CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Έβαλε «φωτιά» η Λειψία, ανατροπάρα Σεβίλλη, εύκολα Τσέλσι, Γιουβέντους και Ντόρτμουντ (vids)

Ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική του Champions League, η οποία για άλλη μία φορά είχε πολλά και εντυπωσιακά γκολ. Λειψία – Παρί Σεν Ζερμέν 2-1 Η Λειψία έκανε την ανατροπή κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Ο Ντι Μαρία άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο...

Ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική του Champions League, η οποία για άλλη μία φορά είχε πολλά και εντυπωσιακά γκολ.

Λειψία – Παρί Σεν Ζερμέν 2-1

Η Λειψία έκανε την ανατροπή κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Ο Ντι Μαρία άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, κάνοντας τα εύκολα δύσκολα. Η αντεπίθεση ξεκίνησε από τον Νκουνκού στο 42′ με πανέμορφο σουτ, με τον Φορσμπεργκ να ολοκληρώνει να ολοκληρώνει την ανατροπή από την άσπρη βούλα στο 56′. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Παριζιάνοι τέλειωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 6 8-3

Λειψία 6 4-6

Παρί Σεν Ζερμέν 3 4-4

Μπασακσεχίρ 3 2-5

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Champions league: Ιστορική νίκη της Μπασακσεχίρ κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ισόπαλες Λάτσιο και Ζενίτ με… VAR (vids)

Μπαρτσελόνα – Ντιναμό Κιέβου 2-1

Η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της, επικρατώντας της Ντιναμό Κιέβου στο «Καμπ Νου» και κάνοντας το 3 στα 3, παίρνοντας την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης. Ο Μέσι άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Πικέ έκανε το 2-0 στο 65′. Ο Τσινγκάνκοφ μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο 75′.

Φερεντσβάρος – Γιουβέντους 1-4

Καμία έκπληξη και σε αυτό το παιχνίδι, με τον Μοράτα να παίρνει το… αίμα του πίσω, αφού την προηγούμενη αγωνιστική πέτυχε χατ-τρικ όμως όλα τα γκολ ακυρώθηκαν αφού ήταν σε θέση οφσάιντ. Σήμερα, πέτυχε δύο τέρματα, με τον Ντιμπαλά να γράφει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Ντβάλι πέτυχε αυτογκολ στο 81′ κάνοντας το 0-4, με τον Μπολι να μειώνει στο 90′ κάνοντας το τελικό 1-4.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Μπαρτσελόνα 9 9-2

Γιουβέντους 6 6-3

Ντιναμό Κιέβου 1 3-6

Φερεντσβάρος 1 4-11

Σεβίλλη – Κράσνονταρ 3-2

Μεγάλη ανατροπή πέτυχε η Σεβίλλη κόντρα στην Κράσνονταρ. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 0-2 με γκολ στο 17′ και στο 21′ και όλα έδειχναν πως οδεύουν για την πρώτη τους φετινή νίκη. Ωστόσο, οι Ισπανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, μειώνοντας αρχικά στο 42′ με τον Ράκιτιτς, ενώ λίγο αργότερα έμειναν με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Νάβας.

Κι όμως, αν και με μειονέκτημα, κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή και με πρωταγωνιστή τον Εν Νεσιρί που σκόραρε στο 69′ και στο 72′, έφτασε στη νίκη, όντας πλέον με το 1μιση πόδι στην επόμενη φάση.

Τσέλσι – Ρεν 3-0

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Τσέλσι, που έφτασε στη νίκη με 3-0 κόντρα στη Ρεν. O Τίμο Βέρνερ έχει βρει ρυθμό με τους «μπλε», σκοράροντας από το σημείο του πέναλτι στο 10′ και στο 41′. Ο Έιμπραχαμ διαμόρφωσε στο 50′ το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Τσέλσι 7 7-0

Σεβίλλη 7 4-2

Κράσνονταρ 1 3-8

Ρεν 1 1-5

Μπριζ – Ντορτμουντ 0-3

Οι Γερμανοί «σφράγισαν» τη νίκη μέσα σε μόλις ένα ημίχρονο με τον συνήθη ύποπτο, Χάαλαντ, που σκόραρε δύο φορές (18′, 32′). Ο Αζάρντ άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.