Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά νίκησε

Ο Ολυμπιακός έβαλε ένα γρήγορο γκολ και στη συνέχεια ενώ είχε ευκαιρίες δεν τελείωσε το ματς...

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Αρκετές αλλαγές από τον Πέδρο Μαρτίνς στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού και αυτό φάνηκε να επηρεάζει την ομάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» ενώ ξεκίνησαν δυνατά στο ματς όσο περνούσε η ώρα έριχναν τον ρυθμό τους.

Βέβαια στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς. Από τη στιγμή όμως που δεν το έκανε στο τέλος έπαιξε και με τη φωτιά, με τον Αστέρα να έχει μία μεγάλη ευκαιρία στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση.

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Γρήγορο γκολ, χαμένες ευκαιρίες

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε αυτό που ήθελε. Να βάλει ένα γρήγορο γκολ έτσι ώστε να είναι πιο άνετος στη συνέχεια του αγώνα και να μη χρειαστεί να «τσιτώσει» τόσο.

Το κατάφερε, αν και θα μπορούσε η ομάδα να είχε τελειώσει το παιχνίδι από το δεύτερο ημίχρονο. Όμως ο Ολυμπιακός δεν ήταν και τόσο εύστοχος στην τελική του προσπάθεια.

Συγκεκριμένα μόλις στο 6′ έγινε το 1-0. Ένα λεπτό πριν ο Ραντζέλοβιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Πασαλίδη να βρίσκει την μπάλα με το χέρι. Η φάση ήταν καταφανέστατη και δεν χρειάστηκε ο διαιτητής καν να δει το VAR.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί ο οποίος στο ντεμπούτο του σε βασική ενδεκάδα χρίστηκε και σκόρερ.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε καλές στιγμές για ένα δεύτερο γκολ, με κύριο εκφραστή τον Σουντανί. Χωρίς όμως ο Αλγερινός να μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Αλλά παράλληλα και ο Παπαδόπουλος είχε καλές αντιδράσεις.

Από την άλλη, πλευρά ο Αστέρας Τρίπολης είχε δύο καλές στιγμές. Στο 15′ ο Ριέρα μετά από ατομική ενέργεια έδωσε στον Λουίς Φερνάντεζ. Αυτός έκανε το σουτ και ο Σα μπλόκαρε σταθερά. Αυτή ήταν και η πιο καλή στιγμή για τους Αρκάδες.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός: 7 χρόνια «παρών» στη Θεσσαλονίκη

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε και έμεινε το 1-0 μέχρι το ημίχρονο.

Έδωσε δικαιώματα…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επίσης θα μπορούσε να είχε σημειώσει ένα δεύτερο γκολ, αλλά και πάλι δεν το έκανε. Στο 69′ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0. Ο Ποντένσε έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Παρόλα αυτά όμως όσο δεν έμπαινε η μπάλα για να τελειώσει το παιχνίδι, ο Αστέρας Τρίπολης έπαιρνε τα πάνω του.

Κέρδισαν οι Αρκάδες μονομαχίες και βγήκαν μπροστά. Μάλιστα στο 80′ είχε ο Αστέρας Τρίπολης μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση! Με τον Πασαλίδη να κάνει από κοντά την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Σα.

Στην ίδια φάση υπήρξε και η διαμαρτυρία του Αστέρα για πέναλτι του Ελ Αραμπί σε τράβηγμα φανέλας στον Μπαράλες. Ο Κουμπαράκης είδε το VAR, αλλά αποφάσισε ότι δεν υπάρχει παράβαση. Δίνοντας έτσι συνέχεια στον αγώνα.

Έτσι έμεινε το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος πήρε τους τρεις βαθμούς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς έπαιξε για πρώτη φορά σε βασική ενδεκάδα. Τα πήγε μια χαρά και ήταν ο πιο κινητικός ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού στον χρόνο που αγωνίστηκε, καθώς έγινε αλλαγή στο 66′.

UP: Αρκετά καλός ήταν ο Μαρκ Φερνάντεζ στο Καραϊσκάκη. Ο ποδοσφαιριστής του Αστέρα είχε καλή εμφάνιση και θα μπορούσε μάλιστα να είχε χριστεί και σκόρερ, αν ήταν πιο προσεκτικός στα τελειώματά του.

DOWN: Ο Σισέ έδειξε ότι δεν έχει ρυθμό. Έχει μείνει εκτός από τα ματς του Ολυμπιακού στην Ευρώπη και παρά τα συνεχόμενα παιχνίδια που είχε στο Κόπα Άφρικα φάνηκε εκτός ρυθμού.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στη φάση που ζήτησε πέναλτι ο Αστέρας Τρίπολης και συγκεκριμένα στο 80′ συμβουλεύτηκε το VAR. Ο Ελ Αραμπί κράτησε τον Μπαράλες από την φανέλα μέσα στην περιοχή, με τον παίκτη του Αστέρα να πέφτει, αλλά ο διαιτητής Κουμπαράκης αποφάσισε ότι δεν υπάρχει παράβαση.

ΓΚΟΛ: 6′ Ελ Αραμπί με πέναλτι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Σισέ, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Σουντανί (66′ Βαλμπουενά), Ραντζέλοβιτς (66′ Γιώργος Μασούρας), Ποντένσε, Ελ Αραμπί.

Αστέρας Τρίπολης (Μπ. Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεζ, Ιγκλέσιας, Ριέρα, Λούις Φερνάντεθ, Μαρκ Φερνάντεζ.

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης

Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportimeστο Facebook.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά νίκησε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.