Premier League – Βαθμολογία, αποτελέσματα: Μεγάλο διπλό για την Τσέλσι – Mε το αριστερό η Νότιγχαμ του Βαγγέλη Μαρινάκη

Η Τσέλσι έφυγε με το διπλό από το Γούντισον Παρκ ενώ η Νότιγχαμ Φόρεστ επέστρεψε με ήττα στη πρώτη κατηγορία. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής της Premier League.

Premier League – Βαθμολογία, αποτελέσματα: Με το αριστερό ξεκίνησε τη προσπάθειά της στη Premier League η Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη με τη δεύτερη μέρα της πρώτης αγωνιστική του πρωταθλήματος Αγγλίας να προσφέρει κλειστά και δυνατά ματς ενώ η Τσέλσι πέτυχε μεγάλο διπλό στο Γκούντισον Παρκ επί της Έβερτον.

Οι μπλε του Τόμας Τούχελ κατάφεραν να ελέγξουν απόλυτα το παιχνίδι και να φύγουν νικητές από μια δύσκολη έδρα με 0-1 χάρη στο γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι ο Ζορζίνιο.

Premier League: Mε το αριστερό η Νότιγχαμ του Βαγγέλη Μαρινάκη

Η Νότιγχαμ Φόρεστ γνώρισε την ήττα από τη Νιουκάστλ με 2-0 στο St. James Park με τους γηπεδούχους να μετράνε 23 σουτ και 68% κατοχή μπάλας.

Παρά τα 100 εκατ. ευρώ που έδωσε ο Βαγγέλης Μαρινάκης για τις μεταγραφές της Νότιγχαμ η ομάδα έδειξε πως έχει ακόμη πολλά περιθώρια βελτίωσης ώστε να ανταποκριθεί στο νέο υψηλότερο επίπεδο.

Τα γκολ για τις «Καρακάξες», οι οποίες φέτος βλέπουν ψηλά μετά την απόκτηση τους από Άραβες, πέτυχαν οι Φάμπιαν και Ουίλσον στο δεύτερο ημίχρονο.

Νωρίτερα το μεσημέρι η Λίβερπουλ ξεκίνησε τη σεζόν με στραβοπάτημα φέρνοντας ισοπαλία 2-2 έναντι της Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα.

Σε ένα δυναμικό ματς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με την ομάδα του Κλοπ να φτάνει κοντά στην ανατροπή έχοντας δοκάρι με τον Χέντερσον στο τελευταίο λεπτό του ματς.

Premier League – Βαθμολογία: Τεσσάρα με ανατροπή για τη Τότεναμ – Νίκες για Λιντς, Μπόρνμουθ

Η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει στο 12ο μόλις λεπτό στον πρώτο της επίσημο αγώνα της χρονιάς και χρειάστηκε να ανεβάσει γρήγορα ταχύτητα για να φτάσει τελικά σε μία εύκολη επικράτηση με 4-1 επί της Σαουθάμπτον.

Από πολύ νωρίς η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δείχνει πως μπορεί να αποτελέσει φόβητρο για τους μεγάλους. Το γκολ του Γουόρντ Πράουζ ισοφάρισε ο Σεσενιόν στο 21′. Ο Ντάιερ έδωσε το προβάδισμα δέκα λεπτά αργότερα για να ακολουθήσει το αυτογκόλ του Σαλισού και το τέρμα του Κουλουσέφσκι στο 63′ που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Μπόρνμουθ κατάφερε να «κλέψει» τη νίκη από την Άστον Βίλα με 2-0 επιστρέφοντας με τον καλύτερο τρόπο στην Premier League. Οι γηπεδούχοι παρότι έκαναν λιγότερες ευκαιρίες και είχαν μικρότερη κατοχή, εκμεταλλεύτηκαν καλύτερα όσες ευκαιρίες είχαν και σκόραραν στο 2ο λεπτό με τον Λέρμα και στο 80′ με τον Μουρ.

Η Λιντς ξεκίνησε επίσης με νίκη κόντρα στην Γουλβς. Παρότι οι «λύκοι» προηγήθηκαν με γκολ του Ντάνιελ Ποντένσε στο 6′ έκαναν την ανατροπή νικώντας με 2-1 χάρις σε γκολ των Ματσάντο και αυτογκόλ του Αΐτ-Νουρί.

Η βαθμολογία της Premier League μέχρι στιγμής:

Premier League - Βαθμολογία, αποτελέσματα: Μεγάλο διπλό για την Τσέλσι - Mε το αριστερό η Νότιγχαμ του Βαγγέλη Μαρινάκη

Premier League: Αν ο Κουκουρέγια κοστίζει 68 εκατομμύρια, πόσο κοστίζει ο Τσιμίκας;

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Premier League – Βαθμολογία, αποτελέσματα: Μεγάλο διπλό για την Τσέλσι – Mε το αριστερό η Νότιγχαμ του Βαγγέλη Μαρινάκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.