EURO 2020

Euro 2020 Γαλλία – Ελβετία 3-3 (4-5 πέν.): Την έστειλε σπίτι της!

Στην «Αρένα Νατσιονάλα» στο Βουκουρέστι, παρουσία 25.000 θεατών, Γαλλία και Ελβετία μονομάχησαν για μια θέση στα προημιτελικά του Euro 2020.

Οι δύο ομάδες μας χάρισαν τελικά άλλη μία ματσάρα σε αυτή τη διοργάνωση. Μπορεί οι Γάλλοι να πήγαν στο Euro 2020 ως Παγκόσμιοι Πρωταθλητές και ένα από τα πολύ μεγάλα φαβορί για να σηκώσουν το τρόπαιο, όμως, οι Ελβετοί τους έστειλαν σπίτι τους με τρομερή εμφάνιση!

Η ομάδα του Πέτκοβιτς κατάφερε να αιφνιδιάσει, καθώς με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου άνοιξε το σκορ. Ο Τζούμπερ έκανε παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, ο Σεφέροβιτς πήδηξε ψηλά και έπιασε την κεφαλιά μεταξύ της μικρής περιοχής και του σημείου του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Εκτέθηκε στη φάση ο Λενγκλέ. Αυτή, όμως, ήταν ουσιαστικά η μοναδική καλή στιγμή των Ελβετών στο πρώτο 45λεπτό, με την ομάδα του Ντεσάν να εμφανιζόταν πλήρως αποδιοργανωμένη σε ορισμένα σημεία.

Πολλά δεν πήγαιναν καλά για τους Γάλλους και ο προπονητής τους είχε μερίδιο ευθύνης. Τους μπέρδεψε με την τριάδα στην άμυνα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λενγκλέ έδωσε τη θέση του στον Κομάν, η Γαλλία έγινε πιο ορθολογική και κάπως έτσι είδαμε και την ανατροπή. Αφού πρώτα χάθηκε η τεράστια ευκαιρία των Ελβετών για το 0-2.

Ο Ροντρίγκεζ έχασε πέναλτι στο 54′ (σ.σ. αν προτιμάτε το έπιασε ο Γιορίς) και ακολούθησε η ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά. Ο τρομερός Μπενζεμά με δύο γκολ στο Στο 57′ και στο 59′ με δύο τέρματα ο φορ της Ρεάλ Μαδρίτης έφερε τα πάντα τούμπα και ακολούθησε η βολίδα του Πογκμπά στο 75′. Με το σκορ στο 3-1 όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει.

Όποιος ξέγραψε τους Ελβετούς, όμως, διαψεύστηκε. Ο Σεφέροβιτς στο 81 σκόραρε και πάλι και έδωσε πνοή στο ματς. Τελικά στο 90′ έγινε και το 3-3 από τον Γκαβράνοβιτς και το ματς πήγε στην παράταση. Αρχικά ο ίδιος παίκτης στο 85′ είδε γκολ του να ακυρώνεται για οφσάιντ και πέντε λεπτά αργότερα με υποδειγματικό τελείωμα έκανε τους Γάλλους να πάθουν ψυχρολουσία. Είχαν, βέβαια, και δοκάρι στο 90’4 με τον Κομάν για να πάρουν την πρόκριση.

Στο έξτρα μισάωρο χάθηκαν ευκαιρίες με μεγαλύτερη όλων την τρομερή επέμβαση του Ζόμερ στο σουτ του Παβάρ. Όσο περνούσε ο χρόνος η Ελβετία έκλεινε τους διαδρόμους με αποτέλεσμα να κρατήσει την ισοπαλία και τα πάντα να κριθούν στα πέναλτι. Εκεί ο ένας μετά τον άλλον που εκτελούσαν, ευστοχούσαν. Το τελευταίο πέναλτι πήγε στον Εμπαπέ και εκείνος το έχασε! Έτσι μετά από τρεις σερί αποκλεισμούς στη φάση των «16» μεγάλης διοργάνωσης η Ελβετία έσπασε την κατάρα και έστειλε τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές σπίτι τους.

Super League 2: «Τρελή» πρόταση για Χουτεσιώτη τα Χανιά!

Ιωνικός: Οι επόμενες αφίξεις στο ρόστερ, ποιοι ανακοινώνονται μέχρι την «πρώτη» στις 30/6!

Έγκλημα Γλυκά Νερά: Επίσκεψη του αδελφού του Μπάμπη στις φυλακές

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euro 2020 Γαλλία – Ελβετία 3-3 (4-5 πέν.): Την έστειλε σπίτι της!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.