Μουντιάλ 2022: Νίκησε η Γκάνα (3-2) κι «έγινε της Κορέας» στον 8ο όμιλο! (vid)

Η Γκάνα προηγήθηκε με 2-0, οι Νοτιοκορεάτες ισοφάρισαν (2-2), όμως οι Αφρικανοί πήραν μεγάλη νίκη με τρίτο γκολ από τον Κούντους!

Μουντιάλ 2022: Μετά το εντυπωσιακό 3-3 στο Καμερούν – Σερβία, είχαμε ένα ακόμη «χορταστικό» παιχνίδι, αυτή η φορά για τον 8ο όμιλο, με τη Γκάνα να επικρατεί της Νότιας Κορέας με 3-2.

Πρώτη νίκη για τους Γκανέζους, οι οποίοι έχουν 3 βαθμούς (όσους και η Πορτογαλία η οποία στις 21:00 παίζει με την Ουρουγουάη που έχει 1β.), με τους Κορεάτες να μένουν στον 1 βαθμό μετά το 0-0 στη πρεμιέρα με τους Ουρουγουανούς.

Πλέον την 3η και τελευταία αγωνιστική που θα διεξαχθεί στις 2/12 και ώρα 17:00, η Γκάνα θα παίξει με την Ουρουγουάη και η Νότια Κορέα με την Πορτογαλία.

Οσον αφορά το παιχνίδι είχε εξέλιξη θρίλερ καθώς κρατήθηκαν και 10 λεπτά καθυστερήσεις. Μάλιστα ο προπονητής της Νότια Κορέας Πάουλο Μπέντο αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα μετά το φινάλε, καθώς διαμαρτυρήθηκε για το σφύριγμα της λήξης πριν την εκτέλεση του κόρνερ.

Επίσης οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού Χουάνγκ Ιν-Μπέομ αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά, ενώ ο Χουνάγνκ Ουί Τζο που ήταν μοιραίος στο πρώτο παιχνίδι, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία, πέρασε στο ματς στο 79′.

Μουντιάλ 2022: Νίκησε η Γκάνα (3-2) κι «έγινε της Κορέας» στον 8ο όμιλο!

Εντυπωσιακή εξέλιξη στο σκορ, με τη Γκάνα να προηγείται με 2-0 στο ημίχρονο, με τέρματα των Σαλίσου (24΄) και Κούντους (34΄), αλλά με δύο γκολ του Γκουέ-σουνγκ Τσο (58΄, 61΄) – που προτιμήθηκε στπ βασικό σχήμα αντί του Ούι-τζο-  οι Ασιάτες ισοφάρισαν προσωρινά.

Κι αυτό καθώς στο 68′ ο Κόντους πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και παράλληλα «χρυσό»  για τη Γκάνα. Συγκεκριμένα η Γκάνα βγήκε στην επίθεση, ο Μενσά έκανε το γύρισμα προς τον Ινιάκι Γουίλιαμς, ο επιθετικός της Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν βρήκε τη μπάλα, όμως αυτή στρώθηκε στον Κούντους, ο οποίος σούταρε και «νίκησε» τον Σέουνγκ-γκιου Κιμ, «γράφοντας» το 3-2!

Νότια Κορέα (Πάουλο Μπέντο): Σέουνγκ-γκιου Κιμ, Μουν-χουάν Κιμ, Μιν-τζάε Κιμ (90+2΄ Κιουν-γκουόν Κουόν), Γιουνγκ-γκουόν Κιμ, Τζιν-σου Κιμ, Γου-γιουνγκ Τζουνγκ (78΄ Ουί-τζο Χουάνγκ), Ιν-μπέομ Χουάνγκ, Χέουνγκ-μιν Σον, Γου-γέονγκ Τζέονγκ (46΄ Σανγκ-χο Να), Τσανγκ-χουν Κουόν (57΄ Κανγκ-ιν Λι), Γκουέ-σουνγκ Τσο.

Γκάνα (Οτο Αντο): Ζίγκι, Λαμπτέι (78΄ Οντόι), Αμαρτέι, Σαλίσου, Μενσά (88΄ Ραχμάν), Παρτέι, Αμπντούλ Σαμέντ, Κούντους (83΄ Τζίκου), Α. Αγιού (78΄ Κιερέ), Γουίλιαμς, Τζ. Αγιού (78΄ Σουλεμανά).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουντιάλ 2022: Νίκησε η Γκάνα (3-2) κι «έγινε της Κορέας» στον 8ο όμιλο! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.