FOOTBALL LEAGUE

Football League: Το 2χ2 η Καλαμάτα, διπλό η Βέροια, σεφτέ για Ιεράπετρα

Η Καλαμάτα νίκησε με 2-0 τον Ιάλυσο, με το ίδιο σκορ η Βέροια εκτός τον Ολυμπιακό Βόλου, σεφτέ για Ιεράπετρα, 2-1 τη Νίκη

Χωρίς ισοπαλία τα πρώτα ματς της Κυριακής (6/10) στη Football League.

Η Καλαμάτα νίκησε με 2-0 τον Ιάλυσο Ρόδου, πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και δείχνει ικανή για σπουδαία πράγματα τη φετινή σεζόν.

Η Βέροια πήρε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Βόλου στο γήπεδο τη Φιλιππούπολης με 2-0, αν και βρέθηκε με παίκτη λιγότερο. Σκόρερ και των δύο τερμάτων ο Πασάς.

Τέλος, η Ιεράπετρα κατέκτησε το πρώτο της τρίποντο σε επαγγελματική κατηγορία, καθώς κατέβαλε την αντίσταση της Νίκης Βόλου με 2-1.

Καλαμάτα – Ιάλυσος Ρόδου 2-0

Με τους Μάκο και Κουϊρουκίδη να χτυπούν δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο μετά από ισάριθμες ασίστ του Στεργίδη, η Καλαμάτα επιβλήθηκε 2-0 του Ιάλυσου και ντουμπλάρισε τις νίκες της στο ξεκίνημά του πρωταθλήματος της Football league, φιγουράροντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας!

Μπροστά σε 4.000 κόσμο στο γήπεδο της Παραλίας, η Καλαμάτα σπατάλησε ένα ημίχρονο στο οποίο η ομάδα της Ρόδου ήταν καλύτερη αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει έχοντας δοκάρι με τον Φράγκο (17′)

Οι μελανόλευκοι την τιμώρησαν στην επανάληψη με με τον Μάκο να ανοίγει το σκορ στο 47ο λεπτό και τον Κουιρουκίδη να σφραγίζει το δεύτερο τρίποντο στο 73′

Καλαμάτα: Πάντος, Τσουβαλτζίδης, Γαλούπης, Ιντζίδης, Ζαχαρόπουλος, Μπάμπης, Στεργίδης, Κουιρουκίδης (74′ Ράκιτς), Βουκμιροβιτς (80′ Καζβιρόπουλος), Αλεξόπουλος (56′ Οσμάναγκιτς).

Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Πατινιώτης, Ρεκλείτης (81′ Παπαδόπουλος), Χατζηδίμπας, Αυγενικού, Νατσιόπουλος (63′ Κουγιός), Μαρτσάκης, Χειμωνέτος Κ., Φράγκος (56′ λ. τρ. Μπαρέττας).

Ολυμπιακός Βόλου – Βέροια 0-2

Δύο τέρματα του Πασά στο 84’ και στο 90’ ήταν αρκετά για να πάρει τη νίκη, η Βέροια, κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου. Το παιχνίδι διεξήχθη στο δημοτικό γήπεδο της Φιλιππούπολης Λάρισας, οι Ημαθιώτες παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα, παίρνοντας τη νίκη με δύο τέρματα του Πασά, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στο 75’ στη θέση του Βεργώνη.

Αξίζει να αναφερθεί πως ο κόσμος του Ολυμπιακού Βόλου που έδωσε δυναμικό «παρών» στο δημοτικό γήπεδο αποδοκίμασε την ήττα, πολύ δε περισσότερο από την στιγμή που η Βέροια με παίκτη λιγότερο από το 52′ λόγω αποβολής του Πέντα με δεύτερη κίτρινη.

Ολυμπιακός Βόλου: Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός (89’ Πόζογλου), Τσιάρας (73’ Ντούνης), Σκοπελίτης, Ρόκας, Τσίτας, Στεφάνοβιτς (63’ Κουτσιανικούλης), Ράντι.

Βέροια: Βοσνιάδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Στάμου, Μαραγκός, Μπλέτσας, Βεργώνης (75’ Πασάς), Πέντα, Μεληκιώτης (64’ Σκαθαρούδης), Κανούλας (70’ Ταΐρης), Σιμόνι.

ΟΦ Ιεράπετρας – Νίκη Βόλου 2-1

Παρθενική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τον ΟΦΙ, ο οποίος επικράτησε στο γήπεδό του της Νίκης Βόλου με 2-1.

Χιντζίδης και Αποστολόπουλος οι σκόρερ της Κρητικής ομάδας, που έφτασε τους 4 βαθμούς, μείωσε στο φινάλε ο Μασκουνιάν στην πρώτη ήττα των Βολιωτών στο πρωτάθλημα.

Στο 51′ ο Χιντζίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΙ και στο 57′ ο Αποστολόπουλος έφυγε στην αντεπίθεση και με εύστοχο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 91′ σέντραρε ο Ιορδανίδης και ο Μασκουνιάν με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΦ Ιεράπετρας (Γιάννης Μάγγος): Καραγκιολίδης, Καραγιάννης, Χιντζίδης, Σέχου, Τζελέπης, Σμίλτος, Βογιατζής, Σκόνδρας (79′ Μπάμπης), Κατσικοκέρης, Αποστολόπουλος (75′ Μηνάς), Αναστασόπουλος (92′ Μάγκας).

Νίκη Βόλου (Ισαάκ Χοβέ): Αποστολίδης, Κυριακίδης, Βοσκόπουλος (69′ Ιορδανίδης), Αλιατίδης, Παγώνης, Μπαλάφας (64′ Μασκουνιάν), Μπιτσάκος, Ντομίνγκεθ, Γκαρσία (85′ Τσιώλης), Κρουθ, Ροχάνο.

Football League: Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο 5/10
Καβάλα – Αιγάλεω 0-0

Κυριακή 6/10
Καλαμάτα – Ιάλυσος 2-0 (47′ Μάκος, 75′ Κουϊρουκίδης)
ΟΦ Ιεράπετρας – Νίκη Βόλου 2-1 (49′ Χιντζίδης, 58′ Αποστολόπουλος / 90′ Μασκουνιάν)
Ολυμπιακός Βόλου – Βέροια 0-2 (84′, 90′ Πασάς)
Τρίγλια – Ασπρόπυργος (16:00)
Θεσπρωτός – Ιωνικός (16:00)
Διαγόρας – Τρίκαλα (16:00)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Football League: Το 2χ2 η Καλαμάτα, διπλό η Βέροια, σεφτέ για Ιεράπετρα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.