Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-0: Επανήλθε και ανεβαίνει!

Δείτε videos από το ματς Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός: Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της πανηγύρισε η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, η οποία επικράτησε 2-0 στη Λεωφόρο.

Από τον Φεβρουάριο είχε να κάνει back to back σε νίκες το «τριφύλλι», που βρήκε δίχτυα δύο φορές με τον Φεντερίκο Μακέντα.

Ο αγώνας

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκαν ιδιαίτερα ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, είχαν καλή κυκλοφορία και πίεσαν ψηλά.

Δεν κατάφεραν, πάντως, να καταγράψουν κάποια αξιόλογη τελική στο πρώτο 20λεπτο, παρά μόνο μερικές επικίνδυνες κατεβασιές προς τα καρέ του Νίκου Μελίσσα.

Ο Ματέους Βιτάλ ήταν βελτιωμένος εν συγκρίσει με τα προηγούμενα ματς, ενώ οι μπακ (Χουάνκαρ – Γιάννης Κώτσιρας) προωθήθηκαν με αξιώσεις ουκ ολίγες φορές.

Αξιόλογες κάθετες κινήσεις έκανε ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος, ο οποίος υστέρησε όμως στην τελική επιλογή.

Ο Παναιτωλικός, από την πλευρά του, είχε έρθει διαβασμένος στη Λεωφόρο και δεν επέτρεπε στον αντίπαλο να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα (15′) αποτέλεσε προϊόν δύο πρώην «πράσινων», του Κώστα Αποστολάκη που απέφυγε Χουάνκαρ-Ζβόνιμιρ Σάρλια, και του Νίκου Καρέλη, ο οποίος σούταρε με τη μία, υποχρεώνοντας τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι σε σημαντική επέμβαση.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τις καλές ευκαιρίες στο 22′, όταν από σέντρα του Κώτσιρα, ο Φεντερίκο Μακέντα πήρε την κεφαλιά και ο Μελίσσας απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο Αϊτόρ έγινε με τη σειρά του απειλητικός στο 28′, όμως άργησε λίγο να πλασάρει, με αποτέλεσμα το μοναδικό κέρδος να είναι ένα κόρνερ.

Εν συνεχεία, δεδομένου ότι υπήρξαν αρκετές διακοπές στο ματς, ο ρυθμός έπεσε και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη μεγάλη φάση.

Αντίθετα, στο β’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός άρχισε ξανά να πιέζει ψηλά και, εν τέλει, να δικαιώνεται.

Με τη συμπλήρωση 50 λεπτών αγώνα, ο Αϊτόρ διεκδίκησε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή.

Ήταν έξυπνη η κίνησή του και γρήγορη, καθώς υποχρέωσε τον Διαμαντή Χουχούμη να μπει δεύτερος στη φάση.

Ο πρώην αμυντικός του Παναθηναϊκού απομάκρυνε την μπάλα με βολέ, όμως βρήκε και το πόδι του Αϊτόρ.

Ο διαιτητής Ανδρέας Γκάμαρης πήγε στο VAR για να εξετάσει τη φάση και στο 52′ αποφάσισε ότι υπάρχει παράβαση.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Φεντερίκο Μακέντα νίκησε τον Νίκο Μελίσσα από την άσπρη βούλα και άνοιξε το σκορ.

Δεύτερο σερί ματς που βρίσκει δίχτυα ο Ιταλός, ξανά με πέναλτι, αφού είχε προηγηθεί το γκολ στο Πανθεσσαλικό επί της Λαμίας.

Δεκατρία λεπτά αργότερα, ο Χουχούμης έχασε την ισορροπία του, ο Μαουρίσιο έγινε αποδέκτης της μπάλας, τη γύρισε δεξιά στον αμαρκάριστο Μακέντα, ο οποίος διπλασίασε τα γκολ του και έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

Έκτοτε, ο Παναθηναϊκός δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα για να διαφυλάξει το προβάδισμα και να πανηγυρίσει τη δεύτερη διαδοχική νίκη του.

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 53′ πέν., 66′ Μακέντα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Ντουάρτε, 48′ Τσιγγάρας, 52′ Χουχούμης, 90′ Λούι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Φεντερίκο Μακέντα. Δεύτερο σερί ματς που σκοράρει και, μάλιστα, δύο φορές. Κέρδισε στο νήμα τον σπουδαίο Φραν Βέλεθ, που δεν έχασε μονομαχία

UP: Ο Αϊτόρ. Ένας παίκτης που δεν βρισκόταν ούτε στις δεύτερες επιλογές του Γιοβάνοβιτς, μπήκε μέσα σε πολλές φάσεις με έξυπνο τρόπο και, κυρίως, κέρδισε το πέναλτι

DOWN: Ο Διαμαντής Χουχούμης. Υπέπεσε στο πέναλτι και έκανε το λάθος που κατέληξε στο 2-0

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Ανδρέας Γκάμαρης, στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχε την παραμικρή δεύτερη σκέψη στις φάσεις που οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο εντός αντίπαλης περιοχής. Στο δεύτερο μέρος, αντίθετα, πήγε στο VAR και ορθώς καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Αϊτόρ

• ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (75’ Μπουζούκης), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (75’ Χατζηγιοβάνης), Βιτάλ (67’ Παλάσιος), Μακέντα (82’ Χατζηθεοδωρίδης).
  • ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Αντούνες, Κορνέλιους, Χουχούμης (78’ Σ. Μπελεβώνης), Τσιγγάρας, Φλόρες, Ντουάρτε (78′ Λούι), Μπαρμπόσα, Μόρσεϊ (61’ Μεντόσα), Καρέλης (58’ Βέργος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-0: Επανήλθε και ανεβαίνει!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.