ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 2-2: Λύτρωση στο 90+4′!

Με γκολ του Φεντερίκο Μακέντα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός έσωσε τον βαθμό (2-2) στο ματς του Ηρακλείου με τον ΟΦΗ. Με αρκετές απουσίες παρέταξε την ομάδα του ο Γιώργος Σίμος στο κυριακάτικο ματς του «Θ. Βαρδινογιάννης». Αυτές τις ελλείψεις προσπάθησε να εκμεταλλευθεί ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με τον Σωτήρη Συλαϊδόπουλο στον πάγκο...

Με γκολ του Φεντερίκο Μακέντα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός έσωσε τον βαθμό (2-2) στο ματς του Ηρακλείου με τον ΟΦΗ.

Με αρκετές απουσίες παρέταξε την ομάδα του ο Γιώργος Σίμος στο κυριακάτικο ματς του «Θ. Βαρδινογιάννης».

Αυτές τις ελλείψεις προσπάθησε να εκμεταλλευθεί ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με τον Σωτήρη Συλαϊδόπουλο στον πάγκο του έπαιξε 4-4-1-1, με Καρλίτος-Φεντερίκο Μακέντα μπροστά.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα και απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με Τάσο Χατζηγιοβάνη, Φραν Βέλεθ, προτού ο ΟΦΗ ισορροπήσει την κατάσταση στη μεσαία γραμμή.

Ανιαρό το πρώτο ημίχρονο, με έλλειψη φαντασίας και ελάχιστες υποψίες για φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Καρλίτος είχε ευκαιρία για το 0-1 στο 23ο λεπτό, έπειτα από γύρισμα του βελτιωμένου Φακούντο Σάντσες, όμως ο ΟΦΗ ήταν η ομάδα που έμελλε να το βάλει.

Η αλήθεια είναι ότι αν ο Χατζηγιοβάνης δεν έκανε κατάχρηση της μπάλας στο 37ο λεπτό, δύσκολα θα υπήρχε σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Πασχάλης Στάικος έκλεψε την μπάλα, σούταρε, ο Σωκράτης Διούδης είπε το πρώτο «όχι», αλλά στην επαναφορά ο Φάμπιο Στάρτζεον βρήκε δίχτυα με νέο σουτ.

Πέραν ενός μάλλον ακίνδυνου σουτ του Μακέντα, ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε, ασχέτως αν ο Συλαϊδόπουλος έδωσε εντολή να αλλάξουν πλευρές οι Τάσος Χατζηγιοβάνης και Γιάννης Μπουζούκης.

Στο δεύτερο μέρος, πάντως, το «τριφύλλι» μπήκε εξίσου φορτσάτο με το πρώτο, αλλά δεν εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τη νωθρή αμυντική λειτουργία και τα λάθη των γηπεδούχων.

Ο Καρλίτος έβαλε… σεντερφορίσιο γκολ στο 49’ (σκόραρε για πρώτη φορά από την 1η Νοεμβρίου του 2019) και ο Μακέντα κέρδισε πέναλτι στο 53’ από τον Μιγκέλ Μεγιάδο, σε ένα χρονικό σημείο που το μομέντουμ ήταν «καταπράσινο».

Ο Μπόι Βάτερμαν, όμως, απέκρουσε την κακή εκτέλεση του Ιταλού και έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να αναθαρρήσουν.

Η συνέχεια ανήκε στον ΟΦΗ, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την τραγική αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού, αλλά έπεσε πάνω στον Διούδη που σταμάτησε εντυπωσιακά τις κεφαλιές των Νίκου Κοροβέση (61′) και Ντάνιελ Στάρτζεον (63′), προτού απειλήσει και ο Μεγιάδο με νέα κεφαλιά στο 64′.

Ο Χατζηγιοβάνης δεν κατάφερε να σκοράρει σε δύο τετ-α-τετ (ειδικά το δεύτερο ήταν ανεπανάληπτο) και στο 77′ ο Μεγιάδο ξανάδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με κεφαλιά.

Το 2-1, ομολογουμένως, ήταν πλασματικό σκορ. Ο ΟΦΗ, όμως, αποδείχθηκε πιο κυνικός και άγγιξε τη νίκη.

Τελικά ο Παναθηναϊκός έσωσε τον βαθμό στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από τέσσερις κεφαλιές! Ο Μακέντα πήρε την τελευταία και εξιλεώθηκε, διαμορφώνοντας το 2-2.

Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 37′ Στάρτζεον, 77′ Μεγιάδο – 49′ Καρλίτος, 90+4′ Μακέντα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 50′ Σακόρ – 65′ Σάντσες, 90+5′ Μακέντα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Καρλίτος. Μέσα σε όλες τις φάσεις, σημειώνει υπέροχο γκολ, βγάζει μπαλιά πάρε-βάλε στον Χατζηγιοβάνη που αστοχεί

UP: Το β’ ημίχρονο. Τρία γκολ, χαμένο πέναλτι, πολλές ευκαιρίες, φινάλε-θρίλερ…

DOWN: Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης. Ο μοναδικός διασωθείς των προηγούμενων αγώνων (με ολίγη από Χουάνκαρ) έχει την ευθύνη για το πρώτο γκολ του ΟΦΗ και χάνει κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Πολύ καλή. Ορθώς δόθηκε πέναλτι στον Παναθηναϊκό

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Γιαννούλης, Διαμαντής, Κοροβέσης (73’ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο, Σακόρ, Στάικος (73’ Λυμπεράκης), Στάρτζεον (80’ Γιάννου), Γρίβας, Σαρδινέρο (88’ Βαφέας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Ζαγαρίτης, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες (87’ Πούγγουρας), Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (62’ Σερπέζης), Χατζηγιοβάννης (70’ Εμμανουηλίδης), Μπουζούκης (87’ Καμπετσής), Μακέντα, Καρλίτος.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

ΟΦΗ-Παναθηναϊκός: Το live του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 2-2: Λύτρωση στο 90+4′!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.