ΑΕΚ – Λαμία 1-0: Μπήκε και καθάρισε ο Σάκχοφ

Ο Σάκχοφ έλυσε τον... γόρδιο δεσμό και έγραψε το 1-0 στο ματς της ΑΕΚ με τη Λαμία

ΑΕΚ Λαμία: Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε ο Σάκχοφ μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του (1-0).

Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό του προπονητικού φιλικού, με σουτ του Γκαρσία που μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

Η Λαμία απάντησε στο 24′ με διαγώνιο σουτ του Μανουσάκη που πέρασε άουτ, προτού ο Ανσαριφάρντ φανεί απειλητικός στο 33′.

Ο Ρόμανιτς είχε καλή στιγμή στο 42′ για το 0-1 στο ΟΑΚΑ, αλλά το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Στάνκοβιτς.

Στο β’ μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και απείλησε σε τρεις περιπτώσεις.

Χατζισαφί (49′), Τάνκοβιτς (50′) και κυρίως Αλμπάνης (53′) είχαν ευκαιρίες για γκολ.

Ομοίως, βέβαια, και η Λαμία στο 56′ με σουτ του Μανουσάκη (άουτ).

Στο 64′ ο Λε Ταλέκ έδωσε τη θέση του στον Σάκχοφ, ο οποίος τέσσερα λεπτά αργότερα, άνοιξε το σκορ.

Προηγήθηκε ωραία εναλλαγή της μπάλας μεταξύ Σιμάνσκι και Ανσαριφάρντ, προτού ο νεοεισελθών λύσει τον… γόρδιο δεσμό.

Στα τελευταία λεπτά δεν καταγράφηκαν σημαντικές φάσεις, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη χωρίς να εντυπωσιάζει.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί (77′ Μιτάι), Τζαβέλλας (84′ Λάτσι), Βράνιες (84′ Μήτογλου), Μισελέν (77′ Σβάρνας), Λε Ταλέκ (64′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι (87′ Ρουκουνάκης), Τάνκοβιτς (87′ Ραντόνια), Αλμπάνης, Λιβάι Γκαρσία (77′ Σαμπανάτζοβιτς), Ανσαριφάρντ

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Βύντρα, Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Γκέντσογλου, Τζανδάρης, Νούνιες, Καραμάνος, Ρόμανιτς, Μανουσάκης