ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 1-3: Χάβερτς και «ασπιρίνες» για φίλημα!

Ο 20χρονος Γερμανός ήταν απόλαυση - Νίκη ανάσας για Βέρντερ Βρέμης -

Το άστρο του Κάι Χάβερτς οδηγεί τη Λεβερκούζεν προς τους ομίλους του Champions League της επόμενης περιόδου! Οι «ασπιρίνες» έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Γκλάντμπαχ και μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν το μεγαλό της αστέρι.

Μετά τα δύο γκολ της προηγούμενης αγωνιστικής, ο νεαρός επιθετικός απέδειξε ξανά ότι είναι ασταμάτητος στο σκοράρισμα πετυχαίνοντας δύο τέρματα!

Μόλις επτά λεπτά χρειάστηκε ο Γερμανός άσος για να βάλει μπροστά την ομάδα του επί των «πουλαριών» με ένα εξαιρετικό τσίμπημα της μπάλας.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε αφυπνίστηκαν στην επανάληψη και ισοφάρισαν με τον Μάρκους Τιράμ (52’). Ωστόσο η χαρά τους κράτησε λίγο, καθώς οι «ασπιρίνες» με δράστη ξανά τον Χάβερτς πήραν κεφάλι στο σκορ.

Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες δημιουργούσαν εύκολα τις προϋποθέσεις για να απειλήσουν χωρίς όμως να βρουν την ουσία. Η πλάστιγγα έγειρε ολοκληρωτικά προς το μέρος της Λεβερκούζεν στο 81ο λεπτό, όπου ο Σβεν Μπέντερ υπέγραψε τον θρίαμβο της ομάδας του.

Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν  1-3 (52′ Τιράμ- 7′, 58′ πεν. Χάβερτς, 81′ Μπέντερ)

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης:

Νίκη ανάσας για τη Βέρντερ

Νίκη που την κρατάει ζωντανή στο παιχνίδι της παραμονής πέτυχε η Βέρντερ Βρέμης στην έδρα της Φράιμπουργκ. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν νωρίς με τον Μπίτενκουρτ στο 19ο λεπτό και το υπέρ τους 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Βέβαια, η καρδιά των φιλοξενούμενων σταμάτησε προς στιγμήν, όταν στο 89΄ ο Γκούλντε πήγε να σκοράρει για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, αλλά το VAR του στέρησε τη χαρά, όπως είχε συμβεί και στο προηγούμενο ματς με τη Λειψία.

Φράιμπουργκ – Βέρντερ Βρ. 0-1 (19′ Μπίτενκουρτ)

«Μοιρασιά» στο Πάντερμπορν

Στο παιχνίδι των ευρωπαϊκών εισιτηρίων μπήκε ξανά η Χόφενχαϊμ. Η «Χόφε» έφυγε τους τρεις βαθμούς από την έδρα της αδύναμης Πάντερμπορν. Το σκορ για τους φιλοξενούμενος άνοιξε ο Δανός στράικερ Σκόβ με όμορφη προσπάθεια (4’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και ισοφάρισαν πριν το πέρας του δεκάλεπτου με το… τηλεκατευθυνόμενο σουτ του Σρμπένι (9’), έπειτα από λάθος του Μπίτσακτσιτς που αιφνιδίασε τον Μπάουμαν.

Πάντερμπορν – Χόφενχαϊμ 1-1 (9′ Σρμπένι – 4′ Σκοβ)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν: Sold out οι… εξέδρες στο Μπορούσια Παρκ (vid-pics)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 1-3: Χάβερτς και «ασπιρίνες» για φίλημα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.