ΙΣΠΑΝΙΑ

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μπαρτσελόνα 2-3: «Φορτσάρει» με…αγριεμένο Μέσι!

Η Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση μεσοεπιθετικά σημειώνοντας τρία γκολ με τον Μέσι να δείχνει την κλάση του.  Έχοντας τον Μέσι σε εξαιρετική βραδιά, η Μπαρτσελόνα πήρε το εκτός έδρας τρίποντο κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-3. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Γουίλιαμς, αιφνιδιάζοντας την Μπαρτσελόνα, μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο...

Η Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση μεσοεπιθετικά σημειώνοντας τρία γκολ με τον Μέσι να δείχνει την κλάση του.

Έχοντας τον Μέσι σε εξαιρετική βραδιά, η Μπαρτσελόνα πήρε το εκτός έδρας τρίποντο κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-3.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Γουίλιαμς, αιφνιδιάζοντας την Μπαρτσελόνα, μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο επιθετικός των Βάσκων εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του και εξέθεσε την άμυνα της Μπάρτσα.

Οι «Μπλαουγκράνα» πείσμωσαν και κατάφεραν να φέρουν…τούμπα το παιχνίδι, έπειτα από χαμένες ευκαιρίες του Ντεμπελέ και του Ντεστ. Ειδικότερα, ο Πέντρι έκανε το 1-1 μόλις στο 14ο λεπτό, σε κενή εστία, έπειτα από ασίστ του Ντε Γιονγκ.

Η ανατροπή σημειώθηκε στο 38ο λεπτό έπειτα από ωραία συνεργασία του Πέδρι με τον Μέσι, με τον Αργεντινό να πλασάρει υποδειγματικά για το 1-2.

Η Μπάρτα συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, με τον Μέσι να έχει το πρώτο του δοκάρι, έπειτα από μακρυνό σουτ στο δοκάρι, στο 58ο λεπτό. Στην επόμενη φάση ο σταρ των φιλοξενούμενων ευστόχησε με τρομερή εκτέλεση, μέσα από την περιοχή, σημειώνοντας το 1-3 στο 62ο λεπτό.

Στο 71ο λεπτό μάλιστα και πάλι ο Μέσι είχε και δεύτερο δοκάρι, με τον έμπειρο επιθετικό να μην καταφέρνει να σημειώσει το χατ τρικ.

Το μόνο μου κατάφερε η Μπιλμπάο ήταν να μειώσει στο 90 με τον Μουνιαίν, με όμορφο πλασέ.

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ουνάι Σιμόν – Κάπα, Νούνιεθ, Ίνιγο Μαρτίνεθ, Μπερτσίτσε (32′ λ. τρ. Μπαλενθιάγα) – Ντε Μάρκος (65′ Μπερενγκέρ), Βενθεδόρ, Βέσγα (65′ Ντάνι Γαρθία), Μουνιαΐν – Ραούλ Γκαρθία (80′ Μορθίγιο), Γουίλιαμς.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν – Ντεστ (75′ Μινγκέθα), Αραούχο, Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα – Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Πέδρι – Ντεμπελέ (75′ Μπρέιθγουεϊτ), Μέσι, Γκριεζμάν.