ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σάλκε – Χόφενχαϊμ 4-0: Επιτέλους, κέρδισε!

Η Σάλκε κατάφερε να γευτεί την χαρά της νίκης με εντυπωσιακό μάλιστα τρόπο κόντρα στην Χόφενχαϊμ για το πρωτάθλημα Γερμανίας. Έπειτα από σχεδόν έναν χρόνο η Σάλκε πήρε τρίποντο και μαζί βαθμολογική «ανάσα» ενόψει της δύσκολης συνέχειας που ακολουθεί. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο 19χρονος Χόουπ, που άνοιξε λογαριασμό με χατ-τρικ! Κάτι παραπάνω από...

Η Σάλκε κατάφερε να γευτεί την χαρά της νίκης με εντυπωσιακό μάλιστα τρόπο κόντρα στην Χόφενχαϊμ για το πρωτάθλημα Γερμανίας.

Έπειτα από σχεδόν έναν χρόνο η Σάλκε πήρε τρίποντο και μαζί βαθμολογική «ανάσα» ενόψει της δύσκολης συνέχειας που ακολουθεί. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο 19χρονος Χόουπ, που άνοιξε λογαριασμό με χατ-τρικ!

Κάτι παραπάνω από 365 μέρες χωρίς νίκη μετρούσε η Σάλκε. Τελευταία νίκη της ήταν στις 17 Ιανουαρίου κόντρα στην Γκλάντμπαχ, σε αγώνα πρωταθλήματος.

Οι «βασιλικοί μπλε» προηγήθηκαν στο 42ο λεπτό με το νεαρό Χόουπ. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε και τα δύο επόμενα γκολ της ομάδας, στο 57ο και 63ο λεπτό, σημειώνοντας χατ τρίκ!

Ο ταλαντούχος άσος κατάφερε μάλιστα να γίνει ο πρώτος Αμερικανός παίκτης που σημειώνει τρία γκολ σε ένα παιχνίδι της Bundesliga.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 80ο λεπτό όταν ο Χαρίτ έγραψε το τελικό 4-0 κόντρα στην Χόφενχαϊμ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga

Γκλάντμπαχ – Μπάγερν 3-2 (36′, 45′ Χόφμαν, 49′ Νόιχαους – 20′ πεν. Λεβαντόβσκι, 26′ Γκορέτσκα)

Σάββατο 9/1

Λεβερκούζεν – Βέρντερ 1-1 (70′ Σικ, 52′ Τόπρακ)

Φράιμπουργκ – Κολωνία 5-0 (18′ Ντεμίροβιτς, 39′ Χέφλερ, 59′ Σαλάι, 69′ Λίενχαρτ, 79′ Χέλερ)

Ουνιόν Βερολίνου – Βόλφσμπουργκ 2-2 (29′ Μπέκερ, 52′ Άντριτς / 10′ Στέφεν, 65′ Βέγκχορστ)

Σάλκε – Χόφενχαϊμ 4-0 (42′, 57′, 63′ Χόουπ, 79′ Χάριτ)

Μάιντς – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-2 (24′, 72′ Σίλβα)