Εθνική Κ19: Γιατί πετάξατε ένα ημίχρονο ρε μάγκες; (vid)

Η Εθνική Νέων έβαλε τέσσερα γκολ στη Νορβηγία, στην πρεμιέρα του Euro U19, το έκανε όμως αφότου είχε δεχθεί πέντε τέρματα.

Νορβηγία U19 – Ελλάδα U19 5-4: Την μέρα που ο ελληνικός αθλητισμός γιορτάζει μία από τις πιο λαμπρές στιγμές του, την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 2004 από την Εθνική ομάδα, μία άλλη «Γαλανόλευκη», η Εθνική Κ19 άργησε πολύ να «ξυπνήσει». Και το πλήρωσε πολύ ακριβά.

Αν βεβαίως έπαιζε εξ αρχής όπως έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο ίσως και να κατάφερνε κάτι περισσότερο. Με τα αν όμως δεν γίνεται δουλειά  ειδικά αν προηγουμένως έχεις δεχθεί πέντε γκολ μέσα σε ένα ημίχρονο.

Έτσι στην πρεμιέρα της στην τελική φάση του EURO U19 ηττήθηκε με… κάτω τα χέρια από την αντίστοιχη ομάδων της Νορβηγίας καθώς το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο βαρύτατο 5-1.

Όπως είπαμε και τα πέντε γκολ των Νορβηγών σημειώθηκαν στο πρώτο 45λεπτο, τα τρία εκ των οποίων στα πρώτα 18 λεπτά! Στο διάστημα αυτό η Ελλάδα είχε πολλά κενά στην άμυνα, κακές αποστάσεις και ασυνεννοησία γενικότερα στα μετόπισθεν.

Έτσι δέχθηκε το 1-0 από τον Ρόαλντσοι στο 6′, το 2-0 και το 5-0 από τον Όντεγκαρντ στο 15′ και το 43′, το 3-0 από τον Φλάτακερ στο 18΄, το ενώ το 4-0 το είχε δεχθεί από τον Σκόγκβολντ στο 36′.

Κι ενώ άπαντες περίμεναν ότι το δεύτερο ημίχρονο θα ήταν καθαρά διαδικαστικό και το πιθανότερο ήταν το σκορ να μεγάλωνε, η Εθνική Κ19 λίγο έλειψε να κάνει μια επική ανατροπή, όμως ξέμεινε από χρόνο. Κάτι ότι οι παίκτες του Τάσου Θέου δεν τα παράτησαν (και αυτό πρέπει να τους πιστωθεί), κάτι ότι οι Νορβηγία μάλλον θεώρησε οτι το ματς είχε λήξει και να τα τέσσερα γκολ από τον Γαλανόλευκη από το 51′ έως το 95′ τα τρία τελευταία από το 80′ και μετά!

Ο Στέφανος Τζίμας έκανε την αρχή στο 51ο λεπτό (5-1), για να ακολουθήσουν οι Χρήστος Σταυρόπουλος στο 80′ (5-2), ξανά ο Τζίμας, μόλις ένα λεπτό αργότερα (81′ για το 5-3), ενώ το «κουαρτέτο» των γκολ για την Εθνική Κ19 ολοκλήρωσε στο 95′ ο Αλέξης Καλογερόπουλος. Δυστυχώς όμως δεν υπήρχε άλλος χρόνος.

Να σημειώσουμε οτι οι παίκτες μας είχαν δοκάρι στο 23′ με τον Νίκο Σπυράκο, αλλά και μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία 10 λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Κωττά!

Στο δεύτερο παιχνίδι των ομίλων η Ελλάδα αντιμετωπίσει την Ισπανία (στις 7/4), ενώ το γκρουπ συμπληρώνει η Ισλανδία.

Νορβηγία U19 (Λουϊς Πιμέντα): Ρι, Μουρουγκεσαπιλάι, Χόπλαντ, Χαράμ (46΄ Χόλτεν), Μπάσι (46΄ Άντρεσεν), Ροαλντσόι (62΄ Μπρούσετ), Σκόγκβολντ, Όντεγκαρντ (46΄ Άας), Μπράουντε, Σίβερτσεν, Φλατάκερ (46΄ Φαράας).

Ελλάδα U19 (Τάσος Θέος): Μοναστηρλής, Γεωργιάδης, Καλογερόπουλος, Προδρομίτης, Δεληγιάννης, Τσίκος (60΄ Γκούμας), Συμεωνίδης (82΄ Νικολάου), Σπυράκος, Κωττάς (46΄ Σταυρόπουλος), Γκολφίνος (61΄ Κυριόπουλος), Γκιτέρσος (46΄ Τζίμας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική Κ19: Γιατί πετάξατε ένα ημίχρονο ρε μάγκες; (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.