ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Εύκολο βράδυ για την Λιόν κόντρα στο Στρασβούργο

Την 2η συνεχόμενη νίκη της στη Ligue 1 πανηγύρισε η Λιόν, που επικράτησε με 3-0 του Στρασβούργου.

Η Λιόν επικράτησε άνετα με 3-1 του Στρασβούργου στο «Groupama Stadium», και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της μετά από τέσσερις αγωνιστικές στη φετινή Ligue 1.

Η ομάδα του Πέτερ Μποζ, έχοντας την… αύρα του Σερντάν Σακίρι ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του, άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Γκιμαράες έβγαλε φοβερή μπαλιά 50 μέτρων, ο Ντεμπελέ κατέβασε ιδανικά με το στήθος και με σουτ πριν το σκάσιμο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 64ο λεπτό ο πρώην παίκτης της Λίβερπουλ σέντραρε από αριστερά και ο Ντεναγέρ με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Στο 87′, ο Πακετά με όμορφο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με πέναλτι του Ντιαλό.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου

Λοριάν-Λιλ 2-1 (7’ Λοριεντέ – 25’ πεν. Γιλμάζ)

Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου

Παρί Σεν Ζερμέν-Κλερμόν 4-0 (20′, 31′ Ερέρα, 55′ Εμπαπέ, 65′ Γκεγ)

Μονακό-Μαρσέιγ 0-2 (37′, 60′ Ντιένγκ)

Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου

Μονπελιέ-Σεντ Ετιέν 2-0 (32’ Μαβιντιτί, 62’ Ζερμέν)

Μπρεστ-Ανζέ 1-1 (62’ πεν. Φεβρ-78’ πεν. Μανγκανί)

Μπορντό-Λανς 2-3 (60’ Μάνγκας, 88’ Ονάνα-39’ Κακουτά, 43’ Μεντίνα, 90+6’ πεν. Σότοκα)

Ρεν-Ρεμς 0-2 (26’ Εκιτίκε, 67’ Κοφί)

Μετς-Τρουά 0-2 (50’ Ροντρίγκε, 84’ Σαβαλέριν)

Ναντ-Νις 0-2 (75’ Ντόλμπεργκ, 80’ Γκουιρί)

Λιόν-Στρασβούργο 3-1 (8′ Ντεμπελέ, 64′ Ντενάγιερ, 87′ Πακετά – 90’+7′ πέν. Ντιαλό)

Εσπανιόλ – Ατλέτικο 1-2: Απόδραση στο 90+9’!

GNTM: Εκνεύρισε τους κριτές και την… έκοψαν με συνοπτικές διαδικασίες (vid)

Κορονοϊός: 1.319 νέα κρούσματα, 378 στις ΜΕΘ, οι 38 πλήρως εμβολιασμένοι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ligue 1: Εύκολο βράδυ για την Λιόν κόντρα στο Στρασβούργο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.