ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Στο χαλαρό με δοκιμές

Πήρε το σκορ πρόκρισης που ήθελε...

Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Κατάφερε ο Ολυμπιακός να πάρει αυτό που ήθελε, ένα καλό σκορ για την πρόκριση στο Κύπελλο, ενόψει του επαναληπτικού. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν στην Καλαμάτα κόντρα στην ομώνυμη ομάδα και πήραν τη νίκη με 2-0.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα την ομάδα του Πειραιά και είναι λογικό αφού μιλάμε για τρεις κατηγορίες διαφορά. Παρόλα αυτά όμως η Καλαμάτα κατάφερε να βγάλει ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο και να αφήσει ικανοποιημένο τον προπονητή της Βασίλη Βούζα.

Ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε κανένα τρομερό πρόσωπο στο γήπεδο, αλλά από την άλλη είχε την ευκαιρία ο Πέδρο Μαρτίνς να δοκιμάσει αρκετά πράγματα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Καλαμάτα – Ολυμπιακός: Έκανε… σεφτέ στα γκολ ο Λάζαρος (vid)

Συγκεκριμένα ο Πορτογάλος τεχνικός παρέταξε την ομάδα του με ένα καινούργιο σύστημα. Είδαμε τον Ολυμπιακό με σύστημα 3-4-3. Βάζοντας στην ενδεκάδα του και ποδοσφαιριστές που είχαν μείνει για καιρό εκτός αγωνιστικής δράσης. Όπως οι Λάζαρος, Σισέ οι οποίοι ήταν στο βασικό σχήμα των «ερυθρόλευκων».

Επίσης ο Πέδρο Μαρτίνς έδωσε το δικαίωμα να κάνουν ντεμπούτο και οι Αλέν, Μάρκοβιτς, Μπέλιτς.

Καταφέρνοντας έτσι να κάνει τις δικές του δοκιμές μέσα στο γήπεδο. Έτσι ώστε να τσεκάρει την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του ενόψει και της συνέχειας.

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να προηγηθεί αρκετά νωρίς στο ματς. Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ραντζέλοβιτς ήταν αυτός ο οποίος έκανε το 0-1 στον αγώνα με ωραίο τρόπο, καθώς βρήκε το σουτ στην κίνηση με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι στο ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ανέβασαν τον ρυθμό της και επίσης νωρίς έκαναν το 0-2. Στο 53′ ο Χριστοδουλόπουλος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί πως ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την άλλη Τετάρτη 15 του μήνα, στο Καραϊσκάκη.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Οι δύο σκόρερ Λάζαρος και Ραντζέλοβιτς ήταν ιδιαίτερα κινητικοί στο ματς. Ο πρώτος να σημειωθεί πως αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως βασικός στις φετινές υποχρεώσεις των «ερυθρόλευκων».

UP: Το έψαξε αρκετά το γκολ, χωρίς όμως να το καταφέρει. Ο λόγος για τον Γκερέρο, επέστρεψε στην ενδεκάδα μετά από αρκετό καιρό και είχε και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

DOWN: Δεν ήταν ματς μεγάλης δυναμικότητας και αρκετοί είδαν το παιχνίδι αυτό ως αγγαρεία. Ένας απ’ αυτούς ήταν και ο Γκασπάρ. Ο δεξιοπόδαρος μπακ των «ερυθρόλευκων» δεν κατάφερε να ξεχωρίσει.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στη μοναδική φάση που υπήρξαν διαμαρτυρίες στο ματς ήταν στο 17ο λεπτό. Όταν ο Λάζαρος πέρασε μέσα από δύο παίκτες της Καλαμάτας ανατράπηκε και ζήτησε το πέναλτι.

ΓΚΟΛ: 6′ Ραντζέλοβιτς, 53′ Χριστοδουλόπουλος