Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 0-0: Τα έχασαν και έμειναν άσφαιροι

Σε ένα ματς που είχε ελάχιστες αλλά κομβικές φάσεις Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 0-0. Στους θεατές του αγώνα και ο Ζοέλ Γκρατερόλ, που υπογράφει στους Αγρινιώτες.

Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης: Με νίκη θα μπορούσαν και οι δύο να πιστέψουν περισσότερο στην είσοδο στην εξάδα. Για να έρθει, όμως, αυτή, έπρεπε να βρεθεί γκολ. Το έψαξαν οι δύο ομάδες, είχαν κάποιες φάσεις, αλλά έμειναν στο 0-0.

Σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο δεν βλεπόταν, αλλά στο δεύτερο κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση. Τόσο ο Παναιτωλικός όσο και ο Αστέρας Τρίπολης θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει. Δεν το κατάφεραν και τουλάχιστον έχουν να λένε πως αμυντικά έβγαλαν μία σοβαρότητα.

Αήττητοι για τρίτο σερί ματς οι Αγρινιώτες, ενώ οι Αρκάδες δεν δέχτηκαν γκολ σε τρίτο παιχνίδι από τα τελευταία τέσσερα. Δύσκολα θα έμειναν «γεμάτοι» από το θέαμα όσοι είδαν το παιχνίδι. Ανάμεσα σε αυτούς και ο Ζοέλ Γκρατερόλ. Ο 25χρονος Βενεζουελάνος θα αποκτηθεί από τον Παναιτωλικό. Μετά τον τραυματισμό του Ανέστη στο Αγρίνιο ήθελαν να έχουν άλλη μία επιλογή για τη θέση του τερματοφύλακα και απέκτησαν έτσι τον τον Βενεζουελάνο διεθνή. Δεν είχε φύγει έως τώρα από την πατρίδα του και τους τελευταίους μήνες είχε μόνο τέσσερις συμμετοχές με την εθνική ομάδα της πατρίδας του.

Το ματς

Κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο. Και να μην το έβλεπε κάποιος, δεν θα έχανε σχεδόν τίποτα. Οι δύο ομάδες ψάχνονταν στον αγωνιστικό χώρο. Κοιτούσαν πρωτίστως να μη δεχτούν γκολ και δευτερευόντως να αναπτυχθούν ορθολογικά.

Ακόμη και τις τελικές τις έψαχνε κανείς με το κιάλι. Όλα αυτά έως το 44′, όταν ο Αστέρας Τρίπολης είχε την πρώτη πραγματική φάση του ματς. Ο Κρεσπί βρέθηκε σε θέση για να εκτελέσει και ο Κοντογιάννης απέκρουσε. Ντεμπούτο έκανε ο 21χρονος με τον Παναιτωλικό και μάλιστα έδειξε θετικά στοιχεία. Όχι ότι τεσταρίστηκε ιδιαίτερα, αλλά ήταν καλές οι περισσότερες αντιδράσεις του.

Κάπως καλύτερο ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Μετά από ένα αναγνωριστικό δεκάλεπτο ο Αστέρας Τρίπολης έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καστάνιο στο 55′. Ο Ισπανός πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, ο Πέδρο τον έχασε, αλλά από πολύ κοντά ο Ισπανός αστόχησε.

Γενικότερα οι Αρκάδες έδειχναν πιο ικανοί να απειλήσουν. Στο 72′ είχε και άλλη μία καλή στιγμή ο Κρεσπί, ο οποίος δημιουργούσε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Αντιθέτως, ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να δημιουργήσει. Ακόμη και η μεγάλη του ευκαιρία στο 74′ με τον Πέδρο, ήρθε λόγω σοβαρού λάθους των φιλοξενούμενων.

Το ματς πήγαινε καρφί για ισοπαλία και παρά τις αλλαγές που έγιναν, σημαντική διαφορά δεν παρατηρήθηκε στη συνέχεια. Στο φινάλε πάλι είχαν μία καλή στιγμή οι γηπεδούχοι από λάθος των Αρκάδων, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν ούτε αυτό.

Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 0-0

Σκόρερ:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Κοντογιάννης, Λάρσον, Μάλης (46΄Μάρτενσον), Μλάντεν, Χουχούμης, Λιάβας, Κολοβός (79΄Μπουζούκης), Ντουάρτε (78΄Τσιγγάρας), Μορσέι (71΄Ξενιτίδης), Σενγκέλια, Πέδρο (79΄Καρέλης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ατιένζα, Καστάνο, Αλάγμπε, Καρμόνα, Άλβαρες, Σανταφέ (94΄Τασουλής), Μπαρτόλο (46΄Ριέρα), Σίτο (88΄Τιλίκα), Κρέσπι, Μπαράλες (93΄Μπενίτο).