Μουντιάλ 2022: Βραζιλία από τα πολύ παλιά – Χόρεψε «σάμπα» τη Νότια Κορέα και έστειλε εκκωφαντικό μήνυμα!

Με το μυαλό στη μάχη που δίνει ο θρυλικός Πελέ, η Βραζιλία έκανε ό,τι ήθελε τη Νότια Κορέα, παίρνοντας θριαμβευτική πρόκριση με 4-1!

Μουντιάλ 2022: Λίγη ώρα μετά την πρόκριση-θρίλερ της Κροατίας, η Βραζιλία έδειξε πως δεν είχε… όρεξη για περιπέτειες, καθαρίζοντας από νωρίς την υπόθεση-πρόκριση στα προημιτελικά κόντρα στη Νότια Κορέα.

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε η «Σελεσάο» να πετύχει κάτι που αγνοούσε στα 5 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο, κάτι που αποτέλεσε και αρνητικό ρεκόρ. Να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο!

Μάλιστα, δεν το έκανε ούτε μια, ούτε δύο, αλλά τέσσερις φορές!

Αρχικά, στο 7ο λεπτό ο Ραφίνια έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Βινίσιους στο ύψος του πέναλτι, με τον άσο της Ρεάλ Μαδρίτης ανοίγει το σκορ.

Το 2ο γκολ δεν άργησε να έρθει, μιας και στο 13′ ο Νεϊμάρ εκτέλεσε εύστοχα από τα έντεκα βήματα το πέναλτι που κέρδισε ο Ριτσάρλισον από την κλωτσιά από τον Γιουνγκ. Μάλιστα, αφιέρωσε το τέρμα στον Πελέ.

Με αυτόν τον τρόπο, έγινε ο τρίτος Βραζιλιάνος που σκοράρει σε τρία Παγκόσμια Κύπελλα, μετά τον Ρονάλντο και τον «μύθο» του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

Έπειτα από αυτή την εξέλιξη, η ψυχολογία των Ασιατών κατέρρευσε και κυριολεκτικά κάθε αντεπίθεση μύριζε γκολ.

Το 3-0 ήρθε λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης, με τους Βραζιλιάνους να κρύβουν την μπάλα και τον Ριτσάρλισον να την εμφανίζει στα δίχτυα. Το show του πρώτου μέρος ολοκληρώθηκε στο 36′ με τον  Βινίσους να πατά περιοχή, να υψώνει για τον Πακετά, ο οποίος με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το 4-0.

Έτσι, μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία η Βραζιλία πέτυχε 4 γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε αγώνα Μουντιάλ και πρώτη έπειτα από τη διοργάνωση του 1954 κόντρα στο Μεξικό.

Όπως ήταν λογικό στο δεύτερο ημίχρονο και όσο περνούσε η ώρα το μυαλό για την ομάδα του Τίτε πήγαινε στον προημιτελικό που έρχεται απέναντι στην Κροατία.

Το μόνο που έμελλε να αλλάξει ήταν το τελικό σκορ, καθώς στο 78′ οι Νοτιοκορεάτες πέτυχαν το γκολ της τιμής με την οβίδα του Πάικ μετά από διώξιμο της άμυνας σε φάουλ του Σον.

Τέλος, χαρακτηριστικό του rotation του Βραζιλιάνου τεχνικού, είναι πως έχει χρησιμοποιήσει και τους 26 παίκτες της αποστολής, κάτι που δεν είχε συμβεί ποτέ ξανά στο παρελθόν από καμία ομάδα!

Βραζιλία: Άλισον (80’ Γουέβερτον), Μιλιτάο (63’ Ν. Άλβες), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ντανίλο (72’ Μπρέμερ), Κασεμίρο, Πακετά, Ραφίνια, Νεϊμάρ (80’ Ροντρίγκο), Βινίσιους (72’ Μαρτινέλι), Ριτσάρλισον.

Νότια Κορέα: Σενγκ-Γκιου Κιμ, Μουν-Χουάν Κιμ, Μιν-Τζάε Κιμ, Γιούνγκ-Γκουόν Κιμ, Γιν Σου Κιμ (46’ Χονγκ Τσουλ), Ίν-Mπομ Χουάνγκ (65’ Σέουνγκ-Χο Πάικ), Γου Γιούγκ Γιάνγκ (46’ Σον Τζουν-Χο), Χε Τσαν Χουάνγκ, Τζαε Σανγκ Λι (74’ Λι Κανγκ Ιν), Χέουνγκ-Μιν Σον, Γκε-Σουνγκ Τσο (80’ Ουί -Τζο Χουάνγκ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουντιάλ 2022: Βραζιλία από τα πολύ παλιά – Χόρεψε «σάμπα» τη Νότια Κορέα και έστειλε εκκωφαντικό μήνυμα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.