ΙΣΠΑΝΙΑ

Πέταγε «φωτιές» η Βαλένθια

Οι παίκτες της Βαλένθια «ξέσπασαν» στον εκτός έδρας αγώνα με την Ουέσκα, τελικά το κοντέρ σταμάτησε στο εντυπωσιακό 6-2 και οι «νυχτερίδες», δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος κυνηγούν την Χετάφε, για μια θέση στους ομίλους του Champions League. Στο 20ό λεπτό το σκορ ήταν ήδη στο 3-0, στο 40’ είχε φθάσει στο 5-0(!), κάτι...

Στο 20ό λεπτό το σκορ ήταν ήδη στο 3-0, στο 40’ είχε φθάσει στο 5-0(!), κάτι που είχε να συμβεί στη La Liga από τις 20/11/2010 με την Μπαρτσελόνα στην έδρα της Αλμερία.

Κι όταν το σκορ έγραψε 6-0 στο 51’ η Βαλένθια γινόταν η 5η ομάδα στη La Liga που πετύχαινε τόσα γκολ στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, με τελευταίο παράδειγμα την Μπαρτσελόνα κόντρα στη Ρεάλ το 2000.

Ε, μετά οι παίκτες της άφησαν το πόδι από το γκάζι και η Ουέσκα, που υποβιβάστηκε και μαθηματικά, μείωσε στο τελικό 6-2.

Αντίθετα, το γκολ του Ρούμπο στο 21’, μπορεί να αποδειχθεί «χρυσό» για τη Βαγιαδολίδ, που νίκησε την Μπιλμπάο 1-0.

Η ομάδα βγήκε από τη ζώνη υποβιβασμού, ρίχνοντας σε αυτή την Τζιρόνα, ενώ η Αθλέτικ παρέμεινε στην 7η θέση, που υπό προϋποθέσεις δίνει θέση στο Europa League

Το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής

Παρασκευή 3/5

Σεβίλλη-Λεγκανές 0-3 (8′ Εν Νεσίρι, 20′ Μπεϊθγουέιτ, 82′ Όσκαρ)

Σάββατο 4/5

Λεβάντε-Ράγιο Βαγεκάνο 4-1 (14΄ Καμπάνα, 43΄ Βέζο, 86′ Τόνο, 90′ Μπαρντίχ – 71′ Γκαρσία)

Εσπανιόλ-Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0 (45’ αυτ. Γοδίν, 52’, 89’ πέν. Μπόρχα Ιγκλέσιας)

Αλαβές-Σοσιεδάδ 0-1 (24’ αυτ. Μανού Γκαρσία)

Θέλτα-Μπαρτσελόνα 2-0 (67’ Γκόμεζ, 88’ πέν. Άσπας)

Κυριακή 5/5

Χετάφε-Τζιρόνα  2-0 (16’ Μολίνα, 77’ Άνχελ)

Έιμπαρ-Μπέτις 1-0 (45’+1’ Κότε)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 3-2 (2’, 49’ Ντίας, 40’ Βαγιέχο – 11’ Μορένο, 94’ Κόστα)

Βαγιαδολίδ-Μπιλμπάο 1-0 (21’ Ρούμπιο)

Ουέσκα-Βαλένθια 2-6 (66’ Μελέρο, 90’ πέν. Γκαγιάρ – 2’ Βας, 16’, 51’ Μορένο, 20’, 33’ Σάντι Μίνα, 40’ αυτ. Ετσέιτα)