EURO 2020

Nations League: Κορυφή για το Βέλγιο, με δύο πέναλτι η Δανία (vids)

Το Βέλγιο επικράτησε της Αγγλίας με 2-0 σε ένα από τα σπουδαιότερα παιχνίδια της βραδιάς, πατώντας κορυφή στον Α' όμιλο. Χάρη σε δύο γκολ των Τίλεμανς και Μέρτενς το Βέλγιο επιβλήθηκε της Αγγλίας.

Το Βέλγιο επικράτησε της Αγγλίας με 2-0 σε ένα από τα σπουδαιότερα παιχνίδια της βραδιάς, πατώντας κορυφή στον Α’ όμιλο.

Χάρη σε δύο γκολ των Τίλεμανς και Μέρτενς στο πρώτο ημίχρονο, το Βέλγιο επιβλήθηκε της Αγγλίας με 2-0 και έπιασε την πρώτη θέση στον όμιλο.

Ειδικότερα, ο Τίλεμανς νίκησε τον Πίκφορντ με περιπετειώδης μακρινό σουτ, κάνοντας το 1-0 στο 10′. Το τελικό σκορ έγραψε ο Μέρτενς, με άπιαστη εκτέλεση φάουλ, στο 24′.

Στα άλλα ματς του ομίλου, οι Ολλανδοί, έχοντας σε…κέφια τον Ντεπάι, πήραν το τρίποντο κόντρα στους Βόσνιους, με 3-1. Δύο γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Βαιλάντουμ (6′,14′) και ο Ντεπάι στο 55′.

Στο παιχνίδι της Δανίας με την Ισλανδία, οι γηπεδούχοι πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης στις καθυστερήσεις,  χάρη σε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Έρικσεν.

Τέλος, η Ιταλία επικράτησε της Πολωνίας με 2-0, με πέναλτι του Ζορζίνιο στο 27′ και γκολ του Μπεράρντι στο 84′. Οι Πολωνοί αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 77′, λόγω αποβολής.

Αποτελέσματα
LEAGUE A

1ος Όμιλος
Ολλανδία-Βοσνία 3-1
(6΄, 14΄ Βαϊνάλντουμ, 55΄ Ντεπάι – 63΄ Πρέβλιακ)

Ιταλία-Πολωνία 2-0
(27΄πεν. Ζορζίνιο, 84΄ Μπεράρντι)

2ος Όμιλος
Βέλγιο-Αγγλία 2-0
(10΄ Τίλεμανς, 24΄ Μέρτενς)

Δανία-Ισλανδία 2-1
(12΄πεν., 90+2΄πεν. Έρικσεν – 85΄ Κιάρτανσον)

Εθνική Ελλάδας: Η βαθμολογία του ομίλου – Έτσι παίρνει την πρώτη θέση

Σλοβενία – Κόσοβο 2-1: Κορυφή με πέναλτι στις καθυστερήσεις! (vids)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Nations League: Κορυφή για το Βέλγιο, με δύο πέναλτι η Δανία (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.