Ελλάδα – Ισπανία 0-5: Συντριβή και νέα βαριά ήττα για την Εθνική νέων

Βαριά ήττα από την Εθνική Ισπανίας γνώρισε η Ελλάδα στη δεύτερη αγωνιστική του Euro U19.

Ελλάδα – Ισπανία: Η Ελλάδα γνώρισε νέα ήττα – σοκ στο Euro U19, αυτή τη φορά από την Ισπανία με σκορ 5-0 και ουσιαστικά αποχαιρετάει την διοργάνωση.

Η «γαλανόλευκη» πλήρωσε για δεύτερο σερί παιχνίδι το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-0, καταρρέοντας μέσα σε δέκα λεπτά.

Μετά τη βαριά ήττα από τη Νορβηγία με 5-4, τίποτα δεν άλλαξε, αφού παρά τα σημάδια ανάκαμψης που είχε δείξει στο δεύτερο μέρος της προηγούμενης αναμέτρησης, εμφανίστηκε ξανά κατώτερη των περιστάσεων.

Η ομάδα του Τάσου Θέου μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να γίνει απειλητική. Ωστόσο, στο 11ο λεπτό δέχτηκε το πρώτο τέρμα με τον Μπαρμπερά να είναι ο σκόρερ. Μέσα στα επόμενα έξι λεπτά το σκορ ξέφυγε στο 3-0 και έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα. Στο 14ο λεπτό ο Άνχελ με όμορφο πλασέ έκανε αρχικά το 2-0, ενώ ο ίδιος με φοβερό σουτ τρία λεπτά αργότερα νίκησε τον Μπότη και τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο οι Ίβηρες στο 45+4′ κατάφεραν να σκοράρουν και πάλι. Ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πέρεθ κατέβασε και μοίρασε για τον Μπαρμπερά, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 4-0!

Το σκορ στο δεύτερο μέρος λίγο έλειψε να ξεφύγει, αφού οι Ισπανοί συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί, καταφέρνοντας να πετύχουν ακόμα ένα γκολ στο 57′ με τον Αρνάου Κάσας.

Το 5-0 ήταν και το τελικό σκορ με τους «Φούριας Ρόχας» να βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου και τα πράγματα για την Εθνική Ελλάδας να γίνονται πλέον ιδιαίτερα δύσκολα.

ΕΛΛΑΔΑ (Τάσος Θέος): Μπότης, Γεωργιάδης, Κεραμίτσης, Προδρομίτης, Δεληγιάννης, Συμεωνίδης (46΄ Τσίκος), Σταυρόπουλος (46΄ Καλογερόπουλος), Κωττάς (36΄ Νικολάου), Σπυράκος, Σμυρλής (74΄ Αποστολάκης), Τζίμας (86΄ Γκολφίνος)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Χοσέ Λάνα): Ιριμπάρνε, Φρεσνέδα, Κάσας, Γκασιορόφσκι, Βάλε, Γκονζάλο (46΄ Ντάνι Ροντρίγκεθ), Άνχελ (67΄ Ντιαό), Παλάθιος (67΄ Έντγκαρ Πουγιόλ), Ντάνι Πέρεθ (67΄ Γκαρίδο), Άκομας (73΄ Ομοροδιόν), Μπαρμπερά

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ελλάδα – Ισπανία 0-5: Συντριβή και νέα βαριά ήττα για την Εθνική νέων», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.