ΠΑΟΚ

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-2: Τρομερό φινάλε και ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά! (vid)

Με τρομερά γκολ του Κούρτιτς και του Μίτριτσα στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ γύρισε από την Κόλαση και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Ο ΠΑΟΚ πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος σε έναν αγώνα… φωτιά στο ΟΑΚΑ!

Σε ένα τρομερό φινάλε στον μεγάλο ημιτελικό της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ, ο Αντρέ Σιμόες έβαλε στο 83′ μπροστά την ομάδα του στο σκορ, αλλά στο 95′ ο Γιασμίν Κούρτιτς με ένα γκολ ποίημα ισοφάρισε σε 1-2 και ο Αλεξάντρου Μίτριτσα αμέσως μετά στο 97′ έκανε το 1-2 με νέο υπέροχο γκολ και σφράγισε την τεράστια πρόκριση του ΠΑΟΚ μέσα στην Αθήνα.

Και έτσι με αυτά τα 2 γκολ σε 3 λεπτά στην παράταση η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλά ματς τον Ολυμπιακό που πέρασε νωρίτερα σήμερα στην παράταση κερδίζοντας 3-1 τον Παναιτωλικό στο Καραϊσκάκη.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Αργύρης Γιαννίκης ξεκίνησε σε σχηματισμό 4-2-3-1, χρησιμοποιώντας τον Άμραμπατ πίσω από τον φορ και αφήνοντας τον Γέφτιτς στον πάγκο. Ο Χατζισαφί επέστρεψε στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του τιμωρημένου Μοχαμάντι, ενώ στην ενδεκάδα επέστρεψε και ο Σιμόες αντί του Λε Ταλέκ.

Σε σχέση με το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, ο Ραζβάν Λουτσέσκου άλλαξε τα 3/4 της άμυνας (Λύρατζης, Κρέσπο, Σίντκλεϊ), τον Μπίσεσβαρ αντί του Μουργκ και τον Άκπομ στην κορυφή αντί του Τσόλακ. Ο Ζίβκοβιτς έπαιξε αριστερά πάνω στον Χατζισαφί και ο Μπίσεσβαρ δεξιά πάνω στον Ρόα, ενώ ο Σίντκλεϊ μάρκαρε τον Λιβάι Γκαρσία.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και στο 12’ η ΑΕΚ πλησίασε την αντίπαλη εστία. Ο Τσούμπερ ζυγίζει το πόδι του και κάνει ένα σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα σκάει μπροστά απ’ τον Πασχαλάκη, ο οποίος όμως μπλοκάρει. Η Ενωση ξεκίνησε να πιέζει ψηλά, ο ΠΑΟΚ έπαιζε με υπομονή και στο 15’ είχαμε την πρώτη μεγάλη και δύσκολη φάση. Εκτέλεση φάουλ του Αμραμπάτ με γέμισμα, ο Μήτογλου στην πλάτη της άμυνας και δεξιά, πιάνει ένα καλό διαγώνιο σουτ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο βοηθός έδωσε αμέσως οφσάιντ, η φάση εξετάστηκε στο VAR από τον Ιταλό Τσίφι που είπε στον Σουηδό ρέφερι Εκμπεργκ να συνεχίσει το ματς. Η φάση ήταν πολύ-πολύ δύσκολη και οριακή. Στο 26’ ο Αμραμπάτ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, πρόλαβε τον Κρέσπο, έκοψε προς το πέναλτι με την μπάλα να περνάει δίπλα απ’ τον εξερχόμενο Πασχαλάκη, όμως δεν υπήρχε παίκτης και έκοψε ο Ινγκασον. Στο 30’ η μπάλα σηκώνεται για τον Αραούχο, αυτός κάνει ανοιχτό κοντρόλ και πέφτει υπό την πίεση του Σίντκλεϊ, ο Πασχαλάκης βγαίνει και μπλοκάρει προ του Αργεντινού. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο α’ ημίχρονο, με την ΑΕΚ να είναι καλύτερη, τον ΠΑΟΚ να αμύνεται περισσότερο και το ματς στο 0-0 να είναι… ανοιχτό σε όλα τα σενάρια.

Το β’ ημίχρονο

Το β’ ημίχρονο άρχισε χωρίς αλλαγές στο ΟΑΚΑ. Μετά από αρκετά λεπτά δίχως φάση, αλλά μόνο με μονομαχίες που έφερναν εντάσεις, φτάσαμε στο 58’. Απίθανη φάση διαρκείας, με γέμισμα από εκτέλεση φάουλ του Αμραμπατ, κεφαλιά από παίκτη της ΑΕΚ βγάζει τρεις συμπαίκτες του σε θέση τετ α τετ, ο Αραούχο σούταρε, ο Πασχαλάκης κάνει μια απόκρουση, η φάση συνεχίζεται με σήκωμα μπάλας στον Σιμάνσκι, ο Πολωνός πιάνει κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι και με ριμπάουντ ο Μήτογλου στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ ακυρώθηκε ωστόσο ως οφσάιντ, καθώς ο Αραούχο ήταν ξεκάθαρα μπροστά από τα στόπερ του ΠΑΟΚ.

Στο 63’ ο Λουτσέσκου βλέποντας την ομάδα του να αμύνεται μόνο, έβαλε Σάστρε και Μίτριτσα στο γήπεδο για φρέσκα πόδια, με τον Μπίσεσβαρ να παίζει πίσω από τον Ακπομ και τον Αουγκούστο να οπισθοχωρεί. Και ο ΠΑΟΚ στο 63΄ με τον Ζίβκοβιτς έκανε το πρώτο σουτ, αλλά ο Τσιντώτας σταθερά βρισκόταν σε σωστή θέση. Στο 67’ ο ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ από εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς, με την μπάλα να κοντράρει και τον Τσιντώτα να αλλάζει πορεία στο κορμί του και να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Εβγαζε μεγαλύτερη διάθεση και φρεσκάδα η ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο, είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δυσκολευόταν να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΟΚ σε σετ-παιχνίδι. Παίζει πίσω από την μπάλα η ομάδα του Λουτσέσκου, προσπαθώντας μπας και βρει κάτι στην κόντρα αλλά δεν έχει χώρους καθόλου στο γήπεδο. Ο Ρουμάνος προπονητής στο 82’ έβαλε τον Βιεϊρίνια αντί του Ζίβκοβιτς, ενώ ο Γιαννίκης ακόμη δεν είχε βάλει παίκτη…

Στο 82’ ο Τσούμπερ σηκώνει, ο Αραούχο τρέχει με εναέριο γυριστό για να προλάβει πριν την μπάλα βγει άουτ, αλλά τελικά δεν καταφέρνει κάτι. Ένα λεπτό έγινε η φάση του ματς. Ο Γκαρσία από δεξιά, κόβει προς το πέναλτι ανάμεσα από δύο παίκτες του ΠΑΟΚ, ο Σιμόες πλασάρει στην απέναντι γωνία και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο VAR έκανε για αρκετή ώρα τον έλεγχο αν εκτελέστηκε σωστά φάουλ από τον Σιμάνσκι, με το οποίο ο Πολωνός έδωσε πάσα στον Γκαρσία και αν στο σουτ του Σιμόες ο Τσούμπερ που βρίσκεται κοντά στην τροχιά της μπάλας και ίσως οφσάιντ επηρεάζει τη φάση. Και τελικά απεφάνθη ότι το γκολ είναι καθαρό και μετρά υπέρ της ΑΕΚ.

Μετά το γκολ ο Γιαννίκης έβαλε Μισελέν και Λε Ταλέκ για να βοηθήσει αμυντικά την ομάδα να κρατήσει το σκορ πρόκρισης. Ο ΠΑΟΚ μετά το 1-0 βγήκε μπροστά και η Ενωση αμυνόταν, ενώ στο 93’ ένα σουτ του Μίτριτσα έφυγε ψηλά άουτ.

Ο Γιαννίκης έβαλε Ανσαριφάρντ και ο Λουτσέσκου τον Μουργκ για τα τελευταία λεπτά του αγώνα που ήταν… θρίλερ. Στο 95’ σέντρα του Μιτρίτσα, διώχνουν δύο παίκτες της ΑΕΚ, ο Κούρτιτς κοντρολάρει και με αδιανόητο δεξί φαλτσαριστό σουτ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα για το 1-1 για ξέφρενα πανηγύρια στο ΟΑΚΑ. Και αμέσως μετά στο 97’ ο Μιτρίτσα κάνει ξανά κίνηση παράλληλη προς την εστία και με φαλτσαριστό σουτ όπως του Κούρτιτς κάνει την ανατροπή για το 1-2 στο ΟΑΚΑ. Και στα 2 γκολ της ΑΕΚ ο Λε Ταλέκ δεν κατάφερε να μαρκάρει τον Κούρτιτς και τον Μιτρίτσα που σκόραραν.

Ένα παιχνίδι… έπος για τον ΠΑΟΚ και εφιάλτης για την ΑΕΚ, που στέλνει την ομάδα της Θεσσαλονίκης απέναντι στον Ολυμπιακό στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 83’ Σιμόες – 95’ Κούρτις, 97’ Μιτρίτσα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 73’ Ρότα – 30’ Άκπομ, 37’ Σίντκλεϊ, 95’ Κούρτιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Αντρέας Έκμπεργκ: Ο Σουηδός ρέφερι έκανε λάθη σε κίτρινες, αλλά όχι το χοντρό λάθος στο παιχνίδι. Με την βοήθεια του VAR έβγαλε τις δύσκολες φάσεις στα τρία γκολ της ΑΕΚ. Ερωτηματικά πάντως υπάρχουν για το πρώτο γκολ της ΑΕΚ που ακυρώθηκε, διότι δεν υπάρχει πλάνο την στιγμή που εκτελείτε η μπάλα στο φάουλ.

MVP:

Γιασμίν Κούρτιτς: Ο Σλοβένος χαφ με την κίνηση του και το σουτ που έπιασε στο 95’ έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να φτάσει το τεντωμένο χέρι του Τσιντώτα. Και ουσιαστικά… έσωσε τον ΠΑΟΚ από τον αποκλεισμό.

UP:

Αλεξάντρου Μίτριτσα: Ο Ρουμάνος φτιάχνει την φάση του 1-1 με την σουτάρα του Κούρτιτς, ενώ με δική του κίνηση σόλο και σουτ κάνει το 1-2 στο 97’. Πολύτιμος από την στιγμή που μπήκε αλλαγή.

DOWN:

Νταμιέν Λε Ταλέκ: Ο Γάλλος μπήκε αλλαγή και βρίσκεται και στα 2 γκολ της ΑΕΚ. Δεν κατάφερε να μαρκάρει τον Κούρτιτς και τον Μιτρίτσα που σκόραραν στο 95’ και στο 97’.

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Ρότα (90’ Μισελέν), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμόες, Σιμάνσκι, Γκαρσία, Αμραμπατ (90’+ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Αραούχο (90’ Λε Ταλέκ)

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Λύρατζης (63’ Σάστρε), Ινγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (90’+ Μουργκ), Τσιγγάρας (64’ Μιτρίτσα), Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς (82’ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Ακπομ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-2: Τρομερό φινάλε και ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...