Αρης – ΑΕΚ 1-4: Οι ατσίδες με τα… μπλε πάνε Champions League!

Αρης – ΑΕΚ 1-4 με την Ενωση να προσπερνά πλέον τον ΠΑΟΚ στη 2η θέση του πρωταθλήματος και να παίρνει κεφάλι πια για το Champions League.

Η Ενωση αγχώθηκε για… λίγο στο αποψινό αγώνα, αλλά ήταν τέτοια η διαφορά ποιότητας και ρόστερ που δεν μπορούσε να κοντράρει ο Αρης τους «κιτρινόμαυρους» του Καρέρα που είχαν μεγάλο κίνητρο. Ετσι, η ΑΕΚ κέρδισε 1-4, ενώ έχασε και πολλές-πολλές ευκαιρίες (έπιασε πολλά και ο Κουέστα) για μεγαλύτερο σκορ στο Χαριλάου.

Ετσι, από απόψε η ΑΕΚ είναι 2η στα πλέι οφ και πλέον βρίσκεται πιο κοντά στην έξοδο στα προκριματικά του Champions League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ ο Νέλσον Ολιβέιρα που σκόραρε στο 24’ και στο 52’, ενώ ο Αρης ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με τον Μπρούνο Γκάμα στο 29’ και ο Αντρέ Σιμόες έκανε το 1-3 στο 62′. Δύο γκολ που προήλθαν από κόντρες και μπέρδεψαν Μπάρκα και Κουέστα αντίστοιχα. Η ΑΕΚ πίεσε και στα τελευταία λεπτά και τελικά σκόραρε ακόμη ένα γκολ με τον Σιμάνσκι (83′.)

Το LIVE του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και με διάθεση να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το έκανε μάλιστα με επιβλητικό τρόπο και στη δεύτερη φάση που έφτασε κοντά στην περιοχή του Κουέστα με καλές προϋποθέσεις έκανε το γκολ με προσωπική ενέργεια του Ολιβέιρα στο 24’. Πέντε λεπτά όμως ο Αρης στην πρώτη του κατεβασιά στην αντίπαλη περιοχή με κόντρα έκανε το 1-1 με τον Μπρούνο Γκάμα. Αμέσως μετά ο Αρης πήρε… ψυχολογία. Ανέβηκε κάποια μέτρα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ως εκεί. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ έφτιαξε πέντε φάσεις για γκολ. Μεγάλες ευκαιρίες που δεν έγιναν γκολ ελέω Κουέστα και ατυχίας.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη για το γκολ. Και στο 52’ ο Μάνταλος σέρβιρε το γκολ στον Ολιβέιρα για το 1-2, ενώ 10 λεπτά μετά ο Σιμόες με την βοήθεια μιας κόντρας είδε το σουτ του να καταλήγει στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα, ο Καρέρα έκανε διαχείριση με αλλαγές, ενώ ο Ενινγκ είχε την αγωνία να βγάλει μέχρι το τέλος το ματς με 11 παίκτες στο γήπεδο δίχως να μεγαλώσει το σκορ. Η ΑΕΚ όμως είχε διάθεση να κάνει φάσεις, αλλά δίχως να βρει στόχο. Όμως στο 82’ ο Σιμάνσκι από κοντά έγραψε το τελικό 1-4 σε ένα άνετο πέρασμα της ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη.

Αρης-ΑΕΚ 1-4

Αρης (Μ. Ενινγκ, 4-2-3-1): Κουέστα, Ρόουζ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ματίγια, Σάσα (76’ Μπακούτσης), Μαρτίνεζ, Γκάμα, Μαντσίνι, Διαμαντόπουλος

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Μπάρκας, Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι (81’ Οικονόμου), Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες (81’ Σαμπανάτζοβιτς), Κρίστισιτς, Βέρντε (61’ Αλμπάνης), Μάνταλος (73’ Σιμάνσκι), Λιβάγια, Ολιβέιρα (73’ Αραούχο)

Ο Λευκορώσος Κουλμπάκοφ έδωσε κίτρινη κάρτα στους Ματίγια (55’), Παουλίνιο (7’), Λόπες (55’).

MVP

ΝΕΛΣΟΝ ΟΛΙΒΕΪΡΑ

Η ΑΕΚ είχε μεγάλη ανάγκη το εύκολο γκολ. Και το βρήκε από τον Πορτογάλο. Μπορεί να σπαταλήθηκαν ευκαιρίες, αλλά ήταν αποφασισμένος ο Ολιβέιρα να στείλει την ΑΕΚ στη 2η θέση. Και το έκανε με 2 πολύ σημαντικά γκολ για την εξέλιξη του αγώνα. Πολύ σημαντικά και για τον ίδιο για να… ξεμπουκώσει επιθετικά.

UP

ΑΝΤΡΕ ΣΙΜΟΕΣ

Ο Σιμόες για ακόμη ένα παιχνίδι έδειξε πολύ δυνατός στον αγωνιστικό χώρο. Τρεξίματα σε όλο το γήπεδο, βοήθειες για τα κλεψίματα και στήριγμα στον άξονα όταν Μάνταλος-Κρίστιτσιτς έφταναν στην αντίπαλη περιοχή. Με την τύχη σκόραρε και ένα σημαντικό γκολ.

DOWN

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΗΖΗΣΗΣ

Ηταν αδύνατον να ακολουθήσει τον ρυθμό της ΑΕΚ ως βαρύ κορμί και δέχθηκε μεγάλη πίεση. Δεν κατάφερε ούτε να βοηθήσει τον νεαρό Μπαλκαγιάννη που έδειξε περισσότερο νεύρο και ενέργεια.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΑΛΕΞΕΪ ΚΟΥΛΜΠΑΚΟΦ (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ)

Ο Λευκορώσος διαιτητής έχασε την ανατροπή του Σιμόες στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα στο 1-1. Ευτυχώς αυτό του το λάθος, αλλά και του Τζήλου στο VAR δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα στο Χαριλάου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αρης – ΑΕΚ 1-4: Οι ατσίδες με τα… μπλε πάνε Champions League!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...