Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1: Κορυφαίος με τρομερό πρώτο 45λεπτο και σταρ τον Αγκιμπού Καμαρά!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Αγκιμπού Καμαρά, που έβαλε ένα γκολ, έφτιαξε το δεύτερο και είχε κι ένα δοκάρι

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1: Ο Ολυμπιακός έδειξε για πιο λόγο πέρσι πήρε το πρωτάθλημα νικώντας τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με τον Αγκιμπού Καμαρά να ήταν ο σταρ.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1: Ο 20χρονος μεσοεπιθετικός από την Γουϊνέα έκανε τρομερό παιχνίδι με γκολ (22′), ασίστ στον Μασούρα (2-0 στο 31′) και δοκάρι στο 51′ Γενικά πολύ καλή εμφάνιση από τους πρωταθλητές Ελλάδας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο τελείωσαν με 8 τελικές κι ένα διπλό δοκάρι (Ελ Αραμπί στο 29′).

Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του είχε αρνητικό πρωταγωνιστή τον Εσίτι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο έδειξε ένα καλύτερο πρόσωπο. Μάλιστα πίεσε σε μεγάλο βαθμό και έβαλε δύσκολα στον αντίπαλο του, που οπισθοχώρησε.

Η τακτική των Μαρτίνς, Λουτσέσκου

Τακτικά ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε μια αλλαγή σε σχέση με ενδεκάδα που παρέταξε την Πέμπτη στην Φρανκφούρτη. Ο Γκάρι Ροντρίγκες, κάνει ντεμπούτο σε αρχικό σχήμα, παίρνοντας την θέση του Μπουχαλάκη. Και το σχήμα από 4-3-3, άλλαξε σε 4-2-3-1. Για τον Ροντρίγκες ήταν ένα ιδιαίτερο ματς, αφού έπαιξε απέναντι στην πρώην ομάδα του, τον ΠΑΟΚ.

Την ίδια διάταξη χρησιμοποίησε στο ξεκίνημα και ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Με τους Ντόουγκλας (δεκάρι), Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ να ήταν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Άκπομ. Οι Εσίτι, Σβαμπ ήταν τα δύο χαφ.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1: Δύο γκολ, ένα δοκάρι, ένας πρωταγωνιστής

Το πρώτο 45λεπτο είχε ένα όνομα. Αυτό του Αγκιμπού Καμαρά. Ο 20χρονος μεσοεπιθετικός έκανε τρομερό παιχνίδι. Κινήθηκε εξαιρετικά ανάμεσα από τις δύο ζώνες άμυνας. Παράλληλα έτρεξε πολύ για να βοηθήσει στα μαρκαρίσματα τους Εμβιλά, Μαντί Καμαρά. Κι έτσι Ολυμπιακός ήταν δυνατός στο κέντρο.

Ο διεθνής άσος από την Γουϊνέα κράτησε μπάλα, είχε δημιουργία και ντρίπλα σε τέτοια άνεση, που παραπέμπει σε πιο ώριμο, ηλικιακά, ποδοσφαιριστή.

Αυτό σε συνδυασμό με την στόχευση, στον αργό στα πόδια Εσίτι ήταν τα σημεία κλειδιά. Ο οποίος δύο φορές έχασε την μπάλα από πίεση. Για να βάλει ο Ολυμπιακός ισάριθμα γκολ. Το πρώτο με τον Αγκιμπού Καμαρά και το δεύτερο με τον Μασούρα. Ο οποίος πήρε ασίστ από τον νεαρό άσο.

Οι οκτώ τελικές σε 45 λεπτά

Γενικά όλοι οι παίκτες των πρωταθλητών Ελλάδας έβγαλαν πάθος, είχαν τρεξίματα, σωστές αλληλοκαλύψεις και κυκλοφορία της μπάλας. Με τις επιθέσεις σε πρώτο χρόνο, έχοντας και τον ταχύτατο και τεχνήτη Γκάρι Ροντρίγκες να ήταν ο κύριος εκφραστής.

Και με όλα αυτά οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν το πρώτο 45λεπτο με 8 τελικές, τις δύο στην εστία που έγιναν γκολ ενώ είχαν κι ένα δοκάρι. Ενώ ο ΠΑΟΚ είχε μία τελική προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν να βρουν χώρους, με τα δυο χαφ Εσίτι, Σβαμπ να ήταν καλά κλεισμένα. Ενώ και οι Μπίσεσβαρ, Ζίβκοβιτς μπορεί να πήραν μπάλες, αλλά δεν είχαν την δημιουργία που θα ήθελαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα πράγματα άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και θα πίεσαν ακόμα και για την ισοφάριση. Με τους Πειραιώτες να μην κάνουν καλή διαχειριση.

Αγκιμπού Καμαρά και γκολ

Αναφορικά με τις φάσεις η πρώτη καλή ήταν και το γκολ του Αγκιμπού Καμαρά στο 22′. Με την βοήθεια του Ρέαμπτσιουκ έκλεψε την μπάλα και προχώρησε προς τη μεγάλη περιοχή. Έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Βαρέλα, άλλαξε λίγο πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 28′ Μαντί Καμαρά έκανε δυνατό σουτ και η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Παραλίγο γκολ στο 29′. Γύρισμα του Γκάρι Ροντρίγκες στον Ελ Αραμπί. Έκανε το σουτ, βρήκε λίγο την μπάλα ο Πασχαλάκης για να πάει στο οριζόντιο δοκάρι. Και στην επαναφορά ο Μαροκινός έκανε κεφαλιά και η μπάλα έγλυψε το οριζόντιο και βγήκε έξω.

Ο Μασούρας το 2-0

Το 2-0 έγινε στο 31′ με τον Εμβιλά να κλέβει από τον Εσίτι. Έδωσε στον Αγκιμπού που στην αντεπίθεση βρήκε τον Μασούρα από αριστερά ο οποίος σκόραρε με συρτό πλασέ.

Η μοναδική καλή του ΠΑΟΚ ήρθε στο 36′. Ο Ζίβκοβιτς έδωσε στον Σβαμπ, που έκανε το πλασέ και η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτο ημιχρόνου έγινε στο 39′. Ο Λαλά έκανε σουτάρα διαγώνια από δεξιά με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1: Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ανέβασε τις στροφές του με τον Λουτσέσκου να κάνει αλλαγή τον Εσίτι. Έβαλε στην θέση του τον Ελ Καντουρί. Κάτι σημαντικό για την συνοχή του. Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός έδειξε να έχει μείνει στο 2-0 του καλού πρώτου του ημιχρόνου.

Δοκάρι ο Αγκιμπού

Πάντως οι πρωταθλητές απείλησαν ξανά πρώτοι. Στο 51′ ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε το συρτό διαγώνιο σουτ, ο Πασχαλάκης βρήκε λίγο την μπάλα για να τη στείλει στο δεξί δοκάρι.

Τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι ο Μιχαηλίδης

Στη συνέχεια ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει. Συγκεκριμένα στο 58′ ο Μιχαηλίδης, από εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς, κατέβασε την μπάλα έκανε το σουτ για να τη στείλει στο οριζόντιο δοκάρι.

Μείωσε ο Μουργκ στην πρώτη του επαφή

Κι ενώ το ματς προχωρούσε προς το φινάλε του, χωρίς κάτι αξιοσημείωτο και τον ΠΑΟΚ να είχε τον έλεγχο, ήρθε η μείωση το σκορ. Στο 81΄ο Μουργκ πήρε την μπάλα μόνος στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 2-1. Μάλιστα ήταν και η πρώτη του επαφή στο παιχνίδι, αφού είχε μπει αλλαγή λίγο νωρίτερα.

Θρίλερ στα τελευταία λεπτά και διαμαρτυρίες για πέναλτι

Τα επόμενα λεπτά έγιναν ένα θρίλερ με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει την ισοφάριση. Και είχε την φάση του 90’+3. Ο Σβιντέρσκι έκανε κεφαλιά, η μπάλα φέρεται να βρήκε στο κολλητό χέρι του Σισέ. Και στη συνέχεια να βρίσκει στο σώμα του Ρέαμπτσιουκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 22′ Αγκιμπού Καμαρά, 31′ Μασούρας, 81′ Μουργκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 16′ Σίντκλεϊ, 43′ Μπίσεσβαρ, 52′ Ελ Αραμπί, 57′ Μ. Καμαρά

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Αγκιμπού Καμαρά ήταν ο απόλυτος σταρ. Ο μόλις 20 ετών μεσοεπιθετικός από την Γουϊνέα έκανε τρομερό ματς. Έβαλε το πρώτο γκολ, έφτιαξε το δεύτερο που σημείωσε ο Μασούρας. Παράλληλα είχε καιο δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο. Χρειάζονται κι άλλα λόγια; Όχι!

UP: Όλος ο Ολυμπιακός, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, έκανε τρομερή εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα. Εδώ όμως χρειάζεται μια ιδιαίτερη αναφορά στον Γκάρι Ροντρίγκες. Στο πρώτο του ματς σαν βασικός έδωσε το κάτι παραπάνω. Κάτι που είχε καιρό να δει ο Ολυμπιακός από εξτρέμ, πέραν φυσικά του Μασούρα.

DOWN: Ο Εσίτι τα έκανε όλα λάθος. Δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στην πίεση. Τα δύο κλεψίματα που του έκαναν μεταφράστηκαν σε αντεπιθέσεις και γκολ για τον Ολυμπιακό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Ντενίς Αϊτεκίν από την Γερμανία είχε μοναδική δύσκολη φάση αυτή στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από κεφαλιά του Βιεϊρίνια η μπάλα δείχνει να ακουμπάει στο κολλητό χέρι του Σισέ και μετά να πηγαίνει στο σώμα του Ρέαμπτσιουκ. Ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι. Αλλά και από το VAR δεν είπαν στον διαιτητή πως υπήρξε κάτι. Μια δύσκολα φάση πάντως… Αν δεν ήταν αυτή η φάση θα είχε περάσει απαρατήρητος.

δεν είχε δύσκολες φάσεις, ήταν σωστός στις αποφάσεις του και πολλές φορές άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί χωρίς να το σταματάει με σφυρίγματα. Και ήταν προς όφελος της αναμέτρησης.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το live του ντέρμπι

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ.Καμαρά (70′ Μπουχαλάκης), Α.Καμαρά (83′ Κούντε), Μασούρας (83′ Βρουσάι), Γκ. Ροντρίγκες (46′ Ονιεκούρου), Ελ Αραμπί (59′ Τικίνιο).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (60′ Βιεϊρίνια), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ, Εσίτι (46′ Ελ Καντουρί), Ντόουγκλας, Α.Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (59′ Μίτριτσα, 78′ Μουργκ), Άκπομ (59′ Σβιντέρσκι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1: Κορυφαίος με τρομερό πρώτο 45λεπτο και σταρ τον Αγκιμπού Καμαρά!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!