Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-2: Πρώτος στα πλέι οφ με σπουδαίο Ιωαννίδη

Διαβάστε πώς κύλησε η αναμέτρηση Ατρόμητος - Παναθηναϊκός που ανέδειξε ως πρωταγωνιστή τον Φώτη Ιωαννίδη

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός: Ο Φώτης Ιωαννίδης βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και οδήγησε την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στη νίκη με 2-0.

Το «τριφύλλι» εκμεταλλεύθηκε την ήττα της ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και θα αρχίσει τα πλέι οφ της Super League από την 1η θέση.

Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από την εισβολή οπαδών των γηπεδούχων στο 10ο λεπτό, γεγονός που επέφερε περίπου ημίωρη διακοπή.

Η εικόνα του αγώνα Ατρόμητος – Παναθηναϊκός:

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε ευκαιρίες, όμως, δεν κατάφερε να σκοράρει.

Δύο φορές είχε τη δυνατότητα ο Ντάνιελ Μαντσίνι να βρει δίχτυα στο 31′, αλλά αρχικά ο Ανδρέας Γιαννιώτης απέκρουσε το κοντινό του σουτ και αμέσως μετά το πλασέ του πέρασε ψηλά άουτ.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Ιωαννίδης έστειλε προειδοποιητική βολή και ο Γιαννιώτης βρέθηκε σε ετοιμότητα, διώχνοντας την μπάλα.

Οι τελικές ήταν 6-3 υπέρ του Παναθηναϊκού, ο οποίος είχε και 61% κατοχή, ενώ τα κόρνερ ήταν 5-2 υπέρ του Ατρομήτου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ. Ο Ιωαννίδης κινήθηκε παράλληλα με τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, έπιασε ένα δυνατό σουτ και άνοιξε το σκορ. Και να σκεφτεί κανείς ότι ο Άντραζ Σπόραρ είχε αποτελέσει την επιλογή του Γιοβάνοβιτς για την ενδεκάδα, αλλά ας όψεται η ενόχληση που δεν υποχώρησε.

Μελανό σημείο για τον Παναθηναϊκό η αναγκαστική αλλαγή του Ζβόνιμιρ Σάρλια στο 59ο λεπτό, λίγο πριν ο Ιωαννίδης κερδίσει πέναλτι από τον Φάνη Μαυρομμάτη.

Το VAR βοήθησε τον διαιτητή Ευαγγέλου να υποδείξει την παράβαση και στο 63′ ο Ιωαννίδης ζευγάρωσε τα γκολ του, κλειδώνοντας επί της ουσίας τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Ο Παναθηναϊκός είχε ακόμα μία ευκαιρία, συγκεκριμένα στο 84ο λεπτό, όταν το πλασέ του Κουρμπέλη πέρασε άουτ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Μαυρομμάτης, Χατζησαΐας, Ντε Μποκ, Έντερ Γκονσάλες, Κουέν (79′ Φρίντγιονσον), Αγκιμπού Καμαρά, Κλωναρίδης (71′ Ροτάριου), Ρομπάιγ (71′ Τζοβάρας), Τζαβίδας (46′ Κιάρτανσον).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια (59′ Πούγγουρας), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (76′ Πούχατς), Πέρεθ (76′ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης, Κλαϊνχάισλερ (68′ Τσέριν), Μαντσίνι, Παλάσιος, Ιωαννίδης (76′ Βέρμπιτς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-2: Πρώτος στα πλέι οφ με σπουδαίο Ιωαννίδη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.