ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ στο ματς της σεζόν! Ο Σαματά στέρησε τη νίκη, φοβερός στο 1ο, μπερδεμένος στο 2ο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ θα μπορούσαν να κερδίσουν το καλύτερο ματς της σεζόν έως τώρα! Αλλά δεν το πέτυχαν για διαφορετικούς λόγους

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ, ουάου. Το ματς της σεζόν έως τώρα. Σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του η μπάλα πάνω κάτω. Οι γραμμές όχι και τόσο κοντά, η σκοπιμότητα πήγε περίπατο. Μπράβο και στις δύο ομάδες.

Ο Γιοβάνοβιτς αισθάνεται αδικημένος. Ο Λουτσέσκου μίλησε για τη διαιτησία. Υπερβολές. Δηλώσεις μετά το ματς που η πίεση είναι στο 100.

Θα μπορούσαν να κερδίσουν και οι δύο. Ο Παναθηναϊκός γιατί έκανε ένα σαρωτικό πρώτο ημίχρονο και ο ΠΑΟΚ γιατί είδε τα λάθη του και διαχειρίστηκε άψογα το δεύτερο ημίχρονο. Στο μεγαλύτερο μέρος του.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να αισθάνεται άσχημα γιατί δέχθηκε το 2-2 στο τέλος του τέλους. Αλλά έτσι είναι η μπάλα. Αυτό το γκολ μπορεί να το βρει η ομάδα του Λουτσέσκου υπέρ της σε άλλο ματς.

Αυτή η έλλειψη σκοπιμότητας είναι άγνωστο αν ήταν πλάνο του ΠΑΟΚ ή τον παρέσυρε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» ήταν εντυπωσιακοί και θα μπορούσαν να προηγούνται ακόμα και 3-1. Δύο ήταν τα σοβαρά ζητήματα. Η έλλειψη συνεργασίας των Σβαμπ, Τσιγγάρα με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα τεράστιο κενό στα χαφ και η μπάλα να περνάει αέρα.

Επίσης, ο Μπερνάρ που έπαιζε αριστερά συνήθως συνέκλινε. Ο Κεντζιόρα μπερδευόταν, αγωνιζόταν ανάμεσα, με αποτέλεσμα το ρήγμα σε αυτό το σημείο του γηπέδου να είναι σημαντικό. Ο Μπερνάρ έκανε τους χαφ των δύο ομάδων 4 εναντίον 2 και μέσα σε όλα έβρισκε άπλετο χώρο ο Χουάνκαρ. Αφού τραβιόταν προς τον άξονα ο δεξιός μπακ του ΠΑΟΚ και δεν είχε βοήθειες από τον εξτρέμ του (Ζίβκοβιτς).

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: Ματς της σεζόν

Ο Παναθηναϊκός σε αυτό το σημείο βρήκε μόλις ένα γκολ και αυτό απάντηση στον εκ των κορυφαίων του ΠΑΟΚ, Τόμας (μαζί με τον Μπάμπα οι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο).

Στο ημίχρονο, ο Λουτσέσκου που είναι πολύ έμπειρος για κάτι τέτοια, μείωσε τις αποστάσεις, έσφιξε τη μεσαία γραμμή, έδωσε βοήθειες στα άκρα.

Πάνω που ο ρυθμός είχε πέσει, ήρθε το 1-2 από το μαγικό πλασέ του Ζίβκοβιτς και ο Παναθηναϊκός πελάγωσε.

Έδειχνε καλύτερος μεν αλλά ήταν μπερδεμένος δε. Δεν είχε τις ξεκάθαρες ιδέες ανάπτυξης του πρώτου ημιχρόνου. Οι αλλαγές πάντως βοήθησαν και τις δύο ομάδες. Όχι όλες φυσικά.

Ο Σαματά σε μια ενέργεια με το σκορ στο 1-2 προς το τέλος του ματς καταδίκασε τον ΠΑΟΚ. Δεν ήταν σίγουρο πως θα γινόταν το 1-3 αλλά μια παράλληλη πάσα στη φάση που βγαίνουν 3 vs 1 στις καθυστερήσεις μάλλον θα σκότωνε το ματς.

Και ήρθε το γκολ του απρόσμενου ήρωα Γερεμέγεφ να κλείσει το πιο χορταστικό φετινό ματς στην Stoiximan Super League.

Να σημειωθεί πως ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι εξαιρετικός στο τελευταίο 25λεπτο του αγώνα. Αλλά σε αυτό το σημείο ο ΠΑΟΚ ήταν πιο συμπαγής στο δικό του μισό, απ’ ότι στο πρώτο ημίχρονο.

BOMBA! HΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ στο ματς της σεζόν! Ο Σαματά στέρησε τη νίκη, φοβερός στο 1ο, μπερδεμένος στο 2ο ο Παναθηναϊκός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).