ΙΤΑΛΙΑ

Ιταλία: Η Κροτόνε παίρνει μαζί της την Πάρμα στη Serie B

Στην Ιταλία, στο ντέρμπι...ουραγών η Κροτόνε επικράτησε με 3-4 της Πάρμα. Η Τζένοα επικράτησε με 2-0 της Σπέτσια, ενώ η Σασουόλο κάνει...Ευρωπαϊκά όνειρα.

Στην Ιταλία, στο ντέρμπι…ουραγών η Κροτόνε επικράτησε με 3-4 της Πάρμα. Η Τζένοα επικράτησε με 2-0 της Σπέτσια, ενώ η Σασουόλο κάνει…Ευρωπαϊκά όνειρα.

Στην Ιταλία η Σασουόλο συνεχίζει ακλόνητη το νικηφόρο σερί της και κάνει…όνειρα. Η Κροτόνε κέρδισε την Πάρμα και πιθανότατα την παίρνει μαζί της στη Serie B.

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της ημέρα στης Serie A, η Κροτόνε επικράτησε με 3-4 στην έδρα της Πάρμα.

Στο 14ο λεπτό ο Μαγκαλάν με κεφαλιά έκανε το 0-1. Η ομάδα του Βασίλη Ζαγαρίτη, ο οποίος ήταν εκτός αποστολής, ισοφάρισε στο 29ο λεπτό με τον Ερνάνι σε 1-1. Η Κροτόνε όμως πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Σίμι με κοντινό σουτ έκανε το 1-2 στο 42′ και ο Ουνάς με ωράια προσπάθεια το 1-3 στο 45′.

Η Πάρμα μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος. Αρχικά, μείωσε στο 49′ με τον Ζερβίνιο. Ο Μιχάιλα ΣΤΟ 54Ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα, σε 3-3. Το τελευταίο -και νικητήριο για τους φιλοξενούμενους- γκολ στην αναμέτρηση πέτυχε ο Σίμι με εκτέλεση πέναλτι στο 69ο λεπτό.

Στο παιχνίδι της Σασουόλο που πάει…τρένο τις τελευταίες αγωνιστικές, ο Μπεράρντι σημείωσε το μοναδικό γκολ κόντρα στη Σαμπντόρια. Η Τζένοα κέρδισε με 2-0 τη Σπέτσια, με δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος.