Παναθηναϊκός – Ιωνικός 4-1: Πω, πω ένας Καρλίτος!

Μέγας πρωταγωνιστής ο Καρλίτος στο Παναθηναϊκός - Ιωνικός, σπουδαία εμφάνιση ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος

ΠαναθηναϊκόςΙωνικός: Με πρωταγωνιστή τον Καρλίτος, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν 4-1 στο ματς της 6ης αγωνιστικής.

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη Λεωφόρο με συντελεστή τερμάτων 13-2, επτά γκολ ο Ισπανός φορ και 4η θέση στη Super League για το «τριφύλλι» (τη μοιράζεται με την ΑΕΚ που την Κυριακή υποδέχεται τον Ατρόμητο).

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε την ίδια ενδεκάδα με εκείνη του ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό (4-2-3-1) και η ομάδα του μπήκε φορτσάτη στο ματς, θυμίζοντας τον αγώνα κόντρα στον Βόλο.

Αφού έστειλαν την προειδοποιητική βολή στο 4′, με την κάθετη του Καρλίτος που ανακόπηκε από τον Λευτέρη Χουτεσιώτη, άνοιξαν το σκορ.

Συγκεκριμένα, έπειτα από μπαλιά 38 μέτρων του Ρούμπεν Πέρεθ στο 6′, ο Καρλίτος κοντρόλαρε ιδανικά, κινήθηκε με άνεση στα καρέ του Ιωνικού και πλάσαρε εύστοχα.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν μάλλον απρόσμενα, όταν από φάση διαρκείας και απρόσεκτη απομάκρυνση του Αχιλλέα Πούγγουρα, ο Άιας Άοσμαν ισοφάρισε με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά (ακριβώς με τη συμπλήρωση 11 λεπτών).

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, δεν πτοήθηκε. Τουναντίον, κατέγραψε πολλές αξιόλογες επισκέψεις από δεξιά. Απείλησε με φάουλ του θετικότατου Τάσου Χατζηγιοβάνη στο 16′ και πλασέ του ίδιου παίκτη στο 21′, ενώ στο 25′ ο Ματέους Βιτάλ δεν βρήκε στόχο με βολ-πλανέ.

Τελικά, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έφτασε στο δεύτερο γκολ, οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με σπουδαία κάθετη του Αλεξανδρόπουλου και διαγώνιο πλασέ του Καρλίτος.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν ιδανικό για τον Παναθηναϊκό και, ουσιαστικά, το ματς τελείωσε στο 56′.

Από αβίαστο λάθος του Νίκου Βαφέα στο 53′, ο Καρλίτος δεν χαρίστηκε και έφτασε τα 7 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ στο 56′ ο Σεμπαστιάν Παλάσιος άνοιξε λογαριασμό με την πράσινη φανέλα χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε.

Στο 70ό λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε 4 γκολ σε 6 τελικές προς την εστία και 8 στο σύνολο, δείγμα της καλής δουλειάς στο εκτελεστικό σκέλος, αλλά και της κάκιστης άμυνας των φιλοξενούμενων.

Το τελευταίο 20λεπτο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τον Ιωνικό να χάνει τον Σάντσες (δεύτερη κίτρινη) στο 79′.

Παναθηναϊκός – Ιωνικός: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Καρλίτος. Χατ-τρικ για πρώτη φορά από τις 9 Μαρτίου 2018 και το ματς Βίσλα – Σλασκ. Επτά γκολ σε έξι αγωνιστικές.

UP: Ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος. «Έκοψε» στα δύο την άμυνα του Ιωνικού ουκ ολίγες φορές, κάνοντας μεταξύ άλλων την ασίστ στο 2-1.

DOWN: Ο Δημήτρης Κωνσταντινίδης άφησε τελείως τον Καρλίτος στη φάση του 1-0 και υπέπεσε στο πέναλτι που γράφτηκε το 4-1.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ευάγγελος Μανούχος. Δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα. Ορθώς μέτρησε το 2-1 του Καρλίτος, ορθώς δόθηκε πέναλτι υπέρ του Παλάσιος, ορθώς αποβλήθηκε ο Σαλβαδόρ Σάντσες.

ΓΚΟΛ: 6′, 37′, 53′ Καρλίτος, 56′ πέν. Παλάσιος – 11′ Σ. Σάντσες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 68′ Σάρλια – 19′ Σ. Σάντσες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 79′ Σ. Σάντσες (2η κίτρινη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Φ. Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (86′ Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (81′ Μπουζούκης), Βιτάλ (82′ Αϊτόρ), Παλάσιος (70′ Βιγιαφάνιες), Καρλίτος (70′ Ιωαννίδης).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Κωνσταντινίδης, Βαφέας, Σ. Σάντσες, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας (70′ Γκοτσούλιας), Άοσμαν (86′ Μύγας), Καμπράλ (69′ Μάναλης), Ματσούκας (69′ Μπάσα), Τουράμ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Ιωνικός 4-1: Πω, πω ένας Καρλίτος!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.