Έλληνες του εξωτερικού: Ηγετικός Παπασταθόπουλος

Η απόδοση που είχαν οι Έλληνες του εξωτερικού το περασμένο σαββατοκύριακο. Ο Παπασταθόπουλος που ξεχώρισε, ο καλός, ο κακός και ο... άσημος.

Έλληνες του εξωτερικού: Αναποδιές θα τύχουν, λίγες ή πολλές, σε μια σεζόν. Δεν μπορείς να το αποφύγεις, ούτε να το ελέγξεις. Το θέμα είναι πώς αντιδράς, πώς δηλαδή πας άμεσα παρακάτω. Μαθαίνοντας, πιο δυνατός. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, πολύπειρος ων, δεν χρειάζεται κάποιον να του τα εξηγήσει αυτά.

Του έχουν γίνει δεύτερη φύση. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα και ότι είναι απλό πράγμα. Παραμένει εξίσωση με διάφορες μεταβλητές. Ειδικά όταν έχεις βγει από τη «ζώνη ασφαλείας» σου, όπως ήταν για τον «Πάπα» η Ντόρτμουντ. Τώρα, εν Αρσεναλ πια, η προβολή και η πίεση είναι πολύ μεγαλύτερη, οι απαιτήσεις επίσης.

Ήταν λοιπόν άκρως σημαντικό και ενδεικτικό της ποιότητάς του, ότι κατάφερε, λίγα 24ωρα μόλις μετά την μοιραία εκ του αποτελέσματος αποβολή του κόντρα στη Ρεν να είναι εκ των κορυφαίων στη νίκη (2-0) επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Κόντρα σε ομάδα με τη ψυχολογία στο… Θεό μετά το έπος στο Παρίσι, το clean sheet συνιστά τίτλο τιμής. Μαζί με τον Λοράν Κοσιελνί σχημάτισαν σούπερ δίδυμο. Ο Σωκράτης συγκεκριμένα, είχε τουλάχιστον πέντε καίριες επεμβάσεις.

Το επίσημο Twitter της Αρσεναλ, μετά τη λήξη, έκανε πλάκα στον συμπατριώτη μας, το νόημα ήταν ότι αυτός έχει την ίδια έκφραση, ό,τι και αν έχει συμβεί (νίκη, ήττα, ισοπαλία). Ετσι είναι. Πειράζουμε (μόνο) όσους αγαπάμε!

ΤΟ ΓΚΟΛ

ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΑΜΑΡΗΣ – ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Η μπάλα κόντραρε αλλάζοντας πορεία; Ναι. Και; Αυτός πιστώθηκε το γκολ, από τον Νοέμβριο του 2017 είχε να σκοράρει! Μόνο που αποδείχτηκε μισή χαρά. Δύο γκάφες συμπαικτών του, η μία από τον Βλαχοδήμο, οδήγησαν σε επιστροφή-έκπληξη της Μπελενένσες (2-2).

Ο ΚΑΛΟΣ

ΜΑΡΙΟΣ ΒΡΟΥΣΑΪ –  ΒΙΛΕΜ

Τάιμινγκ, ταχύτητα και τεχνική στην εντέλεια, έστειλε την μπάλα «λουκούμι» στον Φέρναντο Λιούς καταγράφοντας ασίστ στο 3-2 επί της Ντε Γκράαφστσαπ (ήταν το 3-1). Νιοστή απόδειξη του πόσο τάχιστα προσαρμόστηκε στη Βίλεμ. «Βρήκα μια οικογένεια εδώ», η εξήγηση που δίνει όποτε, συχνά, τον ρωτάνε σχετικώς.

Ο ΚΑΚΟΣ

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ – ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Τόσο καιρό στη «φωτεινή πλευρά», με αλλεπάλληλες έξοχες εμφανίσεις, ήρθε δυστυχώς η ώρα της (τεράστιας) γκάφας. Μόλις τρία λεπτά μετά το 2-0 της Μπενφίκα επί της Μπελενένσες. Σε εκτέλεση φάουλ, άφησε την μπάλα να περάσει, θεωρώντας ότι θα βγει άουτ, μόνο που αυτή πήγε πλεχτό. Λίγο μετά ήρθε και η ισοφάριση, δεν ήταν ευθύνη του «Ody» αυτό (ήταν του συμπαίκτη του, Ρούμπεν Ντίας), όμως είχε ήδη καταταχθεί στους «μοιραίους»…

ΚΑΙ Ο… ΑΣΗΜΟΣ

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ – ΒΙΛΕΜ

Σύμφωνοι, σουτ έκανε, μάλλον κακό κιόλας. Ας μην αφήνουμε όμως μία… λεπτομέρεια να μας χαλάσει μια ωραία ιστορία! Η μπάλα κόντραρε στον Ισακ, η στατιστική υπηρεσία χρέωσε ασίστ στον 20χρονο συμπατριώτη μας, ο δρόμος για το 3-2 επί της Ντε Γκράαφστσαπ είχε μόλις ανοίξει.

THAT’S MY BOY!

ΣΤΕΡΓΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ – ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ

Μπορούσε να τελειώσει μόνος του τη φάση. Είδε όμως το σίγουρο δίπλα του, πάσαρε λοιπόν στον Μάσιμο Μπρούνο, πάρε-βάλε. Το νικητήριο της Σαρλερουά στην Αμβέρσα (2-1). Κρίμα για τις «ζέβρες» ότι συνδυάστηκε με μαθηματική επικύρωση ότι δεν θα τερματίσουν στην πρώτη 6αδα, πισωγύρισμα σε σχέση με πέρυσι.

ΠΑΡΤΟ ΑΛΛΙΩΣ

ΧΑΡΗΣ ΧΑΡΙΣΗΣ – ΚΟΡΤΡΑΪΚ

Προσπάθησε αρκετά, αλλά ήταν ένα «τικ» πιο κάτω από όσο θα έπρεπε κατά την ήττα (2-0) της Κόρτραϊκ στις Βρυξέλλες από την Αντερλεχτ. Αντικαταστάθηκε στο 78’, όταν το τελικό σκορ είχε ήδη διαμορφωθεί και ο προπονητής του Ιβ Βαντεράγκε θέλησε να βάλει έναν πιο δημιουργικό και έμπειρο ποδοσφαιριστή (Λεπουάν).

ΓΙΑ ΔΕΣ!

ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Πρόσφατα, ο προπονητής του, Μιρτσέα Ρέντνικ έκανε χαβαλέ, σχολιάζοντας θέμα που είχε ανακύψει στη Ρουμανία περί κάποιων ποδοσφαιριστών που κάνουν… chat σε gay ιστοσελίδες. «Εχουμε να βοηθήσουμε ως ομάδα αν θέλουν! Να, για παράδειγμα, θα μπορούσα να ερωτευτώ τον Παπάζογλου στο λεπτό!». Μπορεί να τον θεωρεί ομορφόπαιδο, τον έβγαλε όμως (στο 75’) στο 2-0 επί της Ντουνάρεα Καραλάτσι…

ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΛΑΖΑΡΟΣ ΡΟΤΑ – ΖΕΜΠΛΙΝ ΜΙΧΑΛΟΒΤΣΕ

Δεν κόστισε το αυτογκόλ του, στο 45’, αφού η ομάδα του νικούσε ήδη 3-0 την Τρέντσιν (4-2 το τελικό σκορ). Αλλά τόσο αυτό όσο και η κίτρινη που αντίκρισε στο 54’ κάνουν ολίγον προβληματικό τον συγκεντρωτικό έλεγχο απόδοσης του 21χρονου αμυντικού.

O ΜΕΤΡΙΟΣ

ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΦΟΥΝΤΑΣ – ΖΑΝΚΤ ΠΕΛΤΕΝ

Η μεγάλη ευκαιρία που έχασε στο 1-1 κόντρα στην Αντμίρα, μετράει αρνητικά στη σούμα. Στο φινάλε έγινε ροντέο, η ομάδα του ισοφάρισε και έχασε στις καθυστερήσεις (3-2). Θα μπορούσε να το είχε κάνει πιο απλό, να μην είχε φτάσει ως εκεί.

ΙΔΡΩΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Ως το 80’ η καταμέτρηση γι’ αυτόν στο 1-0 επί της Φότσια.

Τάσος Δώνης (Στουτγάρδη): Μπήκε στο 70’ στην ήττα της Στουτγάρδης με 3-1 στο Ντόρτμουντ.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιτάρντ):Αντικαταστάθηκε στο 74’ κατά τη συντριβή (4-0) στο Αμστερνταμ από τον Αγιαξ.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Μπήκε στο 27’ στο 1-1 με την Σιντ Τρούιντεν.

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός στο 2-2 με τη Νόρτζελαντ.

Κώστας Μήτρογλου (Γαλατασαράι): Επαιξε στο τελευταίο 10λεπτο του 5-0 επί της Αντάλιασπορ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκούτσου): 90λεπτο στο 0-0 με την Μπούρσασπορ.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Από την αρχή ως το τέλος, στο 2-1 απέναντι στην Ερζούρουμσπορ.

Ανδρέας Τάτος (Αλτάι): Βγήκε στο 74’ απέναντι στην Γκεντσλερμπιρλιγκί (ήττα, 1-0).

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά): Το ρολόι έδειχνε το 74ο λεπτό όταν μπήκε, αλλά δεν βοήθησε να αποφευχθεί η ήττα από την Αλ Ιτιχάντ (2-0).

Αρης Σοϊλέδης (Μποτοτσάνι): Επαιξε σε όλο το ματς στο 0-0 με την Κονκόρντια.

Γιώργος Σαρρής (Πετρολούλ): 90λεπτο στο 0-0 με αντίπαλο την Τσίντια Ταργκοβίτσε.

Γιώργος Μύγας (Ζαγκλέμπιε Σοσνόβιετς): Βγήκε αλλαγή στις καθυστερήσεις στην ήττα (2-1) κόντρα στην Κρακόβια.

Γιάννης Μυστακίδης (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Στο 62’ τελείωσε γι’ αυτόν το ματς με την Πιαστ Γκλίβτσε (ήττα, 2-0).

Θεόδωρος Μπέριος (Κισβάρντα): Φουλ ματς στο 1-1 με την Χόνβεντ.

Σταύρος Τσουκαλάς (Κισβάρντα): Βασικός στο 1-1 με την Χόνβεντ.

Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Εκανε την εμφάνισή του στο 58ο λεπτό της νίκης με 4-2 επί της Τρέντσιν.

Θεόφιλος Κουρούπης (Βερέγια): Χρησιμοποιήθηκε στο τελευταίο 20λεπτο της ήττας (3-0) από την Μπότεφ Βράτσα.

Βαγγέλης Πλατέλλας (Νέφτσι Μπακού): Μέχρι το 68’ έπαιξε στο 2-1 επί της Σουμκαγίτ.

ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν αγωνίστηκε στην ήττα (3-1) από τη Μάντσεστερ Σίτι στο «Ετιχάντ».

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Αναπληρωματικός, κατά την ήττα (2-1) από την Μπρέντφορντ.

Δημήτρης Νικολάου (Εμπολι): Δεν έπαιξε στην ήττα (2-1) της Εμπολι από τη Ρόμα.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Εκτός ενδεκάδας στην ισοπαλία (1-1) με τη Σασουόλο.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Δεν πήρε λεπτά συμμετοχής στην ήττα (2-0) στην Μπολόνια.

Στέφανος Καπίνος (Βέρντερ Βρέμης): Θεατής στη νίκη με 4-2 επί της Σάλκε.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι): Είδε από τον πάγκο τη βαριά ήττα (4-0) στο ντέρμπι με το Αμβούργο.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Αναπληρωματικός στο 0-0 απέναντι στην Τσβόλε.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Αγιαξ): Θαύμασε στους συμπαίκτες του στο 4-0 επί της Φορτούνα Σιτάρντ!

Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης (Πετρολούλ): Δεν έπαιξε στο 0-0 με την Τσίντια Ταργκοβίτσε.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Οντας τραυματίας, δεν αγωνίστηκε στο ντεμπούτο του Κλαούντιο Ρανιέρι, στη δύσκολη νίκη (2-1) επί της Εμπολι.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Αρσεναλ): Είδε από μακριά το 2-0 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Πάνος Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Απών από τη νίκη (3-2) στο Αννόβερο.

Κώστας Σταφυλίδης (Αουγκσμπουργκ): Λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκε στο 0-0 με τη Λειψία.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Στο απουσιολόγιο του θριάμβου (4-0) στο γήπεδο της συμπολίτισσας, Ζανκτ Πάουλι.

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Τιμωρημένος ων, έχασε το ματς στη Μαδρίτη, κόντρα στην Ατλέτικο (ήττα, 1-0).

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Απουσίασε από την ήττα (2-1) στο γήπεδο της Αμιάν.

Απόστολος Βέλλιος (Βάασλαντ Μπέβερεν): Εκτός από το 1-1 με τη Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Δεν επιλέχτηκε από τον προπονητή του για το ματς με τη Μορεϊρένσε (νίκη, 3-2).

Γιώργος Γεωργιάδης (Ελάζιγκσπορ): Απών από την ήττα (2-0) κόντρα στην Μπουγιουκσεχίρ.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Εκτός από το 0-0 με τη Σάλτσμπουργκ.

Γιώργος Κουτρουμπής (Κονκόρντια): Δεν ήταν στην αποστολή για το 0-0 με την Μποτοτσάνι.

Γιώργος Κατίδης (Πρίμπραμ): Στους «δεν υπολογίζονται» για το παιχνίδι με τη Μλάντα Μπόλεσλαβ (ήττα, 2-0).

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός από τη νίκη με 2-1 επί της Σεμπτέμβρι Σόφια.

Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): «Οφ» από το 1-1 με τη Λουγκάνο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έλληνες του εξωτερικού: Ηγετικός Παπασταθόπουλος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.