Καθυστερήσεις στις καθυστερήσεις: Το πιο φυσιολογικό και στην Premier League (vids)

Στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου...

Το τελικό αποτέλεσμα του ντέρμπι ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός διαμορφώθηκε με ένα πέναλτι, που έγινε στις καθυστερήσεις (στο 95’28”) όταν ο Κουρμπέλης ανέτρεψε τον Κρέσπο μέσα στην περιοχή για να γίνει στη συνέχεια το 2-2.

Η συγκεκριμένη απόφαση, όμως του Σλάβκο Βίντσιτς σήκωσε… θύελλα αντιδράσεων από πλευράς φιλοξενούμενων, με τον Γιώργο Δώνη, μάλιστα, να σπρώχνει τον τέταρτο διαιτητή και να αποβάλλεται.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Διαιτησία: Σεμιναριακή η διαιτησία στην Τούμπα

Ο Σλοβένος διαιτητής, άφησε την τελευταία φάση καθώς μέσα στον εξτρά χρόνο ο Σωκράτης Διούδης σε εκτέλεση άουτ έκανε καθυστερήσεις και δέχθηκε την κίτρινη κάρτα για το συγκεκριμένο λόγο.

Σύμφωνα με τους κανονισμούς, ο Βίντσιτς έπραξε σωστά αφού έχει το δικαίωμα να κρατήσει περισσότερο χρόνο στο ματς σε περίπτωση, που η μία ομάδα εσκεμμένα καθυστερεί στα τελευταία λεπτά του αγώνα ακόμη και μετά τη συμπλήρωση των 90 λεπτών…

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ούτε τώρα: Απίστευτο σερί, 44 αγώνες αήττητος ο ΠΑΟΚ!

Αυτό για το οποίο διαμαρτύρεται, λοιπόν, ο Παναθηναϊκός είναι ένα από τα πιο συχνά φαινόμενα (και) στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου, αυτό της Premier League.

Ας δούμε όμως, τρία ενδεικτικά παραδείγματα από την αγωνιστική, που μόλις ολοκληρώθηκε στο αγγλικό πρωτάθλημα:

1.Η Μπόρνμουθ προηγείται με 1-0 στο σκορ κόντρα στη Γιουνάιτεντ και έχει κερδίσει πλάγιο με τη συμπλήρωση των λεπτών του εξτρά χρόνου. Ο διαιτητής αφήνει τη φάση να εξελιχθεί και μάλιστα οι γηπεδούχοι βγαίνουν και στην επίθεση…

2.Έχει συμπληρωθεί το 5ο λεπτό στο Γουότφορντ-Τσέλσι, ο τερματοφύλακας κάνει βολέ αλλά ο διαιτητής δεν σφυρίζει τη λήξη και στη συνέχεια η Γουότφορντ χάνει μεγάλη ευκαιρία.

3. Η Μάντσεστερ Σίτι κερδίζει με 2-1 έχει την μπάλα όλη την ώρα, ο διαιτητής δίνει ένα λεπτό ακόμα έξτρα χρόνο μέσα στις καθυστερήσεις και τελικά σφυρίζει τη λήξη 1 λεπτό και 17″ μετά τη συμπλήρωση των λεπτών, που έχει δείξει ο τέταρτος.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-2: Κράτησε το αήττητο στο 90+11’!