Europa League: Ο Πογκμπά απέκλεισε τη Μίλαν!

Europa League: Ολοκληρώθηκε η Ευρωπαϊκή βραδιά ποδοσφαίρου, ενώ έγιναν γνωστές οι ομάδες που προκρίθηκαν στα προημιτελικά.

Europa League: Επική ανατροπή και πρόκριση στην παράταση για την Ντιναμό Ζάγκρεμπ κόντρα στην Τότεναμ. «Χαμογέλασε» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πιο αμφίρροπο ζευγάρι της κλήρωσης, κόντρα στη Μίλαν.

Αναλυτικότερα:

Γιουνγκ Μπόις – Άγιαξ 0-2 (0-5)

Ο Άγιαξ έκανε το…καθήκον του και στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στην Γιουνγκ Μπόις και πήρε και απόψε τη νίκη. Άλλωστε, το 3-0 του πρώτου παιχνιδιού είχε επί της ουσίας κρίνει την ομάδα που θα προκριθεί.

Οι Ολλανδοί δεν την…πάτησαν και παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι. Ο Νέρες στο 21ο λεπτό έκανε το 0-1, σε κενή εστία, έπειτα από ασίστ του Τάντιτς. Ο τελευταίος έγραψε και το τελικό 0-2, από το σημείο του πέναλτι στο 49ο λεπτό.

Μίλαν – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (1-2)

Στο ντέρμπι της βραδιάς, ανάμεσα σε δύο ιστορικές ομάδες, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε εν τέλη την πρόκριση. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης που αποδείχθηκε και «χρυσό» ήταν το σουτ του Πογκμπά στο 49ο λεπτό του αγώνα, δίνοντας την πρόκριση στους Άγγλους.

Η Μίλαν είχε τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος. Ο Χέντερσον όμως δεν επέτρεψε να παραβιαστεί η εστία του.

Βιγιαρεάλ – Δυναμό Κιέβου 2-0 (4-0)

Επιβλητική ήταν η Βιγιαρεάλ που καθάρισε από νωρίς την υπόθεση πρόκριση. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν μόλις στο 130 λεπτό με τον Μορένο με δυνατό σουτ. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 36ο λεπτό από τον ίδιο παίκτη, με ψύχραιμο πλασέ,  γράφοντας το τελικό 2-0.

Ρέιντζερς – Σλάβια Πράγας 0-2 (1-3)

Σε ένα παιχνίδι που «επισκιάστηκε» από το σοκαριστικό τραυματισμό του τερματοφύλακα της Σλάβιας Πράγας, οι Τσέχοι πήραν την πρόκριση.

Ο Ολαγίνκα σημείωσε το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ στο 14ο λεπτό της συνάντησης. Η άτυχη στιγμής της βραδιάς σημειώθηκε στο 60ο λεπτό όταν ο Ρούφ βρήκε στο κεφάλι και τραυμάτισε τον  τερματοφύλακα Κόλαρ, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα.

Στο 73ο λεπτό ο Μπαλογκαν πήγε πολύ δυνατά στον Σίμα για να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη και να αφήσει την Ρέιντζερς με εννιά ποδοσφαιριστές. Ο Στάντσιου με εκπληκτικό φάουλ σημείωσε το τελικό 0-2 στο 74ο λεπτό.

Προκρίσεις για Ρόμα και Γρανάδα

Μόλντε – Γρανάδα 2-1 (2-3)

Μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις της διοργάνωσης αποχαιρέτησε σήμερα. Η Μόλντε δεν κατάφερε να ανατρέψει το 2-0 του πρώτου γύρου, αν και το πάλεψε μέχρι τέλους.

Οι Νορβηγοί προηγήθηκαν στο σκορ στο 29ο λεπτό, με επικό αυτογκόλ του Βαγιέχο. Το γκολ έδωσε «φτερά», αλλά όχι και το καθοριστικό δεύτερο γκολ. Η Γρανάδα ήταν αυτή που χαμογέλασε, σημειώνοντας το 1-1 με κεφαλιά του Σολδάδο στο 72ο λεπτό. Ο Ισπανός φορ μπήκε λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να σημειώσει ένα ακόμα τέρμα, στις δυο αναμετρήσεις με τη Μόλντε.

Οι γηπεδούχοι με πέναλτι στο 90ο λεπτό έβαλαν «φωτιά» στο παιχνίδι, κάνοντας το 2-1, χωρίς οστόσο να καταφέρουν κάτι περισσότερο.

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ρόμα 1-2 (1-5)

Το πρώτο σκορ δεν άφηνε μεγάλα περιθώρια αντίδρασης στην Σαχτάρ που πάλεψε, χωρίς να τα καταφέρει.

Ο Μαγιοράλ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τη Ρόμα στο 48ο λεπτό βάζοντας τέλος στην υπόθεση πρόκριση. Ο Μοράες στο 59ο λεπτό έκανε προσωρινά το 1-1. Και πάλι ο Μαγιοράλ έδωσε προβάδισμα για τους Ρωμαίους, δίνοντας τη δεύτερη νίκη τους στα παιχνίδια με τους Ουκρανούς.

UEFA Ranking Ελλάδα: Οριστικά στην 20η θέση – Εκτός Europa League οι ελληνικές ομάδες και το 2022-23

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Europa League: Ο Πογκμπά απέκλεισε τη Μίλαν!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.