Άρης – Λαμία 3-1: Με ανατροπή και τρία γκολ σε 16′, όταν έπαιξε ορθολογικά (vid)

Ο Ρόμανιτς έδωσε το προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο μέρος Λόπεθ, Γκάμα και Μπερτόγλιο έδωσαν τη νίκη στον Άρη

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Ο Άρης τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Λαμία στο πρώτο μέρος, με το 4-3-3 του Μίχαελ Ένινγκ να μην αποδίδει.

Οι Φθιώτες προηγήθηκαν δίκαια και έδειχναν ικανοί να μην ηττηθούν στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Εκτός από το γκολ του Ρόμανιτς, είχαν και άλλες ευκαιρίες για αυξήσουν τον δείκτη του σκορ.

Στο δεύτερο μέρος ο κόουτς του Άρη προέβη σε καθοριστικές αλλαγές, άλλαξε το σύστημα και με τρία γκολ σε 16 λεπτά έφτασε στην ανατροπή.

Σκόραρε ο Κριστιάν Λόπεθ σε μία καθοριστική στιγμή, ενώ ο Μπερτόγλιο με την είσοδό του στο ματς, κέρδισε πέναλτι και πέτυχε το παρθενικό του τέρμα.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Η Λαμία ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και απείλησε από τα πρώτα λεπτά. Στο 2′ το σουτ του Βιγιάλμπα το οποίο πέρασε άουτ και στο 13′ ο Ρόμανιτς έκανε επικίνδυνο γύρισμα που έφυγε εκτός εστίας.

Η κατοχή ήταν 70-30% για τον Άρη χωρίς ωστόσο ουσία. Και στο 35′ νέο άστοχο σουτ αυτή τη φορά από τον Ρόμανιτς που βρέθηκε σε καλή θέση εκτός περιοχής.

Πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Μαντσίνι σούταρε μέσα στην περιοχή και μετά από κόντρες η μπάλα έφυγε κόρνερ χωρίς αντίκρυσμα.

Στο 37′ η Λαμία κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Βασιλόγιαννη από τον Κουέστα και ο Ρόμανιτς άνοιξε το σκορ.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Ένινγκ προχώρησε σε αλλαγές προσώπων και διάταξης, αλλά η ομάδα του Γιώργου Πετράκη ήταν εξαιρετική στα αμυντικά της καθήκοντα.

Αλλά σε διάστημα έξι λεπτών έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και έφτασε στη ανατροπή.

Στο 72′ ο Φετφατζίδης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Λόπεθ έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιντ, αλλά δεν διαπιστώθηκε παράβαση.

Και στο 78′ ο νεοεισελθόν Μπερτόγλιο «κέρδισε» έξυπνα το πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βιγιάλμπα, με τον Μπρούνο Γκάμα να σκοράρει από τα 11 βήματα.

Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και ο Άρης πήρε τη νίκη, με τη Λαμία να φεύγει με άδεια χέρια.

Άρης – Λαμία: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Κριστιάν Λόπεθ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ως αλλαγή και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει. Ήταν ιδιαίτερα κινητικός και μαχητικός, πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης και συνέβαλε τα μέγιστα στην ανατροπή.

UP: Ο Φακούντο Μπερτόγλιο δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά από την στιγμή που μπήκε στο ματς. Κέρδισε έξυπνα το πέναλτι στο 2-1, σκόραρε λίγο πριν το φινάλε και ο Ένινγκ σίγουρα νιώθει δικαιωμένος για την αλλαγή.

DOWN: Η αμυντική λειτουργία της Λαμίας ήταν εξαιρετική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Αλλά έχασε τον προσανατολισμό της μέσα σε λίγα λεπτά. Δεν δικαιολογείται σ’ αυτόν τον βαθμό, με δεδομένη την εμπειρία των περισσοτέρων στα μετόπισθεν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας). Πολύ καλή η πρεμιέρα του Αρκά ρέφερι. Σωστός ο καταλογισμός και των δύο πέναλτι. Σωστές οι κίτρινες κάρτες. Δεν επηρέασε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 38′ Ρόμανιτς, 72′ Λόπεθ, 78′ Γκάμα, 88′ Μπερτόγλιο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18′ Σάκιτς, 23′ Σαραμαντάς, 48′ Βιγιάλμπα, 62′ Σάσα, 65′ Ροζ, 68′ Μπαγκαλιάνης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΑΡΗΣ (Μίχαλ Ένινγκ): Κουέστα – Σάκιτς (53′ Μπαγκαλιάνης), Ροζ, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα – Σάσα, Ματίγια (53′ Λόπεθ), Τζέγκο – Γκάμα, Φετφατζίδης (90′ Μάνος), Μαντσίνι (71′ Μπερτόγλιο).

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Επασί – Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέτζο (91′ Νικολόπουλος), Βύντρα – Νιάς (79′ Μπουλούλης), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Βασιλόγιαννης (81′ Μπιανκόνι) – Ρόμανιτς, Καραμάνος.

Άρης – Λαμία LIVE

Όλες οι ειδήσεις σήμερα από το Sportime

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Λαμία 3-1: Με ανατροπή και τρία γκολ σε 16′, όταν έπαιξε ορθολογικά (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.