ΙΤΑΛΙΑ

Μίλαν – Γιουβέντους 1-3: Μείωσε τη διαφορά και πατάει «γκάζι»

Η Γιουβέντους ήταν επιβλητική και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι με τη Μίλαν, κερδίζοντας εκτός έδρας με 1-3. Η Γιουβέντους πήρε την πολυπόθητη νίκη στο ντέρμπι με τη Μίλαν, για την 16η αγωνιστική της Serie A. Με δύο γκολ του Κιέζα και ένα του ΜακΚένι οι «ασπρόμαυροι» κατέκτησαν το τρίποντο, σε ένα εντυπωσιακό...

Η Γιουβέντους ήταν επιβλητική και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι με τη Μίλαν, κερδίζοντας εκτός έδρας με 1-3.

Η Γιουβέντους πήρε την πολυπόθητη νίκη στο ντέρμπι με τη Μίλαν, για την 16η αγωνιστική της Serie A. Με δύο γκολ του Κιέζα και ένα του ΜακΚένι οι «ασπρόμαυροι» κατέκτησαν το τρίποντο, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι.

Συγκεκριμένα, στο 18ο λεπτό της συνάντησης ο Ντιμπάλα έγινε αποδέκτης της μπάλας και με αριστουργηματικό τακουνάκι βρήκε τον Κιέζα, με τον Ιταλό να κάνει το 0-1.

Η Μίλαν κατάφερε να αντιδράσει και ισοφάρισε προσωρινά στο σκορ. Ο Λεάο πήρε τη μπάλα από τα αριστερά σε μία αντεπίθεση, πάσαρε στον Καλάμπρια και αυτός με τέλειο σουτ έκανε το 1-1, στο 41ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά στο δεύτερο μέρος. Ντιμπάλα και Κιέζα συνεργάστηκαν όπως στο πρώτο γκολ, με τον Ιταλό επιθετικό να σημειώνει ένα ακόμα όμορφο γκολ, κάνοντας το 1-2 στο 62ο λεπτό.

Το κερασάκι στη τούρτα ήρθε στο 76ο λεπτό. Η Μίλαν έψαχνε τον τρόπο προκειμένου να ισοαφίσει, αλλά η Γιούβε έδωσε «πληρωμένη». Ο Κουλουσέφσκι σέρβισε και ο ΜακΚένι τελείωσε την υπόθεση ντέρμπι για την Γιουβέντους.

Αυτή ήταν μάλιστα η πρώτη ήττα της Μίλαν στο φετινό πρωτάθλημα Ιταλίας.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Νταλότ, Κερ, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Καλάμπρια, Κεσιέ, Καστιγέχο, Τσαλχάνογλου, Χάουχε, Λεάο.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Φραμπότα, Κιέζα, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Ράμσεϊ, Ντιμπάλα, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Αναλυτικά η 16η αγωνιστική της Serie A

Κάλιαρι – Μπενεβέντο 1-2 (20′ Ζοάο Πέδρο / 41′ Ζάου, 44′ Τουία)

Αταλάντα – Πάρμα 3-0 (15′ Μουριέλ, 49′ Σαπάτα, 61′ Γκόζενς)

Κροτόνε – Ρόμα 1-3 (71′ Γκόλεμιτς / 8′, 29′ Μπόρχα Μαγιοράλ, 35′ πεν. Μχιταριάν)

Λάτσιο – Φιορεντίνα 2-1 (6′ Καϊσέδο, 75′ Ιμόμπιλε / 88′ πεν. Βλάχοβιτς)

Μπολόνια – Ουντινέζε 2-2 (19′ Τομιγιάσου, 40′ Σβάνμπεργκ / 34′ Περέιρα, 90+2′ Αρσλάν)

Σαμπντόρια – Ίντερ 2-1 (23′ πεν. Καντρέβα, 38′ Κεϊτά, 65′ Ντε Φράι)

Σασουόλο – Τζένοα 2-1 (52′ Μπογκά, 83′ Ρασπαντόρι / 64′ Σομουρόντοβ)

Τορίνο – Βερόνα 1-1 (84′ Μπρεμέρ / 64′ Ντιμάρκο)

Νάπολι – Σπέτσια 1-2 (58′ Πετάνια / 67′ πεν. Ενζολά, 82′ Πομπέγκα)

Μίλαν – Γιουβέντους 1-3 (41′ Καλάμπρια / 18′, 62′ Κιέζα, 76′ ΜακΚένι)