ΝΠΣ Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0: Εκτός πλέι οφ οι Γιαννιώτες, ελπίζουν στην έφεση

Εκτός πλέι οφ προς το παρόν οι Γιαννιώτες, περιμένουν την έφεση για το -5

ΝΠΣ Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0: Σε ένα ανοικτό ματς με ευκαιρίες εκατέρωθεν, ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε πιο κοντά στο γκολ, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει κι έτσι προς το παρόν είναι εκτός πλέι οφ.

Έτσι μετά από 26 αγωνιστικές στη Super League οι Γιαννιώτες ολοκλήρωσαν την πορεία τους με 35 βαθμούς και την 8η θέση. Πλέον θα περιμένουν την έφεση για το -5 το οποίο τους έχει επιβληθεί για να δουν αν θα πάρουν την 6η θέση στα πλέι οφ από τον ΟΦΗ.

Στη δέκατη θέση με 30 βαθμούς και με σαφές πλεονέκτημα έδρας στα πλέι άουτ ο Βόλος,

Η πρώτη σημειώθηκε στο 13′ και ήταν για τους γηπεδούχους οι οποίοι έτσι κι αλλιώς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο 20λεπτο. Συγκεκριμένα ο Μπαρτόλο σέντραρε από τα αριστερά, ο Μπαριέντος δεν μπόρεσε να νικήσει με κεφαλιά τον Λοντίγκιν που απέκρουσε δύσκολα!

Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τουςκαι είχαν 2-3 μεγάλες φάσεις για να σκοράρουν. Η πρώτη σημειώθηκε στο 31′, από ένα μακρινό σουτ του Λιάσου να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.

Δύο λεπτά αργότερα όμως (31′) ο ΠΑΣ έφτασε ακόμη πιο κοντά στο γκολ, όταν μετά από λάθος του Μπαρτόλο, ο Σνάιντερ βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε, ο Κλέιμαν βρήκε τη μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι!

Στο 41′ οι Γιαννιώτες άγγιξαν και πάλι το γκολ, όταν από το κόρνερ του Σάλιακα, ο Ντομίνγκεθ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν!

Ο Βόλος μπήκε πιο δυνατά στο Β’ μέρος και στο 57′ απείλησε με κεφαλιά του Φαν Βέερτ, αλλά και στο 66′ με μία ακόμη κεφαλιά από τον Ολλανδό.

Δύο λεπτά ο ΠΑΣ  απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο, με το μακρινό σουτ του Ντομίνγκεθ να μπλοκάρεται από τον Κλέιμαν.

Οι προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, όσο η ώρα κυλούσε ο ρυθμός του αγώνα ανέβαινε (ο ΠΑΣ πίεσε), όμως το 0-0 δεν άλλαξε ως και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.