ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Εθνική Ελπίδων: «Πεντάρα» στο Λιχτενστάιν στο ντεμπούτο του Σίμου (vid)

Εθνική Ελπίδων: Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο Γιώργος Σίμος στον πάγκο της Εθνικής Ελπίδων η οποία νίκησε με 5-0 το Λιχτενστάιν στα προκριματικά του Euro.

Την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Euro U21 πέτυχε η Εθνική Ελπίδων, η οποία νίκησε με 0-5 το Λιχτενστάιν για τη δεύτερη αγωνιστική.

Ο Γιώργος Σίμος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο της «γαλανόλευκης» το οποίο ήταν ιδανικό, κόντρα σε έναν ομολογουμένως πιο αδύναμο αντίπαλο.

Η Εθνική ξεκίνησε με τον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια, τον Λύρατζη δεξί μπακ, τον Ζαγαρίτη αριστερό και τους Χριστόπουλο, Διαμαντή στα στόπερ. Αμυντικά χαφ στο 4-2-3-1 είναι οι Τσιγγάρας και Αλεξανδρόπουλος, με τον Μπότο να είναι πίσω από τον Πινακά, έχοντας τον Ιωαννίδη δεξιά και τον Μαχαίρα αριστερά.

Οι Ελπίδες πήραν τα ηνία του αγώνα από την έναρξη, χωρίς ωστόσο να μπορούν εύκολα να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 39ο λεπτό, όπου ο Χριστόπουλος άνοιξε το σκορ μετά από σέντρα του Ζαγαρίτη.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε όπως τελείωσε το πρώτο, με ασφυκτική πίεση της γαλανόλευκης, με τη διαφορά ότι «ξεμπούκωσε» και έστειλε εύκολα τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 55′ ο Μαχαίρας με σουτ έκανε το 2-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μπότος τριπλασίασε τα τέρματα. Η «έκρηξη» δεν σταμάτησε εκεί, με τον Ζαγαρίτη να γράφει το 4-0 και τον Σαρδέλη στο 73ο λεπτό να βάζει το «κερασάκι στην τούρτα» σημειώνοντας το τελικό 5-0.

Εθνική Ελλάδας: Ο Φαν’τ Σχιπ μαθαίνει από τα λάθη του – Τα σημάδια βελτίωσης και αισιοδοξίας

Self test: Μπάχαλο με την διάθεση τους σε εργαζόμενους και μαθητές

Επίσημο: «Πράσινο φως» για τον εμβολιασμό των παιδιών 12 έως 15 ετών

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική Ελπίδων: «Πεντάρα» στο Λιχτενστάιν στο ντεμπούτο του Σίμου (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.