Λαμία – Άρης 2-1: Επίτευγμα, έχασε πάλι από τον τελευταίο – Εκτέθηκε με Ενκουλού, δικαιώνεται με Γκρέι (vids)

Γελάει ο Μπέος, τα τσιμέντα του Πανθεσσαλικού και τα τσιπουράδικα του Βόλου!

ΛαμίαΆρης 2-1: Η χαρά του τελευταίου ο Άρης. Μετά τον (τότε ουραγό) Ιωνικό, έχασε και από την ουραγό Λαμία!

«Ταβάνι» 5ος και αυτό υπό συζήτηση και αμφισβήτηση από τον Βόλο που τον προσπέρασε. Ο Άρης κατάφερε να χάσει και από την τελευταία Λαμία. O Άρης που «πλήρωσε» την εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο επειδή δεν ήταν απλά ασόβαρος, αλλά αστείος, κατάφερε να δεχθεί δύο γκολ από την χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος,  να βάλει μόνο ένα στην χειρότερη άμυνα της Super League και να χάσει από μια ομάδα που πριν το ματς είχε μόλις μια νίκη σε 24 αγωνιστικές!

Μόνο το χρώμα της φανέλας θύμιζε Άρη στο πρώτο ημίχρονο! Οτι «α» στερητικό, μπαίνει αβίαστα σε ότι έκαναν οι «κιτρινόμαυροι» στο πρώτο 45λεπτο.

Η Λαμία δε, περισσότερο σε Μπαρτσελόνα έμοιαζε, παρά σε ομάδα που «πέφτει» κατηγορία, μένει ψηλά, δεν «τρώει» φάση και πετυχαίνει και δύο γκολ! Όταν πριν τη σέντρα είχε 10 στα προηγούμενα 23! Αμφότερα από λάθη των κεντρικών αμυντικών των φιλοξενούμενων.

Το πρώτο, στο 15′, από λάθος εκτίμηση του Μπράμπετς ο οποίος έχασε τον Σλίβκα που σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων.

Το δεύτερο στο 26′, που δεν γίνεται ούτε στα… τοπικά του Καμερούν. Ο Ενκουλού που ως έμπνευση, αντί του Φαμπιάνο, όχι μόνο δεν δικαίωσε τον Τερζή, αλλά «κρέμασε» την ομάδα του όταν λίγο πριν το ημίωρο έκανε «δώρο» το 2-0 στον Βέργο!

Ο Μπράμπετς πάντως ρέφαρε το λάθος του, σκοράροντας στο 44′ με κεφαλιά βάζοντας ξανά και από το πουθενά, τον Άρη στο παιχνίδι! Στη δεύτερη τελική του Άρη στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη δύο λεπτά νωρίτερα σε σουτ του Ετέμπο!

Ο Ενκουλού που εξέθεσε και ο Γκρέι που δικαίωσε!

Ενκουλού στον πάγκο, Φαμπιάνο και Γκρέι στο ματς και 4-4-2 ο Άρης που η αλήθεια είναι οτι χειρότερος δεν μπορούσε να είναι. Και δείχνει από νωρίς τα σημάδια βελτίωσης, χάνοντας ευκαιρία για το 2-2 με την κεφαλιά του Ματέο στο 55′. Στην υπεροχή του συντέλεσε και η οπισθοχώρηση της Λαμίας που πάλι είχε τον τρόπο να απειλήσει, όπως με το σουτ του Μαρτίνεθ στο 60′, με τον Κουέστα να κρατάει τον Άρη στο ματς.

Ο Ενκουλού μπορεί να εξέθεσε τον προπονητή του που του εμπιστεύτηκε φανέλα βασικού, ο Γκρέι ωστόσο τον δικαίωσε που τον κρατάει στον πάγκο το τελευταίο διάστημα. Ο Τζαμαϊκανός φορ και πάλι αρνητικός πρωταγωνιστής και μοιραίος για την ομάδα του χάνοντας ένα ακόμα άχαστο για την κλάση του στο 78′!

Λαμία – Άρης 2-1

Σκόρερ: 15′ Σλίβκα, 26′ Βέργος – 44′ Μπράμπετς

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμπάντα, Τζανδάρης, Νούνιες (74′ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα (81′ Μανούσος), Ασκόφσκι (59′ Στάνκο), Μαρτίνεθ (81′ Σαραμαντάς), Βέργος.

Άρης (Τόλης Τερζής): Κουέστα, Ενκουλού (46′ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Πίρσμαν (81′ Μαζικού), Οντουμπάτζο, Ετέμπο, Νταρίντα, Γκαρσία (69′ Xριστοδουλόπουλος), Πάλμα (46′ Γκρέι) , Ιτούρμπε (69′ Καμάτσο), Καμαρά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Άρης 2-1: Επίτευγμα, έχασε πάλι από τον τελευταίο – Εκτέθηκε με Ενκουλού, δικαιώνεται με Γκρέι (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!