ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Η Ντόρμουντ επανήλθε και «βύθισε» την Βέρντερ

Εντυπωσιακό παιχνίδι με έξι τέρματα σημειώθηκε νωρίτερα στη Φρανκφούρτη, ενώ η Ντόρτμουντ συνέχισε με νίκη στη Bundesliga.  Την βάρια εντός έδρας ήττα από τη Στουτγάρδη με 1-5 φαίνεται πως άφησε πίσω της η Ντόρμουντ. Οι «κιτρινόμαυροι» επανήλθαν στις νίκες κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης, με σκορ 1-2. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Γουλβς – Τσέλσι 2-1: Ανατροπή στο φινάλε...

Εντυπωσιακό παιχνίδι με έξι τέρματα σημειώθηκε νωρίτερα στη Φρανκφούρτη, ενώ η Ντόρτμουντ συνέχισε με νίκη στη Bundesliga.

Την βάρια εντός έδρας ήττα από τη Στουτγάρδη με 1-5 φαίνεται πως άφησε πίσω της η Ντόρμουντ. Οι «κιτρινόμαυροι» επανήλθαν στις νίκες κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης, με σκορ 1-2.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Γουλβς – Τσέλσι 2-1: Ανατροπή στο φινάλε με Ποντένσε και Νέτο (vid)

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Γκερέρο μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Σχεδόν άμεση ήταν η απάντηση, καθώς στο 28ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση, από τον Μέβαλντ.

Η Ντόρτμουντ που συνολικά ήταν ποιοτικότερη στον αγωνιστικό χώρο, πήρε τελικά τη νίκη με 1-2, χάρη σε γκολ του Ρόις. Ο Γερμανός άσος, αφού αστόχησε αρχικά σε πέναλτι στο 78ο λεπτό, πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το τελικό σκορ «βυθίζοντας» στην βαθμολογία την Βέρντερ.

Στο πρώτο παιχνίδι της βραδιάς στη Φρανκφούρτη, Άιντραχτ και Γλάνμπαχ ήρθαν ισόπαλες με το εντυπωσιακό 3-3!

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, η Γκλάνμπαχ άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Στίντλ. Η Άιντραχτ παρέμεινε ψύχραιμη και γύρισε το παιχνίδι στο ημίχρονο, σημειώνοντας μάλιστα τρία γκολ.

Συγκεκριμένα, ο Σίλβα από την άσπρη βούλα στο 22ο λεπτό έκανε το 1-1, ενώ ο Πορτογάλος έκανε το 2-1, δύο λεπτά αργότερα. Το 3-1 σημειώθηκε στο 32ο λεπτό, από τον Μπάρκοκ.

Στο δεύτερο μέρος ο Άμπραχαμ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τους γηπεδούχους με δέκα ποδοσφαιριστές. Αυτό είχε ως συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να πιέσουν και να πετύχουν την ισοφάριση δια ποδός Στίντλ. Ο έμπειρος επιθετικός σημείωσε χατ τρικ, σημειώνοντας τα γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις, κάνοντας το 3-3.

Εντυπωσιακό ήταν και το παιχνίδι ανάμεσα σε Στουτγάρδη και Ουνιόν Βερολίνου, όπου αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι αν και κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, παίρνοντας το προβάδισμα με 0-2, τελικά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ. Η «φουριόζοι» γηπεδούχοι, από την πεντάρα στη Ντόρμουντ, σημείωσαν το τελικό 2-2, με τον Κάλατζιτς να σημειώνει δύο τέρματα στο 85′ και στο 90′.

Τέλος, στο παιχνίδι της Χέρτα με την Μάιντζ οι δύο ομάδες «κόλλησαν» στο μηδέν, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι χωρίς τέρματα.