ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έκανε «πάρτι» στη Λαμία και «πατάει» με πεντάρα για τον τελικό

Ο ΠΑΟΚ έκανε επίδειξη δύναμης και κόντρα στη Λαμία και με σκορ 1-5 «πετάει» για τον τελικό.

Ο ΠΑΟΚ έκανε… περίπατο κόντρα στη Λαμία για τα ημιτελικά στο Κύπελλο Ελλάδας, καθώς πέτυχε πέντε γκολ έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ.

Ο Δικέφαλος έστησε «πάρτι» μέσα στη Λαμία και με το τελικό 1-5 «πέταξε» ουσιαστικά για τον μεγάλο τελικό για έκτη φορά τα τελευταία επτά χρόνια, με τη ρεβάνς της Τούμπας πλέον να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας, Αουγκούστο, Μπράντον Τόμας και Σάστρε ήταν κατά σειρά οι παίκτες που σκόραραν για τους «ασπρόμαυρους». Το γκολ της… τιμής για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Μαρτίνεθ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε στο ματς με τη φόρα του 6-0 επί του Ιωνικού και χρειάστηκε μόλις 15 δευτερόλεπτα προκειμένου να βάλει τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Κωνσταντέλιας έκλεψε τη μπάλα, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έγινε αποδέκτης από τα αριστερά, γύρισε όμορφα στον Νάρεϊ που από πολύ κοντά άνοιξε το σκορ.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, ο Αντέτζο φαίνεται να έχει κάνει χέρι στην περιοχή πριν ο Μπράντον Τόμας γίνει αποδέκτης της μπάλας, με διαιτητή και VAR να δείχνουν… παίζεται. Ακολούθησαν οι έντονες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους της ομάδας, με τον Βεργέτη να δείχνει την κίτρινα κάρτα στον βοηθό του Ραζβάν Λουτσέσκου, Κριστιάνο Μπάτσι και τον γενικό αρχηγό, Χρήστο Καρυπίδη.

Στο 25ο λεπτό οι «ασπρόμαυροι» πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Από τα πόδια του Κωνσταντέλια άρχισε και τελείωσε η επίθεση, ο Ζίβκοβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας που με τη σειρά του πάσαρε στον Σάστρε ο οποίος όμορφα βρήκε τον αμαρκάριστο 20χρονο που πλάσαρε για το 2-0.

Τα πόδια των φιλοξενούμενων… λύθηκαν, «πολιορκώντας» για τα επόμενα λεπτά την εστία του Γκαραβέλη. Ο Κορνέζος αρχικά έδιωξε τη μπάλα στο 26′ πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα από το σουτ του Ζίβκοβιτς, ενώ στο κόρνερ που εκτελέστηκε λίγο αργότερα, ο Νάρεϊ βρήκε τον αμαρκάριστο Αουγκούστο, το πλασέ του οποίου πέρασε εκατοστά δίπλα από την εστία.

Λαμία – ΠΑΟΚ: Με δεκάλεπτο «φωτιά», οι «ασπρόμαυροι» καθάρισαν την πρόκριση

Ο Δικέφαλος άργησε λίγα λεπτά να πάρει μπροστά στο δεύτερο μέρος, όμως με ένα δεκάλεπτο «φωτιά» έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη επί της Λαμίας.

Στο 62′ ο Αουγκούστο πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα, αφού «κρέμασε» τον Γκαραβέλη με σουτ έξω από την περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπράντον Τόμας να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Τάισον να τον βγάζει σε θέση τετ α τετ και τον Ισπανό να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση. Στο 69′ ήρθε και το 0-5 και πάλι με διαφορετικό σκόρερ. Ο Σάστρε ήταν αυτό που βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα, στέλνοντας με τη σειρά του τη μπάλα στα δίχτυα.

Το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων, πέτυχε ο Μαρτίνεθ που εκμεταλλεύτηκε τη λάθος αντίδραση της «ασπρόμαυρης» άμυνας στο 86′, διαμορφώνοντας το τελικό 1-5.

Λαμία: Γκαραβέλης, Βασιλαντωνόπουλος (Σιμόν 46’), Κορνέζος, Αντέτζο, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (Νούνιες 59’), Στάνκο (Ντε Βινσέντι 59’), Σλίβκα, Ασκόφσκι (Αμπάντα 65’), Μαρτίνεθ, Μανούσος (Μεντίνα 65’).
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σάστρε, Αουγκούστο (Σβαμπ 63’), Ντάντας, Νάρεϊ (Ελ Καντουρί 71’), Κωνσταντέλιας (Τάισον 63’), Α. Ζίβκοβιτς (Μπίσεσβαρ 74’), Τόμας (Τζίμας 74’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο ΠΑΟΚ έκανε «πάρτι» στη Λαμία και «πατάει» με πεντάρα για τον τελικό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.