ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπέτις – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1: Διπλό με Καρβαχάλ

Έστω και εάν αγχώθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την Ανδαλουσία νικώντας την Μπέτις με 1-0

Μπέτις – Ρεάλ Μαδρίτης: Στις νίκες επέστρεψαν οι Μαδριλένοι έστω και με δυσκολία χάρις σε γκολ του Καρβαχάλ, ενός δικού τους παιδιού.

Μπέτις και Ρεάλ Μαδρίτης προέρχονταν από εκτός έδρας ισοπαλίες. Ήθελαν το θετικό αποτέλεσμα και πιο δυνατά μπήκε η Ρεάλ. Είχε μία φάση με τον Μπενζεμά στο 5′ και έξι λεπτά αργότερα απάντησε ο Φεκίρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στη συνέχεια δεν υπήρχαν ιδιαίτερες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν πιο αποφασισμένη. Στο 61′ έγινε το 0-1 από τον Καρβαχάλ ύστερα από ασίστ του Μπενζεμά. Ασένσιο και Αζάρ μετά είχαν την ευκαιρία για να κλειδώσουν τη νίκη και δεν το έκαναν. Τελικά στο φινάλε οι «μπλάνκος» πιέστηκαν και ο Κουρτουά έκανε μία κομβική επέμβαση στο 90’+6.

ΜΠΕΤΙΣ: Μοντόγια, Πετσέλα, Ρουίθ, Μιράντα, Ροντρίγκες, Γκουαρδάδο (70′ Καμαράσα), Ρουιμπάλ (70′ Τέγιο), Κανάλες (82′ Χοακίν) , Φεκίρ, Χουάνμι (77′ Ιγκλέσιας).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Γκουτιέρες (83′ Ροντρίγκο), Βαλβέρδε, Καζεμίρο, Ίσκο (66′ Βάθκεθ), Μπέιλ (66′ Ασένσιο), Μπενζεμά, Βινίσιους (78′ Αζάρ).