ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Αρης – ΑΕΚ 2-2: Λιβάια, αυτός είναι ο Θεός του… πολέμου!

Αρης-ΑΕΚ 2-2 σε ένα ημιτελικό θρίλερ με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0, τον Μάρκο Λιβάια να αλλάζει τα πάντα & να δίνει την πρόκριση

Αρης-ΑΕΚ 2-2 σε ένα ημιτελικό θρίλερ με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0, τον Μάρκο Λιβάια να στέλνει το ματς στην παράταση στο 96′ και μετά στο 102′ να δίνει την πρόκριση στον τελικό για 5η σερί χρονιά.

Η ΑΕΚ είχε δοκάρι, είχε τεράστιες ευκαιρίες, αλλά ο Αρης είχε όλα όσα έπρεπε στο β’ ημίχρονο. Και στο 57′ σκόραρε το πρώτο γκολ με τον Μαντσίνι μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Φετφατζίδη, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ντιγκινί έγραψε το 2-0. Και εκεί που περίμεναν στον Αρη να πανηγυρίσουν την πρόκριση στον τελικό μετά από 10 χρόνια, ήρθε ο Μάρκο Λιβάια. Γκολ στο 96′ για να πάει το ματς στην παράταση και εκεί στο 102′ ο Κροάτης έβαλε και άλλο για να δώσει την πρόκριση στην Ενωση.

Η ΑΕΚ έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει και τη νίκη, αλλά η τύχη στο β’ ημίχρονο της παράτασης της γύρισε την πλάτη ξανά με δοκάρι και τετ α τετ.

Ομως η δουλειά στο τέλος έγινε και η ΑΕΚ πήρε την μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου για 5η σερί χρονιά.

Το ματς

Η ΑΕΚ στο πρώτο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου ήταν πιο πειστική και απειλητική σε σχέση με τον Αρη. Ο Μάσιμο Καρέρα είχε δώσει εξ’ αρχής εντολή για πίεση ψηλά και αυτό γινόταν. Μάλιστα, στο 20’ βρήκε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Βέρντε, ενώ ο Ιταλός και λίγη ώρα μετά έκανε ένα σουτ που μπλόκαρε ο Κουέστα.

Ο Αρης προσπαθούσε να αντιδράσει, αλλά το έκανε μόνο με τον Φετφατζίδη. Και όχι με επιτυχία. Έτσι η ΑΕΚ είχε την μπάλα, έκανε παιχνίδι και στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Ολιβέιρα έχασε την μεγάλη ευκαιρία από… μισό μέτρο να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο β’ ημίχρονο ο Μπακάκης αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού και μπήκε ο Παουλίνιο, με τον Αρη αμέσως να παίρνει… θάρρος και να έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας. Η ΑΕΚ έχασε την αμυντική ισορροπία της, ο Μαντσίνι μπήκε αντί του Λάρσον και στο 57’ πήρε έτοιμο… γκολ από τον εξαιρετικό Φετφατζίδη για το 1-0. Οι Θεσσαλονικείς είχαν σκορ πρόκρισης και λίγα λεπτά ο Καρέρα έχασε και τον Λόπες με τραυματισμό. Έτσι μπήκε ο Χουλτ στην θέση του και ο Αλμπάνης αντί του Βέρντε και 10 λεπτά μετά ο Αραούχο, όταν αποφάσισε ο Καρέρα να παίξει φουλ επίθεση αφού έψαχνε γκολ. Ο Σιμόες στην μεγαλύτερη ευκαιρία έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 75’, με την ΑΕΚ να συνεχίζει το πρέσινγκ στους Θεσσαλονικείς.

Η ΑΕΚ βγήκε μπροστά και ο Αρης την τιμώρησε στο 93’ με το 2-0 με τον Ντιγκινί, αλλά στο 93’ ο Λιβάια με την σειρά του στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε το ματς στην παράταση.

Eκεί το ματς δεν είχε ρυθμό, αλλά ο Λιβάια πήρε την μπάλα ξανά στο ιδανικό σημείο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 102’ για το 2-2! Από εκεί και πέρα ο Αρης ανοίχτηκε και η ΑΕΚ στο β’ ημίχρονο είχε δοκάρι με τον Ολιβέιρα και νέες μεγάλες ευκαιρίες που χάθηκαν.

Και στο τέλος η πρόκριση ήρθε με την ΑΕΚ να βλέπει Μάνταλο, Σιμόες και Ολιβέιρα να αποβάλλονται με κόκκινη κάρτα!

Το LIVE του αγώνα

Αρης-ΑΕΚ 2-2

Αρης (Μ. Ενινγκ, 4-2-3-1): Κουέστα, Σάσα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ματίγια, Τόνσο (97’ Μαρτίνεζ), Γκάμα (89’ Ντιγκινί), Λάρσον (49’ Μαντσίνι),  Φετφατζίδης (78’ Μπα), Ιντέγε

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-3-3): Μπάρκας, Μπακάκης (46’ Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, (Λόπες 65’ Χουλτ), Σιμόες, Μάνταλος, Κρίστισιτς (73’ Αραούχο), Βέρντε (65’ Αλμπάνης), Λιβάγια (110’ Σιμάνσκι), Ολιβέιρα

Ο Μάκελι έδωσε κάρτα στον Σιμόες (54’), Μάνταλος (94’), Ολιβέιρα (103’), Σβάρνα (111’), Ματίγια (81’), Μαντσίνι (84’), Μπα (121’), Σάσα (122’), ενώ αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα ο Μάνταλος στο 120’, ο Σιμόες στο 122’ και ο Ολιβέιρα στο 124!

MVP

ΜΑΡΚΟ ΛΙΒΑΪΑ

Τι να του πουν… Στο 96’ έφερε το ματς στην παράταση και έβαλε πάγο στα πανηγύρια του Αρη. Στο 102’ έβαλε το γκολ της πρόκρισης. Ολα έγιναν από τα πόδια του και έδειξε ότι η ποιότητα, η κλάση και όλα αυτά που κάνουν τη διαφορά στο χορτάρι έφεραν ποδοσφαιρική δικαιοσύνη χθες στο Χαριλάου.

UP

ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ

Ο μεσοεπιθετικός του Αρη έφτιαξε το 1-0 με προσωπική ενέργεια που άφησε… παγωτό τον Λόπες. Ήταν η μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα του Αρη. Και κακώς ο Ενιγκ τον έβγαλε στο 78’ με το ματς… ανοιχτό.

DOWN

Η άμυνα του Αρη ήταν σε πολύ κακή μέρα. Είχε… τρύπες από παντού και η ΑΕΚ έβαλε 2 γκολ, είχε 2 δοκάρια και έβγαλε πολλές φάσεις για γκολ. Το ότι σκόραρε μόλις 2 γκολ είναι… θαύμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΝΤΑΝΙ ΜΑΚΕΛΙ (ΟΛΛΑΝΔΙΑ)

Ο Ολλανδός ήταν εξαιρετικός στο ματς, αν και στο τέλος θα μπορούσε να αποφύγει κάποιες κόκκινες που ήταν με το… γράμμα του νόμου. Αφησε το παιχνίδι να έχει ρυθμό, άφησε χρόνο και για κανονικές καθυστερήσεις και το ποδόσφαιρο του χάρισε ένα μεγάλο ματς στην καριέρα του.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αρης – ΑΕΚ 2-2: Λιβάια, αυτός είναι ο Θεός του… πολέμου!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...