Ο Νίνης το γκολ της χρονιάς, οι Γιαννιώτες την ανατροπή της χρονιάς! (3-2)

Οι Βολιώτες προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, όμως οι Γιαννιώτες επέστρεφαν και πέτυχαν την ανατροπή της χρονιάς!

ΠΑΣ Γιάννινα – ΝΠΣ Βόλος 3-2: Ο Σωτήρης Νίνης πέτυχε το γκολ της χρονιάς, οι Γιαννιώτες όμως απάντησαν με την ανατροπή της χρονιάς για πάρουν μια τεράστια νίκη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League.

Στους 22 βαθμούς οι γηπεδούχοι, εδραιώνονται στην 3η θέση, μετά την 6η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Στους 14 παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι μετά την 7η ήττα τους και 5η σερί (6η με το Κύπελλο)!

Το ματς ήταν επεισοδιακό με τον διαιτητή Ευαγγέλου και τον βοηθό του στο VAR να κάνουν πολλές φορές χρήση του VAR καθώς οι αμφισβητούμενες φάσεις εκατέρωθεν ήταν πολλές.

Δείτε εδώ τα γκολ και τις φάσεις από το παιχνίδι

Δύο γρήγορα γκολ, ανώτερος ο Βόλος στο Α’ μέρος

Ένα σπάνιο ξεκίνημα είχαμε στο ματς καθώς στο 12′ είχαν ήδη επιτευχθεί δύο γκολ. Ο Βόλος μπήκε πολύ πιο δυνατά και απέναντι σε έναν ΠΑΣ που δεν «πατούσε» καλά άνοιξε το σκορ στο 38ο δευτερόλεπτο μετά από έξοχο 1-2 του Ορόζ με τον Νίνη και πλασέ του πρώτου για το 1-0. Στο 7′ λίγο έλειψε να έχουμε και το 0-2 όμως ο Λοντίγκιν με διπλή επέμβαση είπε «όχι» στους Φαν Βέερτ και Ροσέρο.

Κι ενώ φαινόταν πως οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν απόλυτα το ματς, ο ΠΑΣ ισοφάρισε μετά από 11 λεπτά! Από κόρνερ του Μορέιρα ο Κάργας νίκησε με κεφαλιά τον προσωπικό του αντίπαλο Γκρίλο για να κάνει το 1-1!

Εν συνεχεία ο ρυθμός έπεσε κάπως ώσπου φτάσαμε στο 40′ όπου ο Νίνης έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (1-2) με ένα τρομερό ψαλιδάκι. Αυτό για τον 31χρονο μέσο ήταν το πρώτο του γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά το 2012 όταν αγωνιζόταν στον Παναθηναϊκό και είχε σκοράρει κόντρα στον Ατρόμητο.

Τα ηνία ο ΠΑΣ και ανατροπή

Και στο Β’ μέρος το ματς είχε και πάλι έντονες «συγκινήσεις» καθώς οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ανοικτά και να ζητούν το γκολ.

Στο 50′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι για σύγκρουση Εραμούσπε με Κλέιμαν, με τον διαιτητή Ευαγγέλου να λέει «παίζετε».

Ο ΠΑΣ που ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο (ανέβασε τις γραμμές του, είχε την κατοχή και πίεζε) «προειδοποίησε» στο 53′ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα την οποία «σταμάτησε» ο Φεράρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως οι Βολιώτες δεν απέφυγαν την νέα ισοφάριση (2-2). Σε εξαιρετική μπαλιά του Σάλιακα από τα δεξιά, ο Περέα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με το στήθος, σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του σκόρερ, αλλά το VAR αποφάνθηκε ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Κι όμως το ματς δεν έμελλε να ολοκληρωθεί εκεί. Στο 83′ ο Ροσέρο «πάτησε» μέσα στην περιοχή τον Πίσμαν, με τον Ευαγγέλου να συμβουλεύεται το VAR και στη συνέχεια να καταλογίζει πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Εραμούσπε και παρότι ο Κλέιμαν βρήκε τη μπάλα, αυτή κατέληξε στην εστία του για το 3-2.

Στα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων, λίγο έλειψε να έχουμε την ισοφάριση, όμως ο Πίρσμαν έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή και μετά από μία ακόμη χρήση VAR το ματς ολοκληρώθηκε.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΝΠΣ Βόλος 3-2

MVP: Παρότι νικητής ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα θα μας επιτρέψετε να βάλουμε σε αυτή τη θέση τον Νίνη για το σπάνιο γκολ που πέτυχε. Επιπλέον ο Έλληνας μέσος έδωσε την ασίστ για το 0-1 στον Ορός

UP: Το πνεύμα νικητή του ΠΑΣ, παρότι βρέθηκε να χάνει από το 1ο λεπτό και ακόμη μία φορά στο 40′. Οχι μόνο πάλεψε για την ισοφάριση αλλά πέτυχε μια νίκη που ήταν σχεδόν απίθανο να πάρει.

DOWN: Δύο φορές προηγήθηκε, τρία γκολ δέχθηκε. Πολύ κακή αμυντική λειτουργία και γενικότερα κακή διαχείριση από τους Βολιώτες.

Περράκης, Τζήλος

ΠΑΣ Γιάννινα (Η. Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (62’ Λώλης, 90+5’ Παντελάκης), Σνάιντερ, Μέντες (86’ Λιάσος), Περέα.

Βόλος (Κ. Μπράτσος): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Σοάρες, Ορός (77’ Ρινέρ), Ρεγκατέν, Νίνης (89’ Βοϊτκόφσκι), Μπαρτόλο, Ροσέρο (89’ Τερεζίου), Φαν Βέερτ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Νίνης το γκολ της χρονιάς, οι Γιαννιώτες την ανατροπή της χρονιάς! (3-2)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.