ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Άιντραχτ καθολικά στους «8» (vids)

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επιβλήθηκε (1-0) της Ιντερ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League. Στους «8» η Βιγιαρεάλ, Αρσεναλ

Είναι η μοναδική εκπρόσωπος της Γερμανίας στην Ευρώπη πλέον και άξια. Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επιβλήθηκε (1-0 της Ιντερ κατά κράτος στο «Μεάτσα» και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League. Στους «8» επίσης η  Βιγιαρεάλ.

Η εκπληκτική παρουσία 13.500 οπαδών των «αετών» στις εξέδρες έδειχνε πόσο πολύ ζούσαν για αυτό το ματς, γι’ αυτή τη μεγάλη πρόκριση. Αυτό που κατάλαβαν είναι πως σίγουρα αυτοί οι «νερατζούρι» δεν θυμίζουν σε τίποτα την ομάδα του παρελθόντος, αλλά η ιστορία έγραψε μια ιστορική επιτυχία.

Το καλό βράδυ φάνηκε από νωρίς για την Αϊντραχτ, αφού μόλις στο 5ο λεπτό, ο καυτός Γιόβιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ντε Φράι και με ένα «τσιμπηματάκι», δείγμα του ποδοσφαιρικού θράσους κρέμασε τον Χαντάνοβιτς. Η αντίδραση των γηπεδούχων δεν ήρθε ποτέ, ο γκολκίπερ τους ήταν ο μοναδικός λόγος που οι Γερμανοί δεν έκαναν ακόμα πιο μεγαλοπρεπές γλέντι. Μέχρι το επόμενο! Αυτή η αήττητη για 14 ματς Αϊντραχτ είναι για μεγάλα πράγματα.

Χρειαζόταν έναν ήρωα!

Θα ήταν βαρύ για την Αρσεναλ να μείνει εκτός από τη Ρεν, με τον επαναληπτικό μάλιστα στο σπίτι της. Οι Γάλλοι ήταν γενναίοι στο μεγαλύτερο ματς της ευρωπαϊκής τους ιστορίας, όμως δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν το 3-1 του πρώτου ματς. Οι «κανονιέρηδες» είχαν έναν σούπερ-ήρωα στις τάξεις τους, τον Ομπαμεγιάνγκ! Ο Γκαμπονέζος αφού είχε σκοράρει ένα (5’) και δώσει την ασίστ για το γκολ του Μάιτλαντ Νάιλς (15’), κλείδωσε την ανατροπή κάνοντας το 3-0 (72’)  και φόρεσε μάσκα «Black panther». Η Ρεν έχασε ευκαιρίες, δεν βρήκε όμως το γκολ ώστε να στείλει το ματς στην παράταση.

Αειθαλής Ζόνας

Το τελικό 3-0 της παράτασης είναι ο… ορισμός του πλασματικού. Η διαφορά της Μπενφίκα από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ ήταν η ποιότητα και το ένστικτο του Ζόνας που δεν φθίνει ποτέ. Με ένα τρομερό τελείωμα στο 71’ ο Βραζιλιάνος ισοφάρισε το σκορ της Κροατίας και Φερέιρα, Γκριμάλντο τελείωσαν την υπόθεση πρόκριση.

Της πάει η Ευρώπη

Τι κι αλλάζει συνεχώς προπονητές, στην προσπάθειά της να μείνει στην κατηγορία. Η Βιγιαρεάλ στην Ευρώπη δεν σταματάει πουθενά! Το «κίτρινο υποβρύχιο» νίκησε για δεύτερη φορά την Ζενίτ (2-1) και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ στο 29′ με πανέμορφο τέρμα του Μορένο. Ενώ στο δεύτερο μέρος ο Μπάκα έκανε το 2-0. Ο Ιβάνοβιτς το γκολ της τιμής. για τους Ρώσους.

Έπος της Σλάβια!

Ισοφαρίστηκε δύο φορές. Εμεινε πίσω στην παράταση και έκανε ανατροπή σε αυτή! Αν αυτά δεν φτάνουν για να χαρακτηριστεί έπος η πρόκρισης της Σλάβια Πράγας, τότε το γεγονός ότι το 4-3 ήταν επί της ομάδας που έχει… μονοπώλιο το θεσμό, Σεβίλλης, το κάνει ακόμα πιο σπουδαίο. Λυτρωτής στο 119’ ο Τραορέ.

Europa League – Φάση των «16»

ΜΠΕΝΦΙΚΑ 3-0 Ντιναμό Ζάγκρεμπ

71’ Ζόνας, 94’ Φερέιρα, 105’ Γκριμάλντο

Ιντερ 0–1 ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡ.

5΄Γιόβιτς

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ 2-1 Ζενίτ

29’ Μορένο, 47’ Μπάκα

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ 4-3 Σεβίλλη

14’ Ντζαγκέ Ντζαγκί, 46’ πέν, Σουτσέκ, 102’ Φαν Μπιούρεν, 119’ Τραορέ – 44’ πέν. Μπεν Γιεντέρ, 54’ Μουνίρ, 98’ Βάσκες