ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 0-1: Τον σόκαρε με Τάχατο

Με το πρώτο γκολ του Τάχατου στη Super League 1 ο Βόλος επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και έδειξε πως θα παλέψει μέχρι τέλους για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος: Για πρώτη φορά στην ιστορία τους θα συμμετέχουν στα πλέι οφ της Super League 1 οι Θεσσαλοί και το… γιόρτασαν με διπλό! Έχοντας κλειδώσει την πρώτη εξάδα μετά την ισοπαλία του Ατρομήτου στο Περιστέρι, πέρασαν με 1-0 από τους «Ζωσιμάδες» και έδειξαν πως θα κυνηγήσουν την πέμπτη θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι Ηπειρώτες μετά από έξι σερί ισοπαλίες, λύγισαν. Στο φινάλε ενός αγώνα που φαινόταν πως θα λήξει ισόπαλος, γνώρισαν την ήττα και παρέμειναν σχετικά χαμηλά. Έχουν, πάντως, απόσταση ασφαλείας προς το παρόν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Για τον Βόλο αυτό ήταν το πρώτο τρίποντο μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα. Δεδομένου ότι ακολουθεί το ματς με τον ΠΑΟΚ εντός, ήταν σημαντικό να πάρει κάτι στα Ιωάννινα ώστε να μπει με καλή ψυχολογία στα πλέι οφ.

Το ματς

Δεν ήταν αγώνας με πολλές φάσεις ο συγκεκριμένος. Υπήρχαν διαστήματα στα οποία η κάθε ομάδα ήταν ανώτερη και στο ξεκίνημα εκείνος που πήρε τον έλεγχο, ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα. Πάτησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά, είχε ένα σουτ του Τζίμα νωρίς και στη συνέχεια κυκλοφόρησε την μπάλα. Γενικά οι Ηπειρώτες δεν είναι καλοί σε αυτό το κομμάτι φέτος. Δεν συνηθίζουν να έχουν εκείνοι την κατοχή.

Παρόλα αυτά σε αυτό το ματς για μεγάλο διάστημα είχαν ποσοστό κατοχής μεγαλύτερο του 60-65%. Ενδεχομένως αυτό να ήταν και μία επιλογή του Βόλου. Να προτίμησαν και οι Θεσσαλοί να έχει την μπάλα ο αντίπαλος, για να τον χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο αυτό το τρικ δεν βγήκε. Ο Βόλος ήταν εντελώς ακίνδυνος. Δεν κατάφερνε ούτε να πατήσει περιοχή. Ωστόσο, ούτε ο ΠΑΣ Γιάννινα απειλούσε με εξαίρεση το 43′, όταν ο Εραμούσπε αστόχησε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Πιο ισορροπημένα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μία τελική είχε ο Οζέγκοβιτς στο 54′ και ένα λεπτό μετά η «απάντηση» του Μπαλάν. Ο ρυθμός βελτιώθηκε, αλλά οι όχι και οι αποφάσεις στις τελικές επιλογές με αποτέλεσμα να μη γίνονται μεγάλες ευκαιρίες.

Οι προπονητές φρέσκαραν τις ομάδες τους, έψαξαν τον τρόπο για να βρουν γκολ, αλλά όλα έδειχναν πως η ισοπαλία θα έμενε έως το φινάλε. Τελικά στο 83′ ο Τάχατος με καρφωτή κεφαλιά από σέντρα του Τσιρίνος διαμόρφωσε το τελικό 0-1. Στο φινάλε είχε ο Ριένστρα μία ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του έφυγε λίγο έξω.

ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 0-1

Σκόρερ: 83′ Τάχατος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Εραμούσπε, Μπακαδήμας, Νίνης, Τζίνο, Ριένστρα, Τζίμας (88′ Σταματελόπουλος), Μορέιρα (72′ Λώλης), Μπαλάν (78′ Λεό).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Τάχατος, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Σι, Λούνα, Τσοκάνης (78′ Κάτσε), Μεταξάς (46′ Καρτάλης) (90′ Ασλανίδης), Πιρές (93′ Τσελεμπάκης), Τσιρίνος, Οζέγκοβιτς.