ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-4: This Game!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έφυγε νικήτρια από την έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν με το χορταστικό 4-3

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπορούσια Ντόρτμουντ: Τρομερό ματς με επτά γκολ και τελικό σκορ το… 3-4, διεξήχθη το Σάββατο στην «Μπάι Αρίνα».

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 9ο λεπτό ο Βιρτς άνοιξε το σκορ.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ, πάντως, απάντησε στο 37′ με κεφαλιά του Χάαλαντ, προτού το VAR την εμποδίσει να ανατρέψει τα δεδομένα στο 39′ με τον Μπέλιγχαμ (φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης).

Το σκορ δεν έγραψε 1-2, αλλά… 2-1 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Σικ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση στο 49′ με τον πρώην άσο των γηπεδούχων Γιούλιαν Μπραντ, κι αφού προηγουμένως ο Γκερέιρο είχε χάσει σημαντική ευκαιρία για ισοφάριση.

Το ματς είχε ήδη μετατραπεί σε… ματσάρα. Στο 55′ ο Ντιαμπί έβαλε για τρίτη φορά σε θέση οδηγού τη Λεβερκούζεν. Και τελευταία, όπως αποδείχθηκε.

Εκ νέου ισοφάριση για την Ντόρτμουντ στο 71′, με τρομερό χτύπημα φάουλ του Γκερέιρο.

Και το μομέντουμ πια ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκρυβαν κι άλλο βέλος στη φαρέτρα τους. Το εξαπέλυσαν 5 λεπτά αργότερα από την άσπρη βούλα και… τοξοβόλο τον Χάαλαντ.

«This Game!» Αυτό έγραψε η Ντόρτμουντ στο Twitter, όταν έγινε το 3-4. Αυτό το παιχνίδι δεν θέλαμε να λήξει, όμως κάποια στιγμή θα συνέβαινε. Μια φορά πήρε το προβάδισμα η ομάδα του Μάρκο Ρόζε. Και δεν το απώλεσε…

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής

Σάββατο (11/9)

Λεβερκούζεν – Ντόρτμουντ 3-4 (9’ Βιρτς, 45+1’ Σικ, 55’ Ντιαμπί – 37’, 77’ πεν. Χάαλαντ, 49’ Μπραντ, 71’ Γκερέιρο)
Oυνιόν Βερολίνου – Άουγκσμπουργκ 0-0
Φράιμπουργκ – Κολωνία 1-1 (89’ Τσίχος – 33’ Μοντέστ)
Χόφενχαϊμ – Μάιντς 0-2 (21’ Μπούρκαρντ, 77’ Ίνγκβαρτσεν)
Γκρόιτερ Φιρτ – Βόλφσμπουργκ 0-2 (10’ Ενμετσά, 90+1′ πέν. Bέγκχορστ)
Λειψία – Μπάγερν Μονάχου (19:30)