ΙΤΑΛΙΑ

Φιορεντίνα-Αταλάντα 3-3: Ματσάρα και ανοιχτή η πρόκριση στον τελικό

Με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται δις, την πρώτη με 0-2, τη γηπεδούχο να χάνει ευκαιρία στο 86' και την πρόκριση στον τελικό να κρίνεται στη ρεβάνς

Φοβερός ο δεύτερος ημιτελικός του Coppa Italia, όπου Φιορεντίνα και Αταλάντα ήρθαν ισόπαλες με σκορ 3-3, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Αποτέλεσμα που δίνει ένα προβάδισμα στη δεύτερη και την πρόκριση να κρίνεται στη ρεβάνς του «Ατζούρι ντ’ Ιτάλια».

Οι «μπεργκαμάσκι» πήραν προβάδισμα με τον Γκόμεζ, ο οποίος μπροστά από την αντίπαλη εστία έκανε το 0-1, σκοράροντας για πρώτη φορά στο Κύπελλο.

Το 0-2 ήρθε μόλις στο 18ο λεπτό, με τη δεύτερη ασίστ του Ίλιτσιτς και τον Πάσαλιτς να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Σλοβένου άσου, νικώντας από κοντά τον Λαφόντ.

Οι «βιόλα» μείωσαν το σκορ στο 33’, με τον Κιέζα να νικάει τον Μπερίσα. Και τρία λεπτά μετά, ο Μπενάσι από το ύψος της αντίπαλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-2.

Στο 58′ ο Γκόμεζ εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα φεύγει από τον Λαφόντ και ο Ντε Ρουν μεν «κεραυνό» έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-3.

Τελικά στο 77′ ο Κιέζα γεμίζει από τα δεξιά και ο Μουριέλ σκοράρει από την μικρή περιοχή, διαμορφώνοντας έτσι το 3-3.

Η Αταλάντα γλίτωσε από το… έμφραγμα, στο 86ο λεπτό, όταν ξανά ο Μουριέλ εξαπέλυσε ένα δυνατό, μακρινό, σουτ από τα δεξιά, με την μπάλα να περνάει δίπλα από τα γκολπόστ του Μπερίσα!

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών

Τρίτη 26/2
Λάτσιο-Μίλαν 0-0

Τετάρτη 27/2
Φιορεντίνα-Αταλάντα 3-3 (33’ Κιέζα, 36’ Μπενάσι, 77′ Μουριέλ – 16’ Γκόμεζ, 18’ Πάσαλιτς, 58’ Ντε Ρουν)

Οι ρεβάνς

Μίλαν – Λάτσιο 24/4
Αταλάντα – Φιορεντίνα 24/4

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φιορεντίνα-Αταλάντα 3-3: Ματσάρα και ανοιχτή η πρόκριση στον τελικό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.