ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Ελλάδα – Κόσοβο 1-1: Ντροπή! Κάποτε ήταν τα Φερόε τώρα είναι το Κόσοβο

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε την παρουσία της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου με εντός έδρας ισοπαλία απέναντι στο Κόσοβο.

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Μουντιάλ του 2022 με ισοπαλία απέναντι στο Κόσοβο. Δεν «καθάρισε» το ματς και το πλήρωσε στο τέλος!

Το γκολ του Γιώργου Μασούρα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν αρκετό. Η Ελλάδα «έκλεισε» τις υποχρεώσεις της με ισοπαλία, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι ποδοσφαιριστές του Φαν’τ Σχιπ ήταν ανώτεροι σχεδόν σε ολόκληρη την αναμέτρηση, όμως η μπάλα τους «τιμώρησε».

Ελλάδα – Κόσοβο: Το ματς

Η «γαλανόλευκη» μπήκε με αποφασιστικότητα στην αναμέτρηση, έχοντας συντριπτικά την κατοχή υπέρ της. Μάλιστα, έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα από νωρίς. Ειδικότερα, μόλις στο 10ο λεπτό της συνάντησης ο Μπουχαλάκης έστειλε με σουτ την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Τσιμίκας στο 30ο λεπτό δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μούριτς, έπειτα από καλή εκτέλεση φάουλ που κατέληξε σε κόρνερ. Λίγες στιγμές αργότερα και ειδικότερα στο 33ο λεπτό, η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σχιπ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα. Ο Δουβίκας πήδηξε ψηλότερα από όλους, όμως έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή για το Κόσβο ήρθε στο 34ο λεπτό. Ο Ρασίτσα πήρε την προσωπική ενέργεια και απείλησε για πρώτη φορά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο «μονόλογος» για την Ελλάδα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους και ήρθε η «ανταμοιβή». Στο 44ο λεπτό ο Μασούρας άνοιξε το σκορ με υπέροχη κεφαλιά, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Πέλκα.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε και στο δεύτερο μέρος η Εθνική που απείλησε και πάλι στο 52ο λεπτό. Ο Τσιμίκας βρήκε με σέντρα ακριβείας τον Μασούρα, με τον τελευταίο με προβολή να στέλνει την μπάλα άουτ. Στο 60ο λεπτό ο Πέλκας έπιασε ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο Πέλκας έχασε μοναδική ευκαιρία για να «κλειδώσει» τη νίκη στο 74ο λεπτό. Το σουτ που επιχείρησε ο άσος της Φενέρμπαχτσε εξουδετερώθηκε από τον Μούριτς. Στο 75ο λεπτό ο Ραχμάνι «τιμώρησε» και από κοντά σημείωσε το 1-1. Ο Μπερίσα στο 80ο λεπτό λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή, με το σουτ του να περνά λίγο άουτ.

Στο τελευταίο 10λεπτό ο Φαν’τ Σχιπ πέρασε και τον Παυλίδη, με την Ελλάδα να αγωνίζεται με δύο επιθετικούς, για να βρει το γκολ νίκης. Αυτό είχε ως συνέπεια το Κόσοβο να βρει «κενά», με τον Ζεγκρόβα στο 88ο λεπτό να χάνει τεράστια ευκαιρία για το γκολ της ανατροπής, με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια.

Το παιχνίδι στο τέλος άνοιξε και έγινε άναρχο, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη, για λόγους γοήτρου. Ο Βρουσάι στη τελευταία ευκαιρία του αγώνα με δυνατό σουτ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Μούριτς.

Ελλάδα – Κόσοβο 1-1

MVP: Ο Γιώργος Μασούρας ήταν μέσα στις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες για την Ελλάδα. Σημείωσε το μοναδικό τέρμα για την Εθνική μας, ενώ έχασε και μία καλή ευκαιρία στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια έπεσε η απόδοσή του, με την ομάδα να βγάζει κόπωση στα τελευταία λεπτά.

UP: Ο Κώστας Τσιμίκας ήταν από τους καλύτερους της αναμέτρησης για την Ελλάδα. Είχε σιγουριά στις επιθετικές του προσπάθειες και στις σέντρες προς την αντίπαλη περιοχή. Εμφάνιση με θετικό πρόσημο και για τον Ανδρούτσο που βοήθησε τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα.

DOWN: Ο Τάσος Δουβίκας έδειχνε «χαμένος» στον αγωνιστικό χώρο, αν και η Ελλάδα ήταν σταθερά στην επίθεση. Έχασε μια καλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος με κεφαλιά, όμως δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία. Αντικαταστάθηκε δικαίως στο 66′ από τον Χρήστο Τζόλη, όμως ούτε αυτός κατάφερε να βοηθήσει ουσιαστικά.

Σκόρερ: 44′ Μασούρας, 76′ Ραχμάνι

Κίτρινες: 29′ Σάλια, 57′ Μουρίκι