ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης 1-2: Πάει για το «θαύμα» η «Ελαφρά Ταξιαρχία»! (highlights)

Ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε και το νέο «δώρο» της Λαμίας, κέρδισε τον ΟΦΗ και μείωσε στους δύο βαθμούς την απόσταση από την ομάδα της Φθιώτιδας.

ΟΦΗΑπόλλων Σμύρνης: Δεύτερο διαδοχικό τρίποντο για την ομάδα της Ριζούπολης και στο -2 πλέον από τη Λαμία!

ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης 1-2 και πάει για το… ακατόρθωτο! Νέα ήττα της Λαμίας, δεύτερη διαδοχική νίκη κόντρα στον ΟΦΗ (2-1) για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» που είναι πλέον στο -2 από την ομάδα της Φθιώτιδας, την οποία υποδέχεται την τελευταία αγωνιστική των play out! Eξαιρετικός Σορτσάν, εκπληκτικός Άλβες και… τραγικός Βούρος!

Δύο οι αλλαγές στην 11άδα. Κάτω από τα δοκάρια ο Επασί αντί του Σωτηρίου, με τους Γιαννούλη, Πασαλίδη, Βούρο και Μαρινάκη στην άμυνα. Μεγιάδο, Νέιρα και Στάικος στη μεσαία γραμμή, με τον Φελίπε στην κορυφή της επίθεσης και τους Λάμπρου,Τσιλιανίδη στα «φτερά» και τον Μπουζούκη να μένει εκτός.

11άδα που κερδίζει, δεν την αλλάζει ο Μπάμπης Τεννές. Οι ίδιοι 11 που ξεκίνησαν και στη νίκη με τον Παναιτωλικό. Σερτσάν στο τέρμα, Ντεντάκης, Ροντρίγκες, Άλβες και Βιτλής η τετράδα της άμυνας, Φατιόν, Κάστρο και Σλίβκα στον άξονα, Μαρτίνες και Ιωαννίδης στα πλάγια με τον Ντάουντα στην κορυφή της επίθεσης.

Οn field review και κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο 10λεπτο!

Μόλις στο πρώτο λεπτό, ο Απόλλωνας ζητάει πέναλτι για χέρι του Βούρου. Ο Τζοβάρας βλέπει τη φάση στο μόνιτορ, θεωρεί το χέρι του αμυντικού του ΟΦΗ, χέρι στήριξης και δεν καταλογίζει παράβαση.

Ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο επόμενο λεπτό! Ο Τσιλιανίδης απέναντι από τον Σορτσάν, με τον γκολκίπερ του Απόλλωνα να βρίσκει τόσο όσο την μπάλα και να παραχωρεί κόρνερ!

Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Σορτσάν να λέει «όχι» και στον Πασαλίδη, ο οποίος βρήκε λίγο τη μπάλα, δίνοντας της όμως πορεία προς την εστία!

Ο κύκλος των χαμένων ευκαιριών του πρώτου 10λεπτου για τους Κρητικούς, ολοκληρώνεται στο 8′ όταν ο Τσιλιανίδης με κοντινή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα άουτ.

To… κοντέρ συνεχίζει να γράφει τελικές για τον ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, με Μεγιάδο (27′), Φελίπε (30′), Νέιρα (32′).

Και η μπάλα τιμωρεί…

Ο ΟΦΗ έχει και την υπεροχή και τις ευκαιρίες, αλλά το γκολ το βρίσκει ο Απόλλωνας στις καθυστερησεις του πρώτου 45λεπτου! Σέντρα Μαρτίνες, κεφαλιά πάσα Ντάουντα, γυριστό του… ξεχασμένου Φατιόν και 0-1 για την «Ελαφρά Ταξιαρχία»!

Κρατάνε το 0-1 οι δύο τερματοφύλακες!

Με ευκαιρίες εκατέρωθεν ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο. Πρώτος απειλεί ο ΟΦΗ στο 51′ με τον Φελίπε απο μακριά και τον Σορτσάν με τις άκρες των δαχτύλων του να παραχωρεί κόρνερ!

Πέντε λεπτά αργότερα «οπλίζει» και εκτελεί από καλή θέση ο Σλίβκα, αλλά είναι η σειρά του Επασί να πει «όχι» στον Λιθουανό του Απόλλωνα και να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι!

Ισοφαρίζει ο ΟΦΗ, μεγάλη απόκρουση Επασί!

Ο Απόλλωνας αμύνεται μαζικά, αλλά ο ΟΦΗ βρίσκει τον τρόπο να ισοφαρίσει. Ο Νέιρα. βρήκε τον Φελίπε και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ κάνει το 1-1 στο 70′.

Οι φιλοξενούμενοι θέλουν να απαντήσουν άμεσα και χάνουν τεράστια ευκαιρία στο 73′ για να βρεθούν ξανά μπροστά στο σκορ, αλλά ο Επασί διώχνει σε κόρνερ την προβολή του Ιωαννίδη που… τραβάει τα μαλλιά του!

Ξανά μπροστά στο σκορ ο Απόλλωνας και 1-2 τελικό!

Δεν σκόραρε ο Ιωαννίδης, βρήκε δίχτυα ο Σλίβκα πέντε λεπτά αργότερα. Εξαιρετική ενέργεια του Λιθουανού και «άδειασμα» στον Βούρο, με τη μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, Επασί! 2-1 η «Ελαφρά Ταξιαρχία», προβάδισμα που κρατάει μέχρι τέλους!

ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Γκρέκα Σορτσάν ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, άσχετα αν δεν κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Ο τερματοφύλακας της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», με εξαίρεση τη φάση του γκολ του ΟΦΗ – που δεν έχει και την παραμικρή ευθύνη – ήταν εξαιρετικός.

UP: Μπρούνο Άλβες. Μεγάλη εμφάνιση κάνει ο Πορτογάλος κεντρικός αμυντικός. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, έχει τεράστια συμβολή στο μηδέν παθητικό της «Ελαφράς Ταξιαρχίας»!

DOWN: Πραξιτέλης Βούρος. Ουδείς κατάλαβε τι ακριβώς έκανε στη φάση του γκολ. Αφήνει τον Φατιόν αμαρκάριστο κάνει βήματα πίσω και κάθεται στη γραμμή τέρματος! Λάθος εκτίμηση από τον στόπερ του ΟΦΗ στη συγκεκριμένη φάση. «Μέσα» και στο δεύτερο γκολ του Απόλλωνα, όταν δεν κατάφερε να κόψει τον Σλίβκα!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γιώργος Τζοβάρας κλήθηκε από τον Σκοτσέζο Μάντεν να δει τη φάση με το χέρι του Βούρου. Η μπάλα βρίσκει στο χέρι του παίκτη του ΟΦΗ που δεν έχει οπτική επαφή με την πορεία της και το βάζει με ξεκάθαρη πρόθεση να στηρίξει το σώμα του. Κακώς τον φώναξε για on field review o Σκοτσέζος. Στο 60′ υπάρχει χέρι παίκτη του Απόλλωνα, αλλά προηγείται χέρι του Τοράλ. Σωστά ο Τζοβάρας καταλογίζει το επιθετικό φάουλ.

ΣΚΟΡΕΡ: 70′ Φελίπε – 45+1′ Φατιόν, 78′ Σλίβκα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μεγιάδο, Βούρος, Μπαλογιάννης – Φατιόν, Ντεντάκης, Σορτσάν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Γιαννούλης, Πασαλίδης (84′ Ουές), Βούρος, Μαρινάκης (54′ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο (84′ Μπουζούκης), Νέιρα, Στάικος (53′ Τοράλ), Λάμπρου, Τσιλιανίδης (54′ Ντε Γκουζμάν), Φελίπε.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τέννες): Σόρτσαν, Βιτλής, Μπρούνο Άλβες, Ντομίνγκες, Ντεντάκης, Κάστρο, Σλίβκα, Φατιόν (65′ Τσιμπσάχ), Μαρτίνες (87′ Φερνάντες), Ντάουντα (46′ Ρόγκνε), Ιωαννίδης (84′ Εμπακόγκου).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης 1-2: Πάει για το «θαύμα» η «Ελαφρά Ταξιαρχία»! (highlights)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!