Μουντιάλ 2022: Το σήκωσε η Αργεντινή! 4-2 στα πέναλτι τη Γαλλία στον τελικό των τελικών!

Δείτε πώς κρίθηκε ο συγκλονιστικός τελικός του Μουντιάλ 2022 ανάμεσα σε Αργεντινή και Γαλλία

Μουντιάλ 2022: Έπειτα από έναν απίστευτο τελικό, η εθνική Αργεντινής του Λιονέλ Μέσι νίκησε με 4-2 την εθνική Γαλλίας του Κιλιάν Εμπαπέ στη διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το 3ο τρόπαιο της ιστορίας της.

Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε 2-2, η παράταση 3-3 και η ψυχοφθόρα διαδικασία έδειξε «αλμπισελέστε», η οποία αγνοούσε τον τίτλο από το 1986 και τις μέρες του θρύλου Ντιέγκο Μαραντόνα που από ψηλά χαμογελά.

Έκτοτε, το 1990 και το 2014, η Αργεντινή δεν κατάφερε να αναδειχθεί νικήτρια απέναντι στη Γερμανία.

Πλέον, μετρά 3 επικρατήσεις σε 6 τελικούς, ενώ η Γαλλία που αποκαθηλώθηκε, έπεσε στο 2/2.

Ιδού τι έγινε σε αυτόν τον απίστευτο τελικό:

Στο 21ο λεπτό, ο Άνχελ Ντι Μαρία ντρίμπλαρε εντός περιοχής τον Ουσμάν Ντεμπελέ, έπεσε στο έδαφος και ο διαιτητής καταλόγισε ένα πολύ αυστηρό πέναλτι.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Λιονέλ Μέσι ευστόχησε και έγινε ο πρώτος που σκοράρει σε όλους τους νοκ-άουτ αγώνες, από τότε που μπήκε η φάση των «16» το 1986.

Η Γαλλία είχε επτά συνεχόμενες νίκες στα νοκ-άουτ και μόνο η Βραζιλία μετρά μεγαλύτερο σερί, όταν πέτυχε εννέα σερί από το 1958 ως το 1970.

Για μεγάλο χρονικό διάστημα, όμως, η Αργεντινή την είχε στο… χέρι, καθώς στο 36′, ο Μέσι έδωσε ιδανικά στον Χούλιαν Άλβαρες, εκείνος άνοιξε στον Αλέξις Μακ Άλιστερ, ο οποίος γύρισε στον Ντι Μαρία για να γραφτεί το 2-0.

Πάντως, πέραν του πολύ αυστηρού (ή ανύπαρκτου) πέναλτι, η «αλμπισελέστε» είχε σβήσει τη Γαλλία, ελέγχοντας κάθε χώρο.

Ο Ντι Μαρία έκανε τη διαφορά με κερδισμένο πέναλτι και γκολ, ο Μέσι σκόραρε και είχε παρουσία στο δεύτερο γκολ.

Η Γαλλία, από την πλευρά της, απέτυχε να σημειώσει τελική ή έστω επαφή εντός αντίπαλης περιοχής στο 1ο ημίχρονο.

Η μοναδική ομάδα που είχε καταγράψει ανάλογο αρνητικό στατιστικό σε τελικό ήταν η Αργεντινή το 1990 κόντρα στη Δυτική Γερμανία!

Η κανονική διάρκεια του ματς κυλούσε και όδευε προς την ολοκλήρωση, χωρίς η Γαλλία να είναι απειλητική μέχρι το 80′.

Όμως τότε, συγκεκριμένα στο 79′, ο Νικολάς Οταμέντι κράτησε ελαφρώς τον Ραντάλ Κολό Μουανί, ο οποίος έπεσε εντός περιοχής και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι.

Αμέσως μετά ο Κιλιάν Εμπαπέ ευστόχησε και μείωσε σε 2-1, δίνοντας άγρια ομορφιά στον τελικό.

Στιγμές αργότερα, ο Κίνγκσλεϊ Κομάν έκλεψε από τον Μέσι, σέντραρε, ο Εμπαπέ συνεργάστηκε ιδανικά με τον Μάρκους Τουράμ και ζευγάρωσε τα γκολ του, ισοφαρίζοντας σε 2-2!

Κατά συνέπεια, ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση, όπου στο 108′ ο Μέσι έγραψε το 3-2 έπειτα από αντεπίθεση.

H Αργεντινή ακούμπησε πάλι το τρόπαιο, αλλά ο Εμπαπέ ισοφάρισε με πέναλτι στο 118′!

4-2 Μοντιέλ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ε. Μαρτίνες, Μολίνα (91′ Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταγλιαφίκο (120+1′ Ντιμπάλα), Ντι Μαρία (64′ Ακούνια), Ντε Πολ (102′ Παρέδες), Φερνάντες, Μακ Άλιστερ, Μέσι, Άλβαρες (102′ Λα. Μαρτίνες).

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Κουντέ (120+1′ Ντισασί), Βαράν, Ουπαμεκανό, Τ. Ερναντέζ (71′ Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Ραμπιό (96′ Φοφανά), Ντεμπελέ (41′ Κολό Μουανί), Γκριεζμάν (71′ Κομάν), Εμπαπέ, Ζιρού (41′ Τουράμ).

Μουντιάλ 2022: Δείτε τα γκολ του τελικού

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουντιάλ 2022: Το σήκωσε η Αργεντινή! 4-2 στα πέναλτι τη Γαλλία στον τελικό των τελικών!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.