ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κολωνία – Μάιντς 2-3: Διπλό… παραμονής στο φινάλε (vid)

Σπουδαίο διπλό στο φινάλε πήρε η Μάιντζ κόντρα στην Κολωνία με σκορ 2-3 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η Μάιντζ πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Κολωνία στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Bundesliga, το οποίο μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό στην υπόθεση «παραμονή».

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι χτίζουν ένα πολύ καλό σερί έχοντας πέντε ματς χωρίς ήττα, σκαρφαλώνοντας στο βαθμολογικό πίνακα και ανεβαίνοντας στην 14η θέση, με τη διαφορά βέβαια από την «κόκκινη» ζώνη να είναι μόλις στους δύο βαθμούς.

Αντίθετα, σε δύσκολη θέση παραμένει η Κολωνία που μετράει οκτώ ματς χωρίς νίκη και παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το σκορ για την Μάιντς άνοιξε ο Μποέτιους στο 11ο λεπτό, για να ισοφαρίσει λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ντούντα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι, πήραν κεφάλι στο σκορ στο 61’ με τον Σκίρι, όμως η Μάιντς ευτύχησε να ισοφαρίσει στην πρώτη ευκαιρία που έκανε μετά το 2-1 με τον Ονισίβο. Παρότι η Κολωνία πίεσε ασφυκτικά για να πάρει ξανά προβάδισμα, η φιλοξενούμενη έκανε το 3-2 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπαρέιρο.

Bundesliga vathmologia

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 9/4

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Φράιμπουργκ 1-0 (68’ αυτ. Σανταμαρία)

Σάββατο, 10/4

Μπάγερν Μονάχου-Ουνιόν Βερολίνου 1-1 (68′ Μουσιάλα – 85′ Ίνγκβαρτσεν)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ 4-3 (8′ Καμάντα, 27′ Γιόβιτς, 54′ Σίλβα, 61′ Ντουρμ – 6′ Μπάκου, 46′ Βέγκχορστ, 85′ αυτ. Τούτα

Χέρτα Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 2-2 (23′ Ασκασιμπάρ, 49′ Κόρντομπα – 27′ Πλεά, 38′ πέν. Στιντλ)

Βέρντερ Βρέμης-Λειψία 1-4 (61′ πέν. Ράσιτσα – 23′ Όλμο, 32′, 41′ Σόρλοθ, 63′ Σάμπιτσερ)

Στουτγκάρδη-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-3 (17′ Καλάιτζιτς, 78′ Ντιντάβι – 47′ Μπέλιγχαμ, 52′ Ρόις, 80′ Κνάουφ)

Κυριακή, 11/4

Σάλκε-Άουγκσμπουργκ 1-0 (4′ Σερντάρ)

Κολωνία-Μάιντς 2-3 (43’ Ντούντα (πεν.), 61’ Σκίρι-11’ Μποέτιους, 65’ Ονισίβο. 92’ Μπαρέιρο)