ΟΦΗ – ΑΕΚ 0-3: Άνετο διπλό και κορυφή

Με δύο γκολ του Άμραμπατ και ένα του Γκατσίνοβιτς η ΑΕΚ πέρασε σαν σίφουνας από το Ηράκλειο επικρατώντας με 3-0 του ΟΦΗ.

Το έκανε να φαίνεται πολύ εύκολο! ΟΦΗΑΕΚ 0-3 και κορυφή για την Ένωση, η οποία προσπέρασε τον Παναθηναϊκό έχοντας πια ίδια ματς μαζί του.

Μπορεί να μην είχε Λιβάι Γκαρσία και Αραούχο, αλλά είχε Άμραμπατ! Ο Μαροκινός έβαλε δύο γκολ και έγινε ο πρώτος που παίκτης της ΑΕΚ που σκοράρει δις στο Ηράκλειο σε βάρος του ΟΦΗ μετά τον Θωμά Μαύρο στις 11 Νοεμβρίου του 1984.

Για την Ένωση δεν ήταν απλά μία πειστική εμφάνιση και ένα πολύτιμο τρίποντο, αλλά και ένα αποτέλεσμα που της δίνει ώθηση εν όψει της δύσκολης συνέχειας. Για εκείνη η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος κλείνει με τους αγώνες στο Περιστέρι και τον Ολυμπιακό εντός.

Όσο για τον ΟΦΗ, είχε τις στιγμές του και θα μπορούσε να έχει βρει ένα γκολ όσο ακόμα παιζόταν το ματς. Δεν τα κατάφερε και έχασε για δεύτερο σερί εντός έδρας ματς με το βαρύ 3-0. Συνολικά για τρίτο σερί παιχνίδι στο Ηράκλειο έμεινε στο μηδέν επιθετικά και τέταρτο στα τελευταία πέντε.

Το ματς

Ανοιχτό από τα πρώτα λεπτά ήταν το παιχνίδι αν και φάσεις στο πρώτο τέταρτο δεν υπήρχαν. Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 18′, όταν ο Μπαλογιάννης βρήκε τον Ντίκο, εκείνος πήρε την κεφαλιά και αστόχησε.

Δύο λεπτά μετά απάντησε η ΑΕΚ. Ο Τσούμπερ πήρε την κεφαλιά, ο Θοράρινσον λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ και ο Μανδάς απέκρουσε. Χρειάστηκε και στη συνέχεια ο Έλληνας τερματοφύλακας και ειδικά στη φάση του 27′, όταν είπε «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο στον Γκατσίνοβιτς.

Στο 33′ η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Βίντα και δύο λεπτά μετά ο Τσούμπερ σούταρε και σημάδεψε τον Διαμαντή. Λίγο αργότερα έγινε το 0-1. Χωρίς να πιέζει ασφυκτικά η ΑΕΚ, βρήκε τη λύση στο 43′, όταν ο Άμραμπατ εντός περιοχής σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Πασαλίδη και κατέληξε στα δίχτυα.

Όλα ξεκίνησαν από την κομπίνα του Μάνταλου σε εκτέλεση φάουλ. Ο αρχηγός της ΑΕΚ ήταν σε πολή καλή μέρα και το έδειξε και στη συνέχεια. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους έγινε το 0-2 και εκεί τελείωσαν όλα. Στο 49′ ο Γιόνσον έκανε γέμισμα, ο χειρότερος παίκτης του γηπέδου Πασαλίδης είχε ανεξήγητη αντίδραση, και ο Άμραμπατ με σουτ έκανε το 0-2. Απίστευτη όλη η αμυντική λειτουργία του ΟΦΗ με τους παίκτες του να κολλάνε.

Με μακρινή εκτέλεση φάουλ ο Μπάκιτς πήγε να βάλει γκολάρα στο 55′ και δύο λεπτά μετά ο Ντίκο είχε ένα άστοχο σουτ. Έτσι ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να μπει ξανά στο παιχνίδι και ο Γκατσίνοβιτς έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή με το γκολ του στο 62′ από την ασίστ του Μάνταλου.

Δεν είχε κανένα ενδιαφέρον το ματς στη συνέχεια. Η ΑΕΚ έκανε διαχείριση καθώς ακολουθεί το παιχνίδι με τον Ατρόμητο μεσοβδόμαδα. Στο 85′, βέβαια, θα μπορούσε να έχει σημειώσει και άλλο γκολ με τον Φαν Βέερτ. Ο ΟΦΗ έψαξε το γκολ της τιμής. Δεν το βρήκε και το 0-3 έμεινε έως το φινάλε.