EURO 2020

Euro 2020 Δανία – Βέλγιο 1-2: Πρόκριση με ανατροπή – Μαγικά ο Ντε Μπρόινε

Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος και οδήγησε το Βέλγιο στη νίκη με ανατροπή 2-1 απέναντι στην σκληροτράχηλη Δανία.

Την πρόκριση στους «16» του Euro 2020 «κλείδωσε» το Βέλγιο που νίκησε τη Δανία με 2-1, χάρη στον Κέβιν Ντε Μπρόινε. Σε αντίθεση με τους Δανούς που χρειάζονται μόνο νίκη στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τη Ρωσία για να ελπίζουν.

Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πόουλσεν μόλις στο δεύτερο λεπτό, αλλά ο άσος της Μάντσεστερ Σίτι πέρασε ως αλλαγή στην επανάληψη και οδήγησε τους «κόκκινους διαβόλους» σε ανατροπή με ασίστ (55′ στον Θόργκαν Αζάρ) και γκολ (71′).

Η Δανία μετά το «σοκ» με τον Κρίστιαν Έρικσεν μπήκαν… διαβολεμένοι στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 2′ κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα

Μετά από ένα λάθος των Βέλγων στην άμυνα, ο Πόουλσεν βρέθηκε μόνος του στην μεγάλη περιοχή και με ωραίο σουτ κέρδισε τον Κουρτουά. Πέρα από μία φάση με τον Μέρτενς λίγα λεπτά μετά το γκολ του Πόουλσεν, το Βέλγιο δεν πραγματοποίησε κάποια μεγάλη ευκαιρία…

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα δεδομένα άλλαξαν με την είσοδο του Ντε Μπρόινε.

Στο 55′ κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όταν ο Λουκάκου ξέφυγε από τους αμυντικούς των Δανών, έσπασε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, με τον Ντε Μπρόινε να κάνει μια τρομερή ενέργεια και να δίνει έτοιμο γκολ στον Θοργκάν Αζάρ που πλάσαρε με εξουδετερωμένο τον Σμάιχελ.

Από μια νέα ομαδική προσπάθεια των Βέλγων, ο Ντε Μπρόινε με ένα απίθανο σουτ (71′) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, κάνοντας την μεγάλη ανατροπή.

Στο 84΄η Δανία είχε δοκάρι με τον Μπρέιθγουεϊτ, αλλά μέχρι εκεί.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ – Κρίστενσεν, Κιάερ, Βέστεργκαρντ (85′ Όλσεν), Μάλε- Βας (62′ Λάρσεν), Χόιμπεργκ, Ντιλέινι (72′ Γένσεν)- Πόουλσεν (62′ Νόεργκααρντ), Ντάμσγκαρντ (72′ Κορνέλιους), Μπρέθγουεϊτ.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά – Φερτόνχεν, Ντεναγιέρ, Αλντερβάιρελντ – Θ. Αζάρ (92′ Βερμάελεν), Ντεντόνκερ (59′ Βίτσελ), Τίλεμανς, Μενιέ – Καράσκο (59′ Εντέν Αζάρ), Λουκακού, Μέρτενς (46′ Ντε Μπρόινε).

Αγοράστε το Sportimekids και τον Super οδηγό για το Euro 2020 online. Με την αγορά 3 προϊόντων και πάνω – δωρεάν έξοδα αποστολής.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euro 2020 Δανία – Βέλγιο 1-2: Πρόκριση με ανατροπή – Μαγικά ο Ντε Μπρόινε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.